Zala Vármegye Gazdaságáért

2023.06.11. 15:00

A grafitceruzától a mesterséges intelligenciáig – Új dimenzió a szakképzés területén

Regionális szintű intézménnyé, kutatóközponttá is válhat a Zalaegerszegi Duális Ágazati Képzőközpont, hangzott el 2022 márciusában az átadóünnepségen.

Mozsár Eszter

Nagy András ügyvezető a Zalaegerszegi Duális Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft. csarnokában

Fotó: Pezzetta Umberto

A képzőközpont Magyarországon egyedülálló, német mintára továbbfejlesztett, kilenc egerszegi és környékbeli kis- és középvállalkozás közreműködésével létrejött pilot üzemcsarnok, aminek ötlete még 2014-ben fogalmazódott meg. Célja az egyre növekvő szakemberigény biztosítása úgy, hogy a középfokú gépészeti oktatás mellett teret enged az egyetemisták képzésének is. Ehhez hasonló kezdeményezés csupán Kecskeméten található, ám a zalai jóval komplexebb.

A zalaegerszegi Nagy Andrást kérték fel a központ igazgatására, aki eredetileg szilikát vegyipari gépészmérnökként diplomázott, ám külkereskedelmi területen is szerzett felsőfokú végzettséget. Az elmúlt négy évtizedben széles körű gazdasági és ipari, műszaki tapasztalatot szerzett. Jelenlegi pozíciója mellett a ZalaZONE Ipari Park hallgatói programjának instruktora a Széchenyi-egyetem keretein belül.

- Legtöbbször az építkezést bízták rám, azaz a semmiből létrehozni valami újat, vagy egy kevésbé működő rendszert kellett megreformálnom. A duális képzési központ létrejöttét valamennyire a tesztpálya szakemberigénye indokolta. Tevékenységünk egyfelől a mérnök- és gazdasági hallgatói utánpótlásra, másrészt a megfelelő tudással rendelkező gépészeti szakemberek képzésére irányul. A duális központhoz szervesen kapcsolódik a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Technikum. A központ hatása jóval messzebbre, a városon túlra, a régióra terjed ki. A város és a cégek, az oktatók támogatásával új dimenzióba helyezhetjük a korábbi szakmai tevékenységünket, ami óriási kihívás nekünk és partnereinknek. Ez egy igazi csapatmunka, minden tagja hitt a megvalósulásban.

A komplexum valós ipari környezetet biztosít a tanulók számára
Fotó: Pezzetta Umberto

A zalaegerszegi 1400 négyzetméter alapterületű, 300 főt befogadó képzőközpont közel 650 millió forint ráfordítással épült, amit állami finanszírozásból 770 millió forintos berendezésekkel szereltek fel. A komplexum valós ipari környezetet biztosít a tanulók számára. A közeljövőben létrehoznak egy webshopot is, ahol a diákok munkáiból vásárolhatnak.

- A duális ágazati képzőközpont a gépészetre, azon belül a forgácsolás és a hegesztés magas szintű oktatására koncentrál - folytatta Nagy András. - A legmodernebb gépparkunkkal való munkát az iparból érkező szakemberek ismertetik. Ám az is előfordulhat nemsokára, hogy a diák képessége és tudása meghaladja azt, amit a jelenlegi kis- és középvállalatok gárdája tud. Azt szoktam mondani, hogy mi „atombombákat” képzünk az ipar számára, olyan tehetséges fiatalokat, akik technikai tudásukkal megváltoztatják munkakörnyezetüket és versenyképesebbé teszik vállalatukat. Nem kell mindenből jónak lenni, hanem egy olyan termelési kollektívát kell összerakni, amiben mindenki komfortosan érzi magát és élvezettel dolgozik a 21. századi inspiráló környezetben. Az én generációm grafitceruzával, logarléccel, milliméterpapírral indult az életbe. Azóta azonban átléptünk egy olyan digitális világba, ahol nekünk, oktatóknak erősen kell tartani a lépést. Nem csupán tartalmat, hanem eljárásokat, gondolkodásmódot kell oktatnunk. Hosszú út vezetett a grafitceruzától a mesterséges intelligenciáig. Remélem, hogy a mostani generáció hasonló robbanást „nyújt át” a következő generációnak.

Idén a Zalaegerszegi Duális Ágazati Képzőközpont kapta a Zala Vármegye Szakképzéséért Díjat a kamarától.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!