Hírek

2006.07.13. 02:23

Mozgó templomtet

Nagylengyel - Mielőbbi felújításra szorul a település római katolikus templomának tetőszerkezete, a gerendák rossz állapota ugyanis veszélyezteti az egész építményt.A helyreállítás finanszírozására gyűjtés indult.

Mórocz Zsolt

A gerendák jó része korhadt, illesztéseik hézagosak, a tetőn több helyütt is lyukak tátonganak, a belső tér mennyezetén pedig repedések láthatók - minderről tegnap személyesen is meggyőződhettünk, mikor Szecsányi László statikus szakember, Szilvási László műszaki ellenőr és Várhelyi Tamás plébános jelenlétében bejártuk az épület padlását. A statikai vizsgálat azután vált szükségessé, hogy a télen egy favédelmi szakember megállapította veszélyessé vált a szerkezet, itt az ideje a renoválásnak.

- Mikor márciusban fent voltunk a tetőn, éppen tombolt a vihar, s ahogy a szél fújt, recsegett-ropogott az egész építmény. Félelmetes élmény volt - fogalmazott Várhelyi Tamás plébános, hozzátéve a templomot 1787-ben építették, majd miután a 2. világháború idején villám csapott a tornyába, 1947-ben a sérült részt helyreállították a nagylengyeli hívek. Körülbelül 20 éve új rézlemezeket kapott a torony, ám már akkor tapasztalták a helyiek a mennyezet repedéseit, melyekért a rossz tetőzet okolható. Ezért összekötő huzalokkal erősítették meg a szerkezetet, végül azonban odáig vezetett a sok felemás megoldás, pótcselekvés, hogy mára nehéz rekonstruálni, ki milyen koncepció mentén képzelte el a javításokat. Erre vonatkozó dokumentumok mindenesetre nem állnak rendelkezésre.

- Március elején az önkormányzattal közösen levelet írtunk a minisztériumhoz, a műemlékvédelmi hivatalhoz és a megyéhez, melyben jeleztük a problémát. Választ azonban a mai napig nem kaptunk. Időközben a megye egyik pályázatán 50 ezer forintot nyertünk a felújításra, amiért hálásak vagyunk - hangsúlyozta a plébános, aki úgy véli, legalább 7-12 millió, de elképzelhető, hogy akár 20 millió forintra is szükség lehet a renováláshoz. -A helyiek szerint egykor az olajosok erre közlekedő nehéz járművei is rontottak az épület állapotán, ám hogy pontosan mit és milyen módon kell javítani vagy cserélni, csak akkor derül ki, mikor megbontják a szerkezetet - tette hozzá.

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

- Mikor márciusban fent voltunk a tetőn, éppen tombolt a vihar, s ahogy a szél fújt, recsegett-ropogott az egész építmény. Félelmetes élmény volt - fogalmazott Várhelyi Tamás plébános, hozzátéve a templomot 1787-ben építették, majd miután a 2. világháború idején villám csapott a tornyába, 1947-ben a sérült részt helyreállították a nagylengyeli hívek. Körülbelül 20 éve új rézlemezeket kapott a torony, ám már akkor tapasztalták a helyiek a mennyezet repedéseit, melyekért a rossz tetőzet okolható. Ezért összekötő huzalokkal erősítették meg a szerkezetet, végül azonban odáig vezetett a sok felemás megoldás, pótcselekvés, hogy mára nehéz rekonstruálni, ki milyen koncepció mentén képzelte el a javításokat. Erre vonatkozó dokumentumok mindenesetre nem állnak rendelkezésre.

- Március elején az önkormányzattal közösen levelet írtunk a minisztériumhoz, a műemlékvédelmi hivatalhoz és a megyéhez, melyben jeleztük a problémát. Választ azonban a mai napig nem kaptunk. Időközben a megye egyik pályázatán 50 ezer forintot nyertünk a felújításra, amiért hálásak vagyunk - hangsúlyozta a plébános, aki úgy véli, legalább 7-12 millió, de elképzelhető, hogy akár 20 millió forintra is szükség lehet a renováláshoz. -A helyiek szerint egykor az olajosok erre közlekedő nehéz járművei is rontottak az épület állapotán, ám hogy pontosan mit és milyen módon kell javítani vagy cserélni, csak akkor derül ki, mikor megbontják a szerkezetet - tette hozzá.

