Hétvége

2010.02.21. 16:25

Két felekezet egy faluban (fotókkal)

A 437 fős dél-zalai község, Sand vallására nézve vegyes lakosságú, római katolikusok és evangélikusok egyaránt lakják. A csendes településen példásan megférnek egymás mellett a két felekezet hívei.

Kelemen Valéria

 

Az új lakók nyelvüket nézve vendek, vallásukat tekintve evangélikusok voltak, akik kezdetben egy nagyobb pajtában tartották nyilvános istentiszteleteiket. Aztán 1806-ban egy puritán, ám tornyos téglatemplomot építettek. A több mint kétszáz éves evangélikus templom mára már műemlék, a község legfontosabb nevezetessége.


Az önálló egyházközség első lelkésze 1868-ban Sántha Károly volt, a költő pap, aki számtalan, máig kedvelt éneket szerzett. Az Alsólendváról érkező Teke Dénes lett 1923-ban a sandiak lelkésze, s 1942-ig tartó szolgálata idején mozgalmas élet folyt a gyülekezetben, a helyi nőegylet és az ifjúsági egylet vallásos rendezvényeivel színesítve. Utóda az unokaöccse, Teke Zsigmond lett, aki közel fél évszázadon át (1942-1990-ig) tartó szolgálatát nehéz történelmi korban végezte Sandon, Paton és a szórványban. Működése alatt nemcsak a világháború borzalmait kellett átélnie híveivel, hanem egy vallásellenes társadalmi rendszert is, annak minden következményével.

A nőegylet adományaként 1942 szeptemberében új oltárkép került a templomba. Faragó Márton festőművész alkotása a Gecsemáné kertben imádkozó Jézust ábrázolja. Teke Zsigmond kis gyülekezetével 1984-ben kezdett a templom felújításába, hat évvel később nyugállományba vonult. 1999-ben hunyt el, s a sandi temetőben nyugszik. Leányai, Ilona és Márta a gyülekezet életében a mai napig aktívan részt vesznek.


A hívek lelki gondozását immár húsz esztendeje Deméné Smidéliusz Katalin Nagykanizsáról látja el, ahol férje a gyülekezet lelkésze. A templom újabb, 2002-es felújítása már az ő szolgálata alatt történt, s mint hangsúlyozta: Isten kegyelméből, a gyülekezet összefogásával, s az egyház támogatásával. A külső-belső rekonstrukció során fűthetővé is tették a templomot.

Deméné Smidéliusz Katalintól a legutóbbi Falujáráson hallottuk, hogy az egyházközség zömében idősekből áll, mivel a fiatalabbak a városba költöztek, vagy az ország más részén kerestek munkahelyet. Ebből adódóan évről évre fogy a hitoktatáson részt vevő gyerekek száma, keresztelés és esketés is alig fordul elő.

- A gyülekezetünkhöz tartozik Sand, Pat, Zalaszentjakab és Miháld. A sandiak átlagosan harmincan járnak rendszeresen templomba - mondta a lelkipásztor, aki szerint mindegyik faluban, s a városokban is észlelhető a hívek fogyása, hiszen folyamatosan csökken a népesség. - A gyülekezetünknek van egy olyan rétege, amelyik Isten igéje nélkül nem is tudja elképzelni az életét, s ha beteg is, egész héten arra gyűjti az erejét, hogy ott legyen vasárnap a templomban. Van azonban olyan réteg is, amelyiknek ereje és ideje is lenne, de mégsem kel útra, ha hívják a harangok. Ez azért szomorú, mert ez a munkás kis falu a legnehezebb időkben is erőt merített az Istenben való bizodalomból. S ha a következő generáció erről megfeledkezik, akkor kerül igazán veszélybe az élete. Meggyőződésem, hogy Jézus nélkül az örömünk sem sokszorozódik, s a nyomorúságunk és a fájdalmunk sem enyhül, ha magunk hordjuk. Csak akkor, ha olyanra tudunk feltekinteni, aki erősebb valamennyiünknél.


A sandi római katolikus templomot az I. világháborúból visszatérő Csere János 1930-ban 6000 pengőből építette, hálából, a fronton tett fogadalmához hűen. Aztán 2004-ben a templomépítő unokája, Csere Sándor kanonok-plébános restauráltatta, aki jelenleg Tapolcán plébános.

