2018.01.12. 20:41
A doni áttörés 75. évfordulójára emlékeztek megyeszerte
Megyeszerte megemlékeztek arról, hogy 75 évvel ezelőtt, 1943. január 12-én a Don-kanyarnál indult meg a szovjet haderők támadása és rövid időn belül felmorzsolta a 2. magyar hadsereget, 100 ezernél több magyar katona veszett oda.
Fotó: Szakony Attila
Zalaegerszegen a doni ütközetre való megemlékezések sora délelőtt kezdődött, amikor a Nemzetközi Szent György Lovagrend és a Zalaegerszegi Honvédklub tagjai megkoszorúzták Závodszky István honvéd százados, valamint Majoros Kornél repülő főhadnagy, a második világháború hőseinek emléktábláját a Mártírok útján, illetve az Ady utcában.
Ezt követően délután a Gasparich úti katonai igazgatási és érdekvédelmi iroda tanácstermében tartottak megemlékezést. Ezen Lajkó Tibor hadnagy, az iroda szaktisztje vázolta fel a második világháborúhoz vezető történelmi fordulópontokat, és elemezte, ismertette a 2. magyar hadsereg pusztulásához vezető eseményeket, katonai döntéseket, azok következményeit.
Zalaegerszegi megemlékezés a doni katasztrófa 75. évfordulója alkalmából
Tegnap kora este a megyeszékhely andráshidai városrészében is megemlékeztek a doni katasztrófa 75. évfordulójáról a világháborús emlékműnél.
Idegen hatalom érdekében, értelmetlen célt szolgáló háborúban, hazájuktól kétezer kilométerre harcoltak azok a magyar katonák, akik a doni áttörést követően életüket vesztették, vagy megsebesültek. Közülük sokan Zalából kerültek Kurszk térségébe, onnan a Don mellé, idézte fel az Október 6. téri Hősök kertjében rendezett városi megemlékezésen Stárics Roland, a Zala Megyei ’56-os Hagyományőrző Egyesület elnöke.
Beszédében kiemelte, a 2. magyar hadsereg 3. hadosztály 9. könnyű hadosztály 15 ezer katonájából a zalaegerszegi zászlóalj 1500 honvédje Závodszky István vezetésével tartotta a végsőkig a frontvonalat a szovjet túlerővel szemben. Folytatták a kilátástalan harcot, de pár nap alatt felmorzsolódtak. A megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, végrehajthatatlan feladattal megbízott honvédek odavesztek a mínusz 40 fokos orosz télben. A magyar történelem legtragikusabb napjai közé tartoznak a 75 évvel ezelőtti események, fogalmazott. A rendezvényen önkormányzati vezetők, közéleti személyiségek főhajtással emlékeztek a történtekre.
Nagykanizsán, a városi köztemetőben a Hadigondozottak Klubja és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület szervezésében zajlott megemlékezés, koszorúzás és gyertyagyújtás a doni emlékoszlopnál. Itt Gerencsér József, a Hadigondozottak Klubjának elnöke mondott beszédet.
- A II. magyar hadsereg kiszállítása 1942. február végén vette kezdetét. A személyi állomány fegyverzetének, ruházatának, szállítójárműveinek összeállításakor a közép-európai hadviselés terep- és időjárási viszonyait vették figyelembe az illetékesek, akik nem ismerték az orosz időjárást és az ottani terepviszonyokat. Mindez előrevetítette a doni tragédiát. Több mint 125 ezer honvéd halt meg, szenvedett sebesülést, vagy esett fogságba – mondta.
A városvezetés koszorúját Karádi Ferenc alpolgármester helyezte el.
Doni megemlékezés
Tormaföldén mécsesgyújtással emlékeztek meg pénteken a nemrégiben felújított, mindkét világháború hőseinek tiszteletére állított emlékműnél a tragikus évfordulóról. A rendezvényen az önkormányzati képviselők és Hajdu László polgármester gyújtottak mécsest. A településen tavaly tartottak először megemlékezést a Donnál 1943-ban hősi halált halt katonák emléknapján. Gaál László, a kezdeményezést életre hívó önkormányzati képviselő a megemlékezést megelőzően elmondta: a település első és második világháborús vesztesége, a hősi halottak száma 70 fő körüli, ami igen magas a falu jelenlegi, mintegy 370 fős lakosságszámát nézve. Arról is beszélt, hogy fontosnak érzik az emlékezést, hiszen az áldozatokat nem szabad feledni. Az önkormányzat feladatának tekinti, hogy ébren tartsa az emlékezetet.