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

- Mikor márciusban fent voltunk a tetőn, éppen tombolt a vihar, s ahogy a szél fújt, recsegett-ropogott az egész építmény. Félelmetes élmény volt - fogalmazott Várhelyi Tamás plébános, hozzátéve a templomot 1787-ben építették, majd miután a 2. világháború idején villám csapott a tornyába, 1947-ben a sérült részt helyreállították a nagylengyeli hívek. Körülbelül 20 éve új rézlemezeket kapott a torony, ám már akkor tapasztalták a helyiek a mennyezet repedéseit, melyekért a rossz tetőzet okolható. Ezért összekötő huzalokkal erősítették meg a szerkezetet, végül azonban odáig vezetett a sok felemás megoldás, pótcselekvés, hogy mára nehéz rekonstruálni, ki milyen koncepció mentén képzelte el a javításokat. Erre vonatkozó dokumentumok mindenesetre nem állnak rendelkezésre.

- Március elején az önkormányzattal közösen levelet írtunk a minisztériumhoz, a műemlékvédelmi hivatalhoz és a megyéhez, melyben jeleztük a problémát. Választ azonban a mai napig nem kaptunk. Időközben a megye egyik pályázatán 50 ezer forintot nyertünk a felújításra, amiért hálásak vagyunk - hangsúlyozta a plébános, aki úgy véli, legalább 7-12 millió, de elképzelhető, hogy akár 20 millió forintra is szükség lehet a renováláshoz. -A helyiek szerint egykor az olajosok erre közlekedő nehéz járművei is rontottak az épület állapotán, ám hogy pontosan mit és milyen módon kell javítani vagy cserélni, csak akkor derül ki, mikor megbontják a szerkezetet - tette hozzá.

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

- Március elején az önkormányzattal közösen levelet írtunk a minisztériumhoz, a műemlékvédelmi hivatalhoz és a megyéhez, melyben jeleztük a problémát. Választ azonban a mai napig nem kaptunk. Időközben a megye egyik pályázatán 50 ezer forintot nyertünk a felújításra, amiért hálásak vagyunk - hangsúlyozta a plébános, aki úgy véli, legalább 7-12 millió, de elképzelhető, hogy akár 20 millió forintra is szükség lehet a renováláshoz. -A helyiek szerint egykor az olajosok erre közlekedő nehéz járművei is rontottak az épület állapotán, ám hogy pontosan mit és milyen módon kell javítani vagy cserélni, csak akkor derül ki, mikor megbontják a szerkezetet - tette hozzá.

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

- Március elején az önkormányzattal közösen levelet írtunk a minisztériumhoz, a műemlékvédelmi hivatalhoz és a megyéhez, melyben jeleztük a problémát. Választ azonban a mai napig nem kaptunk. Időközben a megye egyik pályázatán 50 ezer forintot nyertünk a felújításra, amiért hálásak vagyunk - hangsúlyozta a plébános, aki úgy véli, legalább 7-12 millió, de elképzelhető, hogy akár 20 millió forintra is szükség lehet a renováláshoz. -A helyiek szerint egykor az olajosok erre közlekedő nehéz járművei is rontottak az épület állapotán, ám hogy pontosan mit és milyen módon kell javítani vagy cserélni, csak akkor derül ki, mikor megbontják a szerkezetet - tette hozzá.

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

Mint megtudtuk, az egyházközség szeretné mielőbb elkezdeni a felújítási munkákat, ehhez azonban szükség volnaa műemlékvédelmisek engedélyeire, véleményezésére. A híveken mindenesetre aligha múlik a kezdeményezés sikere folyamatosan gyűjtik az adományokat (e célra fordítják például a húsvéti perselypénzt), s természetesen bíznak a további anyagi felajánlásokban is.Fotó Melles Ferenc

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!