- Az önszerveződő civil egyesületeket, az életképes közösségeket üdvözlöm, mert így legalább összefognak, s nem csak befelé élnek a sandi emberek. Ugyanakkor aggasztónak tartom, hogy kezdenek elnéptelenedni a templomok - így Bengyák Vince, aki 2000-től három falu, Miháld, Pat és Sand plébánosa. - A katolikus templomból hiányzik a férfi közösség, aminek kiváltója lehet például a mostani közönyös, gondolattalan világ. Jobbára asszonyok jönnek a misékre, s gyerekek is alig, pedig nem ártana közösen gondolkodni az életünkről, a hitünkről, reményeinkről. Mert a jövőt nem téglából, hanem emberből és lélekből kell építeni.

 

A sandi római katolikus templomot az I. világháborúból visszatérő Csere János 1930-ban 6000 pengőből építette, hálából, a fronton tett fogadalmához hűen. Aztán 2004-ben a templomépítő unokája, Csere Sándor kanonok-plébános restauráltatta, aki jelenleg Tapolcán plébános.

- Az önszerveződő civil egyesületeket, az életképes közösségeket üdvözlöm, mert így legalább összefognak, s nem csak befelé élnek a sandi emberek. Ugyanakkor aggasztónak tartom, hogy kezdenek elnéptelenedni a templomok - így Bengyák Vince, aki 2000-től három falu, Miháld, Pat és Sand plébánosa. - A katolikus templomból hiányzik a férfi közösség, aminek kiváltója lehet például a mostani közönyös, gondolattalan világ. Jobbára asszonyok jönnek a misékre, s gyerekek is alig, pedig nem ártana közösen gondolkodni az életünkről, a hitünkről, reményeinkről. Mert a jövőt nem téglából, hanem emberből és lélekből kell építeni.

 

A sandi római katolikus templomot az I. világháborúból visszatérő Csere János 1930-ban 6000 pengőből építette, hálából, a fronton tett fogadalmához hűen. Aztán 2004-ben a templomépítő unokája, Csere Sándor kanonok-plébános restauráltatta, aki jelenleg Tapolcán plébános.

- Az önszerveződő civil egyesületeket, az életképes közösségeket üdvözlöm, mert így legalább összefognak, s nem csak befelé élnek a sandi emberek. Ugyanakkor aggasztónak tartom, hogy kezdenek elnéptelenedni a templomok - így Bengyák Vince, aki 2000-től három falu, Miháld, Pat és Sand plébánosa. - A katolikus templomból hiányzik a férfi közösség, aminek kiváltója lehet például a mostani közönyös, gondolattalan világ. Jobbára asszonyok jönnek a misékre, s gyerekek is alig, pedig nem ártana közösen gondolkodni az életünkről, a hitünkről, reményeinkről. Mert a jövőt nem téglából, hanem emberből és lélekből kell építeni.

 

- Az önszerveződő civil egyesületeket, az életképes közösségeket üdvözlöm, mert így legalább összefognak, s nem csak befelé élnek a sandi emberek. Ugyanakkor aggasztónak tartom, hogy kezdenek elnéptelenedni a templomok - így Bengyák Vince, aki 2000-től három falu, Miháld, Pat és Sand plébánosa. - A katolikus templomból hiányzik a férfi közösség, aminek kiváltója lehet például a mostani közönyös, gondolattalan világ. Jobbára asszonyok jönnek a misékre, s gyerekek is alig, pedig nem ártana közösen gondolkodni az életünkről, a hitünkről, reményeinkről. Mert a jövőt nem téglából, hanem emberből és lélekből kell építeni.

 

- Az önszerveződő civil egyesületeket, az életképes közösségeket üdvözlöm, mert így legalább összefognak, s nem csak befelé élnek a sandi emberek. Ugyanakkor aggasztónak tartom, hogy kezdenek elnéptelenedni a templomok - így Bengyák Vince, aki 2000-től három falu, Miháld, Pat és Sand plébánosa. - A katolikus templomból hiányzik a férfi közösség, aminek kiváltója lehet például a mostani közönyös, gondolattalan világ. Jobbára asszonyok jönnek a misékre, s gyerekek is alig, pedig nem ártana közösen gondolkodni az életünkről, a hitünkről, reményeinkről. Mert a jövőt nem téglából, hanem emberből és lélekből kell építeni.

 

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!