Életmód

2016.01.12. 15:59

Szemléletváltás a drogprevencióban: a lelki egészség fejlesztése lehet a kiút

Keszthely – Nem elég a drogok romboló hatásaira felhívni a figyelmet, a szülők és a fiatalok önismeretének elmélyítéséért kell tenni. Ezt vallja dr. Hada Zsuzsanna pszichiáter, aki ennek szellemében tartott előadás-sorozatot.

Keszey Ágnes

Kamaszkor – talán az egyik legnehezebb időszak az ember életében. A testi-lelki változások, az útkeresés, az önmegismerés, az élet értelmének kutatása, a ki vagyok én, hol a helyem a világban és mi a feladatom? – e gondolatok és kérdések jellemzőek erre az életkorra. Tinédzser és szüleik is nehezen élik meg ezeket az éveket.

– Romlottak a függőségi mutatók az utolsó nemzetközi és hazai vizsgálatok szerint. A drogprevencióban szemléletváltás történt az utóbbi években. Előtérbe került a készség-, képesség-, kompetenciafejlesztés, az önismeret mélyítése, a hatékony asszertív kommunikáció, a probléma-felismerés és -kezelés, az empátiás készség fejlesztése. Úgy látjuk, a mentális háttér előtérbe kerülése, a lelki egészség fejlesztése lehet a kiút. Ezt nemzetközi és hazai programok is kiemelten kezelik – mondta lapunknak dr. Hada Zsuzsanna.

A szakember felidézte egy kutatás eredményét: majdnem ugyanannyira veszélyeztettek a többszörösen hátrányos helyzetű fiatalok, mint a képzett szülők elit iskolában tanuló gyermekei.

– A legfontosabb védőfaktor a szülő-gyermek kapcsolat minősége – melynek alapja a szeretetteljes, elfogadó szülő –, a harmonikus családi háttér biztosítása. Az a személy védett mindenfajta függőségtől – és ez a felnőttek esetében is így van –, aki tisztában van önmaga képességeivel, jól elhelyezi magát a környezetében és a világban, nyitott a változásokra, céljai vannak. Minél inkább érett a személyiség, annál inkább védett – hangsúlyozta a szakember.

A pszichiáter szerint fontos feladat a fiatalok személyiségfejlődésének segítése: pszichológiai ismereteik bővítése, az önbizalmuk erősítése, önismeretük elmélyítése. A középiskolások az interaktív előadások során az előadóval együtt tárták fel, hogy milyen területeken szükséges a fejlődésük: a hozott családi minták felismerése, az életcélok megfogalmazása, a készségekben, kommunikációban való folyamatos fejlődés, pozitív emberi kapcsolatok építése.

– A tinédzser újrarendezi a családi értékeket, elkezd külső mintákat keresni, a szülők privilegizált helyzete megváltozik – ezt a szülők is rosszul kezelik. A korábbi kommunikációs és viselkedési formák elégtelenek, új mintákra van szükség. Ez azért is fontos, mert a bizonytalanság érzésével küzdő kamasz számára az erősödő kortárs csoport hatása mellett továbbra is jelentős a szülők hatása, a lényeges kérdésekben továbbra is az ő véleménye a meghatározó. Fontos, hogy a szülők személyiségfejlődésével, kompetenciafejlesztésével is foglalkozzunk, mintákat kapjanak, e kritikus időszakban hogyan kezeljék gyermeküket és saját problémáikat. Meghatározó az is, hogy milyen a szülők párkapcsolata. Akár apró, kommunikációs változások is javíthatják a szülő-gyermek kapcsolat minőségét, hogy "elég jó szülővé" tudjanak válni. Ha ez szeretetteljes, feltétel nélküli elfogadásra épülő kapcsolat, amiben a szülő tudatosítja, a kamaszkori változások természetesek, és a kezelés az ő kezében van, akkor már sokat tettünk – mondta dr. Hada Zsuzsanna, aki a tervek szerint tavasszal felnőtteknek a szülőképző programról is tart majd előadást.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!