Kirándulás

2022.10.13. 08:30

A zalahalápi vulkán kráterében jártunk

Baráti társaságunk októberi verőfényes szombat délutánon ballagott fel a kráterbe, ahol az angliai stonehenge-re emlékeztető, 2019-ben létrejött kőszobor parkban hirtelen meg is illetődött, mintha valami titkosat látott volna.

Arany Horváth Zsuzsa

A Tapolcai-medencére (Csobánc, Tóti-hegy, Szigliget, Hegyesd, Tátika, Badacsony, Szent György-hegy, Gulács) észak felől letekintve fenséges kilátást nyújtó zalahalápi egykori vulkán maradékán végigvezető tanösvény pihenőpontján ugyanis éppen lánykérés zajlott, majd hosszadalmas fotózkodás. 

Ettől persze még feszülten figyeltük a csapat geológus szakértő tagját, aki a  freatomagmás vulkanizmus lényegét szerette volna megértetni velünk. A több millió évvel ezelőtt néhány hét alatt lezajlott freatomagmás (hidrovulkáni) kitörés az, amikor a felszínre törekvő magma nagy mennyiségű vízzel találkozik, keveredik és a keletkező vízgőz okoz robbanásos kitörést. (Freato: kút, víztartó réteg görögül.) A térség akkor még a mai Kárpát-medencét szinte teljesen kitöltő Pannon-tenger vízszintje alatt volt.

Tájékoztató tábla a tanösvényről. Fotó: Arany Horváth Zsuzsa
 

Nos, ennek nyomait látjuk a Haláp-hegyen, ahol a különleges kőzetformákat 3 kilométeres tanösvény mutatja be az egykori bánya területén. A bányából a 70 év (1912-1980) alatt 50 milliárd tonna követ bányásztak ki, aminek eredményeként a hegy sipkája teljesen eltűnt. Még Ferihegy II. építéséhez is felhasználták itt bányászott követ a 80-as években. A kitermelés tette torzóvá a hegyet, különben nagyon hasonlítana a Badacsonyra és a Szent-György hegyre. A bányászati tevékenység súlyos következménye az óriási tájseb, előnye, hogy emiatt láthatjuk a vízszintesen megdermedt láva-hasábokat. A Monoszló és Zánka közti Hegyestűvel ellentétben a lávakifolyás itt nem csak függőleges, hanem vízszintes, ferde vonalú nyomokat hagyott. Erről így ír az internetes lexikon: "Az 1912-1980-as évek között folytatott intenzív bazaltbányászat során a hegy jelentős részét - a hegy bazaltsapkájának közepét - elhordták, a bányaüreg pereme körben megmaradt, oszlopos elválású bazalttal. " A 3 millió éves Haláp bazalt kőfejtőjében forgatták 2022 nyarán a Totem című televíziós játékot.

 A bányászok védőszentje, Szent Borbála tiszteletére emelt faragott fa oszlop. Fotó: Arany Horváth Zsuzsa
 

Visszatérve múlt szombati kirándulásunkra, a tíz megállós ösvény érdekessége, hogy néhol erdőben, máskor pedig sziklafallal körülvett kráterben visz az út. A több értelemben is csúcsnak tekinthető pont a körpanorámát nyújtó, noha kellemetlenül magas kiosztású lépcsőfokokon keresztül megközelíthető kilátó, ahonnan a Balaton, a körbevevő szőlőskertek és a tanúhegyek sorának látványa repít régi-régi földtörténeti pillanatokba.

Magyar stonehenge. Fotó: Arany Horváth Zsuzsa
 

A tanösvény bejáratánál sorompó jelzi, váljunk meg az autótól, a kocsi várakozzon addig a tágas parkolóban. Az útvonalat táblák jelölik, a kezdő túrázók is könnyen el tudnak igazodni. A tanösvény kezdetén térkép mutatja az állomásokat.  Bő egy óra alatt körbejárható a tanösvény, de aki hosszabban elandalodna, piknikezne, talál asztalokat, padokat.

 Kilátás a szelfizőponton. Fotó: Arany Horváth Zsuzsa
 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában