2010.07.09. 06:44

ZTE FC: Búcsú az Európa Ligától

A labdarúgó Európa Liga-selejtezőjének visszavágó mérkőzésén - az első találkozó 0-0-ra végződött Albániában - fogadta tegnap este a ZTE FC együttese a KF Tirana gárdáját. Hosszabbítás után a Tirana nyert.

Bóbics László

Közben a nemzetközi szövetség a csapatok részére technikai értekezletet tartott. AZ UEFA képviselői jelezték, hogy elégedettek. Voltak már Egerszegen, s a kiírásoknak akkor is megfelelt a klub, igaz ez a tegnapi mérkőzésre is.

Az egerszegieknél az volt a nagy kérdés, hogy vajon pályára lép-e a csapat gólerős csatára, Artjoms Rudnevs. Az utolsó pillanatban dőlt csak el, hogy a lett válogatott támadó pályára lép. Igaz, hogy néhány napja megjött a játékengedélye, de a ZTE vezetői egyeztettek a kérőkkel is. Köztük volt olyan, aki nagyon szerette volna, ha nem játszik a nemzetközi találkozón a gólerős csatár, de konkrét ajánlatot nem tettek, így a vezetők igent mondtak a játékra.

- Egyeztettem több csapattal is, közülük egy volt, amelyiknek kifejezett kérése volt, hogy ne játsszon Rudnevs - kezdte Nagy Ferenc, a ZTE FC elnöke. - Kértem tőlük néhány konkrétumot, ez időben nem érkezett meg, ezért a klub érdekeit szem előtt tartva úgy határoztunk, hogy játsszon a csatár. Remélem, sikerül kiharcolnunk a továbbjutást és a holland Utrecht gárdájával folytathatjuk az EL-ben a szereplést. Minden forintra szükségünk van, és reméljük a nemzetközi kupában sikerül majd néhány millió forinttal gazdagodnunk.

A találkozó klasszikus ismerkedéssel kezdődött. Mindkét csapat megpróbálta járatni a labdát, és teljesen egyenlő erők küzdelmét hozta az első negyedóra. A vendégek zártan védekeztek, de egyáltalán nem bunkerfutballt játszottak, hiszen ha kellett, bátran kinyíltak és lendületesen vezettek néhány támadást is. A 19. percben Vlaszáknak kifutva kellett tisztázni Pejic elől. Nem sokkal később Kamber adott középre a jobb odalról, Magasföldi előtt adódott helyzetecske, de mintegy 12 méterről jobal fél fordulattal a kapu fölé durrantott. A 28. percben láthattuk az első látványos egerszegi támadást. Illés a jobb odalon nagyszerű csel után jól adott középre, de Pavicevic 10 méterről a kapu fölé fejelt. Hét perccel később rendkívül veszélyes helyzet alakult ki a zalai kapu előtt. A bal oldalról Plaku indult befelé, mintegy 20 méterről jobbal a bal alsó sarokra kanyarította a labdát, Vlaszák bravúrral kiütötte, de balszerencséjére éppen a kaputól mintegy 4 méterre álló Pejic elé, akiről nagy helyzetben a jobb alsó sarok mellé pattant a labda. A hajrában felélénkült a játék, Kamber adott be ismét jól jobbról, Pavicevic teljesen üresen maradt, 7 méterről fejelt, de a vendégek kapusa megmutatta, hogy jó formában van, bravúrral kiütötte a labdát. Szinte az ellentámadásból Hajdari lőtt mintegy 20 méterről jobbal, ezúttal Vlaszák állt helyzete magaslatán. Az első 45 perc kiegyenlített játékot hozott, de kapura igazán egyik csapat sem volt veszélyes.

Glázer Róbert, egykori szövetségi kapitány, a ZTE hajdani, az elmúlt évben pedig a Hévíz vezetőedzőjének véleménye: A zalaiak elmúlt évi menetelése után legalább 5-6 hét szünet kellett volna. Látszik a csapaton, hogy megvan a gerinc, a szerkezet, de az is, hogy tompák és fáradtak. Ilyen korán nem lenne szabad tétmeccset játszani. Ezért van a sok eladott labda, az, hogy lassúnak, körülményesnek tűnnek a játékosok. Ennek ellenére remélem, hogy továbbjut a ZTE.

A folytatásból még csak 25 másodperc telt el, amikor Balázs Zsolt robogott el a bal oldalon, középre lőtte a labdát, de az ötösön belül az elsuhant a vendégkapus és a gólra éhes Rudnevs előtt. Nem sokkal később Máté nagy lövését tornázta ki Lika. Sokkal gyorsabb lett a játék és ebben az időszakban a ZTE kezdeményezett. A 62. percben Rudnevs robogott el a jobb oldalon, jól adott középre, ám Máté a kapu fölé lőtt. A ZTE előtt egyre több helyzet adódott, de azokat rendre elpuskázták. Rudnves, majd Pavicevic fejese is célt tévesztett. Aztán a 81. percben Pejic lépett ki teljesen egyedül, de Vlaszák nagy bravúrral kivetődve tisztázott. A 87. percben hibáztak a vendég védők, Balázs Zs. a jobb oldalon elvitte a labdát, visszagurított, de Pavicevic 10 méterről leadott lövését kiütötte a kapus. A dráma ezzel még nem ért véget, a 91. percben Miljatovic buktatta a 16-oson belül Plakut. A megítélt 11-est Plaku lőtte, de Vlaszák bravúrral, lábbal tisztázott. Ezzel véget ért a rendes játékidő, következett a 2x15 perces hosszabbítás. Az első tízenöt percben az első nagy helyzet Rudnevs előtt adódott. A gyorsléptű csatár közben lefutotta a védőket, s teljesen egyedül vezethette a labdát a kapura. A jó formában lévő vendégkapus kiindult elé és bravúrral tisztázott, óriási helyzet volt. A játékrész utolsó percében Rudnevs az alapvonalig vezette a labdát, pontosan adott középre, Pavicevic nem érte el. A balról érkező Balázs Zs. viszont igen, mellel elegánsan levette a játékszert, de mintegy 7 méterről óriási helyzetből ballal a bal alsó sarok mellé lőtt.

A térfélcserét követően gyorsan jött a büntetés . A ZTE kihagyott helyzetei után Karabeci végezhetett el jobbról szabadrúgást. A labda megpattant a sorfalon és a tehetetlen Vlaszák mellett a bal sarokba hullott, 0-1. A ZTE hiába hajrázott, kiesett. A kupából való búcsújukat annak köszönhetik, hogy a találkozó döntő pillanataiban nagyobbnál nagyobb helyzeteket nem tudtak gólra váltani.

JEGYZŐKÖNYVZTE FC-KF Tirana 0-1 (0-0, 0-0, 0-1)

Zalaegerszeg, 3425 néző. Jv.: Szpathasz (Trifonasz, Panu - mindhárom görög).

ZTE FC: Vlaszák - Kocsárdi, Miljatovic, Bogunovic, Panikvar - Magasföldi (Balázs Zs., 46. p.), Kamber, Máté, Illés Gy. (Horváth I. A., 91. p.) - Rudnevs, Pavicevic (Rajcomar, 106. p.). Vezetőedző: Csank János.

FK Tirana: Lika - Lila, Pashaj, Osmani, Sina - Metani, Lilaj, Hajdari (Malindi, 61. p.), Karabeci - Pejic, Plaku (Sorra, 119. p.). Vezetőedző: Sulejman Starova.

Sárga lap: Pavicevic a 31., Illés a 86., Miljatovic a 91., Plaku a 119. percben.

Gólszerző: Karabeci a 106. percben.