Külföld

2017.07.11. 17:00

Opatija virágai, parkjai a nemzetközi mezőny élén

Az ötvenes évek rockabilly érzését elevenítették fel nemrég a kedvelt horvátországi üdülőhelyen, Opatijában rendezett fesztiválon.

Góth Imre

Opatijában/Abbáziában július első hétvégéjén a főutca parkolóhelyeit a múlt század öreg autói uralták. Büszke gazdáik egy közeli kávézóból figyelték, hány kép készül a megbecsült járművekről. Egészen különleges járgányokkal is lehetett találkozni. Szelfizőből is bőven akadt a RetOpartija keretében. Nem elírás - Opatija nevét így használták fel a szervezők a retró parti meghirdetésekor. A 20. század '30-as éveinek zenei és divatvilágától a napjainkban trendi irányzatokig minden és mindenki felvonult. A hangsúly a nálunk is újabb virágkorát élő ötvenes évek rockabilly érzésének felelevenítésére került. Pin up girl-ök és Elvis Presley-hasonmás fiúk oldották a hangulatot a turisták között. Dolgukat könnyítette a szórakozóhelyekről és a száz méterenként felállított színpadokról áradó zene. Mindenki megtalálta a neki tetsző programot, és egy ital mellett vagy a környék felfedezésével átadhatta magát a pihenésnek.

Opatija központja. A várost kellemes mediterrán klímával áldotta meg a természet

A várost nagyon kellemes mediterrán klímával áldotta meg a természet. Szinte minden napszakban sétára csábít a tengerpart. Nem véletlenül rendelkezik több mint 170 éves turisztikai múlttal, Ausztria-Magyarország közös uralkodója, Ferenc József, és korának társadalmi elitje is ide járt pihenni. A császár/király tiszteletére róla nevezték el a tengerparton végighúzódó sétányt.

Már a reformkorban felvetődött egy vasútvonal építése Budáról Károlyvároson/Karlovacon át Fiuméba/Rijeka. 1848-ban Széchenyi István javaslatára az Országgyűlés meg is szavazta a költségeket. Megvalósítására azonban várni kellett és csak a Déli Vasút többlépcsős kivitelezésében 1873-ban nyílt meg a Fiume vonal. Ekkor Opatija még kis halászfalunak számított, ahol 1844-ben építették meg az első, ma is elragadó szépségű villát, a Villa Angiolinát. Negyven évvel később elkészült az első szálloda, a Kvarner Hotel, és egymás után nőtt ki a földből a többi.

A sétányon haladva magyar nevekkel is találkozhatunk. Móra Ferenc itt, a Jeannette villában írta 1927-ben, gyógyulása közben az Ének a búzamezőről című regényét. Dr Markusovszky Lajosra, Abbázia népszerűsítőjére is emléktábla hívja fel a figyelmet a "Baross" Magyar Kultúrkör jóvoltából a Bellevue Szállodánál. Horvátország nagyjainak méltó sétányt hoztak létre a parton, Nikola Tesla fizikus mellett napjaink hősének, Blanka Vlasić olimpiai ezüst- és bronzérmes magasugrónőnek a csillaga is ragyog már. A szép épületek, a sétány, a tengerpart, az emberközeli város a szépen kialakított és gondozott parkokkal, közterekkel válik teljessé.

A tengerparti üdülőhelyen 1844-ben építették meg az első, ma is elragadó szépségű villát, a Villa Angiolinát

Opatija egy éve nevezett a világ 3500 városával együtt a rangos elismerést jelentő nemzetközi díjra, a Golden Flowers Awards-ra. A versenyre 76 települést választottak ki, közülük került a hét legjobb közé Abbázia. Mindent elkövettek a helyiek a sikerért, és még most is maximálisan dolgoznak, hogy Opatijában, a "Virágok Városában" otthon érezze magát mindenki. A városban rendszerint magyar vendégekből sincs hiány. Szurkoljunk együtt szomszédaink sikeréért, hogy megnyerjék a fődíjat! Közös történelmünk távoli és közeli múltunkban úgyis erre ösztönöz minket.

Az emberközeli város a szépen kialakított és gondozott parkokkal, közterekkel válik teljessé

A későn fekvő fesztiválózók, vagy a korán ébredő úszók páratlan szépségű napfelkeltében is gyönyörködhettek. A Nap a Fiume feletti reggeli felhők között először tüzes, vörös fényével árasztotta el az öblöt, majd amint elkezdett emelkedni, kékes-fehéres sávokat varázsolt a reggeli párába, így futottak sugarai a hajnali tengerbe.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!