Vörösiszap

2010.11.01. 07:38

Remény: hétfő estére kitakarítják Devecsert, szerdára felszámolják az átmeneti közösségi szállást (frissítve)

Már csak utómunkálatokat végeznek a nap folyamán a vörösiszappal elöntött Devecser közvetlen lakókörnyezetében, és vegyszeres oldattal mossák le a házfalakról és az utakról a szennyeződést - tájékoztatta az MTI tudósítóját a kárhelyszíni parancsnokhelyettes a hétfő reggeli eligazítás után.

MTI

 

 Takács Árpád ezredes közlése szerint estig eltakarítják Devecser közvetlen lakókörnyezetéből a vörösiszapot, de az összegyűjtött néhány ezer köbméternyi szennyező anyagot, amelyet üres telkeken deponálnak, csak kedd reggeltől tudják elszállítani a halottak napi leállás miatt.
   
A Veszprém megyei kisváros kármentesítésén hétfőn csökkentett, 300 fős létszámmal és 50 technikai eszközzel dolgoznak, míg előző nap félezer ember és 200 technikai eszköz segédkezett a kárfelszámolásban.
   
A katasztrófavédők, önkéntesek ismét ellenőrzik a már kitakarított udvarokat, és ha szükséges, újra gipszet szórnak le, vagy ismét összegyűjtik az ott maradt szennyeződést.
   

Hétfő estig elkészül az új hulladéktároló területéhez vezető út megerősítése zúzott kővel, oda hordják majd a deponált szennyező anyagot, és a bontásra váró házak törmelékeit.
   
Az otthonukat elhagyni kényszerülő emberek száma nem változott, mintegy 700-an nem tudtak még hazatérni, közülük 22-en továbbra is a devecseri zeneiskola tantermeiben kialakított közösségi szálláson tartózkodnak.


 Szerdára felszámolják az átmeneti közösségi szállást Devecserben


A szerda estét már nem kell közösségi szálláson töltenie annak a három devecseri családnak, amely négy hete a zeneiskola tantermeiben kénytelen aludni; egy segélyszervezet kifizeti az albérletet nekik, így átmenetileg oda költözhetnek - tájékoztatta az MTI tudósítóját a Veszprém megyei település polgármestere hétfőn.
   
Toldi Tamás (Fidesz-KDNP) , Devecser polgármestere felidézte, a város legszegényebb negyedében, a Dankó-telepen élő romák közül a volt bíróság épületében, a zeneiskolaként üzemelő intézmény három tantermében több mint 40 embert helyeztek el az iszapömlés utáni első két héten, de időközben többségük rokonokhoz, ismerősökhöz, illetve albérletbe költözött.
   
A városvezető elmondása szerint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével a még a közösségi szálláson lévő három család számára Devecserben átmenetileg üres házakat bérelnek, de lakhatásuk végleges megoldásához a három hónapos bérlet letelte után az önkormányzat a tervek szerint a kármentő alapból, vagy az állami támogatásból megvásárolja az ingatlanokat. Az ehhez szükséges szerződések előkészítése,a  jogi eljárások már megkezdődtek, a családok várhatóan szerdán költözhetnek be - tette hozzá.
   
A kormányzat és a védelmi bizottság tervei szerint azoknak a károsultaknak, akik nem segélyszervezetek támogatásával, hanem önerőből költöztek átmenetileg albérletbe, illetve rokonokhoz, ismerősökhöz, lakástámogatási hozzájárulást fizetnek majd, tekintettel arra, hogy a szállásadónak is pluszköltségekkel kell számolnia.
   
Hétfőn délelőtt, amikor az MTI tudósítója meglátogatta a megsemmisült Dankó-telepről kiköltöztetett, és a zeneiskolában elszállásolt romákat,
az emberek matracokon a földön aludtak vagy tévét néztek, és villanyrezsón főztek, bár az ellátásukról gondoskodnak a hatóságok. Többen azt mondták, kissé megnyugodtak most, hogy megtudták, albérletbe költözhetnek, mivel attól tartottak, a karácsonyt is ott kell majd tölteniük. A használt, de jó állapotú családi házakat adományokból rendezik majd be, ugyanis az október 4-én délután bekövetkezett katasztrófa során ruhájukat, személyes tárgyaikat és minden ingóságukat elvesztették. Megjegyezték, próbáltak már korábban is albérletet keresni, de a segélyszervezettől kapott címek megtekintése után a bérbeadók visszamondták a hirdetést. Erről panaszt tettek a polgármesternek és a támogató szervezetnek is.
   
Toldi Tamás polgármester - megismételve az Országos és Fővárosi Cigány Önkormányzat elnökeinek korábban tett kijelentését, azt mondta: azok az emberek is számíthatnak az önkormányzat és a kormány támogatására, akik a Dankó-telepen éltek - sokszor jogcím nélkül, rendezetlen tulajdonviszonyok között. Számukra használt lakásokat vásárolnak majd Devecserben, vagy ha igénylik, más településen.
   
A kényszerszálláson élő családok azt mondták: nem akarnak újabb cigánytelepre költözni, de Devecsert sem akarják elhagyni, szeretnék a településen folytatni életüket.
   
A legfrissebb adatok szerint Devecser 21 elöntött utcájából 225, Kolontáron 35, Somlóvásárhelyen két lakóházat kell lebontani. Kolontáron eddig 10 házat semmisítettek meg, de újabb bontási határozatokat még nem adtak ki. Az épületek megsemmisítése várhatóan a jövő hét közepén, végén kezdődhet el.

 

 
Képek Kolontárrról 2010. október 27-én

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!