Szponzorált tartalom

2020.04.28. 08:43

Új naperőmű-beruházások indulhatnak Zala megyében

Sikeresen zárult a megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelés támogatását célzó első METÁR tender. Zala megyében két naperőműves projekt nyert el támogatást.

Újszilvás, 2011. október 28. Egy szerelő az egyik napelem rögzítését ellenőrzi a próbaüzem megkezdése előtt az újszilvási naperőműben. A 400 kWp (kilowatt peak) névleges csúcsteljesítményű fotovoltaikus - azaz elektromos áramot termelő – naperőművet egy hónapos próbaüzem után kötik be a közösségi áramellátó rendszerbe. MTI Fotó: Kovács Tamás

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által kiírt tenderen gazdálkodó szervezetek és önkormányzatok indulhattak, melyek vállalták, hogy új beruházás révén létesítenek megújuló erőművet, vagy meglévő erőművüket az eredeti beruházási érték 50%-át meghaladó mértékben fejlesztik.

Zala megyében két naperőműves projekt nyert el támogatást. Egy projekt a kis erőművi kategóriában (0,3MW – 1MW), míg egy másik a nagy kategóriában (1MW – 20MW) valósulhat meg összesen 20,3 MWe beépített kapacitással. Az erőművek évente várhatóan 29375 MWh zöldáramot fognak a hálózatra táplálni. Zala megye részesedése a pályázat ösztönözte teljes 193 GWh-ás villamos energia előállításból 15%.

 

Zala megye

Pályázati kategória

Erőműegység telephelye – Település

Erőműegység típusa

Névleges teljesítőképesség (MWe)

Elnyert MWh

Kicsi

Boncodfölde

naperőmű

0,499

719

Nagy

Zalaszentiván

naperőmű

19,900

28 656

Összesen

20,399

29 375

 

HÁTTÉR

A METÁR támogatás célja, hogy a nemzeti energia- és klímastratégiával összhangban költséghatékonyan ösztönözze a környezetbarát, megújuló alapú villamosenergia-termelést, és az új beruházások indítását. A pályázatra országosan összesen 168 ajánlat érkezett, melyek közül 72 pályázat lett nyertes.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által kiírt tender nyertesei 15 éven át évente összesen 229 millió forint kiosztott támogatásban részesülhetnek az újonnan megtermelt 193 GWh/év villamosenergia-mennyiség után.

A pályázaton megítélt zöldprémium-támogatásnak és a megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően összesen évente 193 GWh villamosenergia-mennyiség előállítása valósulhat meg megújuló, környezetbarát forrásokból. A napenergiából előállított villamos energia mennyisége a 2019. évi termeléshez képest a nyertes beruházásoknak köszönhetően mintegy 10%-kal fog növekedni.

A növekmény évente 93 ezer hazai háztartás teljes villamos energia igényét tudja fedezni és emellett 75 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását is elkerüli Magyarország.

A pályázati eredmények hivatalos adatai a Villamos energia, Metár tender rovatban olvashatók.

Fotó: illusztráció

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában