Frissen Zalából

2021.07.25. 11:30

A Messerschmittek emlékére készített repülőt Gulyás Béla

Pedállal hajtható Messerschmitt BF 109-es repülőt készített Gulyás Béla.

Horváth-Balogh Attila

Gulyás Béla a Messerschmittel. Nagyon sok színben készült a repülőgép, a kanizsai alkotó a Magyar Vagon- és Gépgyárban alkalmazott színösszeállítást választotta Fotók: Szakony Attila

Gulyás Béláról már többször írtunk pedálos repülői, kisautói és Opel-motoros Tigris tankja kapcsán, most a legendás német birodalmi harci repülő, a Messerschmitt egyik típusát készítette el.

– Ez a Messerschmitt BF 109-es típus kicsinyített, pedálos, magyar festésű változata – bocsátotta előre Gulyás Béla. – Kevesen tudják, de a Magyar Vagon- és Gépgyár készített Messerschmitteket, az is magyar gyártású gép volt, amit most a napokban a Balatonból emeltek ki. Ezeknek a magyar földön készült Messerschmitteknek szerettem volna emléket állítani ezzel a kicsi, pedálos változattal, amibe egy kisgyermek kényelmesen belefér. A festést is igyekeztem valósághű módon kivitelezni, magyar festés, amit katalógusokból kerestem ki. Egy laikus nem is hinné, de kis túlzással millióféle színben készültek Messerek a német és magyar gyárakban.

Gulyás Béla a Messerschmittel. Nagyon sok színben készült a repülőgép, a kanizsai alkotó a Magyar Vagon- és Gépgyárban alkalmazott színösszeállítást választotta Fotók: Szakony Attila

 

A BF 109 a második világháborúban a német légierőben rendszeresített, a legnagyobb példányszámban gyártott vadászrepülőgép. Az ezzel a típussal repülő pilóták több légi győzelmet arattak a második világháborúban, mint bármely más gép pilótái a repülés történetében. A Messerschmitt BF 109 volt a kor első igazi modern vadászgépe, olyan jellemzőkkel, mint a fém félhéj építésű sárkányszerkezet, az alsószárnyas elrendezés, a behúzható futóművek, vagy a teljesen zárt pilótafülke.

Ahogy Gulyás Béla utalt rá, a Balatonban nemrég megtalált Messerschmitt harci repülő, nagy valószínűséggel a ME 109G típus egy példánya is a korabeli magyar ipar büszkesége: a győri Magyar Vagon- és Gépgyárban készült. A Magyar Királyi Honvéd Légierő és a Luftwaffe számos veszteséget jelentett Balaton helyszínnel, legalább egytucatnyi Messerschmittet rejt a magyar tenger mélye, melyek közül 1952-ben eddig csupán két – pontos típusjelzés nélküli – Messer-roncsot emeltek ki a mederből. Van tehát még pár kincs odalent…

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!