Egyéb

2010.07.05. 15:48

Doktorhalakkal az ekcéma ellen

A bölcs bagoly, dr. Bubó után újabb állat orvosok várják pácienseiket, ám a mesék birodalma helyett ezúttal a valóságban, ráadásul itt, a zalai megyeszékhelyen. A doktorhalak enyhülést hoznak a bőrbetegségben szenvedőknek, de képesek kezelni akár a narancsbőrt is.

Varga Lívia

Képzeljenek el egy 2,5 köbméteres medencét, s benne több száz aprócska kangalhalat - rendelés közben.

- Mivel nincsenek fogaik, nem tudnak fájdalmat okozni. Nagyon kellemes érzés - jegyzi meg mosolyogva csodálkozó tekintetünk láttán az aprócska élőlények első zalaegerszegi páciense, Salamon Szabina, aki súlyos pikkelysömörrel küzd már hosszú évek óta. Ezúttal úgy tűnik, végre sikerrel. - A sok szteroidos kenőcs miatt a bőröm teljesen elvékonyodott és kifehéredett, az állapotom azonban mégsem javult. A halterápia azonban bevált - jelenti ki, miközben a doktorok a karját és a lábát kóstolgatják. Szó szerint. A kangalhalak ugyanis a meleg vízben felázott, elhalt hámsejteket dörzsölik le szájukkal a beteg testrészekről, ezzel egy időben pedig gyulladáscsökkentő, gyógyító hatású dithranol-enzimet juttatnak a bőrfelületre. Egy ember teljes testkezeléséhez körülbelül kétszázötven hal szükséges, Szabina bőrén azonban közel hétszázan munkálkodnak.


- A pontyfélék családjába tartozó, magyarul piros szívogató márnának nevezett halak az elhalt emberi hámsejtekkel táplálkoznak, segítségükkel a pikkelysömör, az ekcéma, az akne, a bőrgombásodás, s a különböző egyéb bőrelváltozások akár egy évre is tünetmentessé tehetők - kapcsolódik a beszélgetésbe Mágel György, a szalon tulajdonosa. - A kezelés rendkívül kellemes. Nem kell mást tenni, mint 15 egymást követő napon, egy-másfél órát fürdőzni a halak társaságában a 36 fokos vízben.

A fertőzéstől egyáltalán nem kell tartani, nyugtat meg mindenkit Mágel György.

- A 2,5 köbméteres medence vizét folyamatosan szűrjük, s UV-fénnyel fertőtlenítjük. A szűrő és az UV-lámpa is többszörösen túlméretezett, körülbelül hatvan köbméter víz tisztítására, fertőtlenítésére alkalmas. A halak állatorvosi papírral rendelkeznek, s természetesen folyamatos orvosi felügyelet alatt állnak.

A kezelést tiszta vizes zuhanyozás kell, hogy megelőzze, vegyszert szappan vagy tusfürdő formájában sem szabad a vízbe vinni, mert elriasztja a halakat, ahogy a dohányszag, az alkohol, az erős fűszerek és az illatszerek is. Ezektől, valamint a szteroidos krémek használatától a kúra ideje alatt tartózkodni kell.

Ahhoz persze, hogy a terápiát igénybe vegyük, nem feltétlenül kell betegnek lennünk. A halakkal kezeltethetjük narancsbőrünket, sőt, akár bőrkeményedéseinket is rájuk bízhatjuk, jó pedikűrös módjára tökéletesen megbirkóznak ezzel a feladattal is. A kangalhalak pszichológusnak ugyancsak kiválóak, hiszen a terápia bizonyítottan nyugtató, stresszoldó, relaxáló hatással bír.

 


Apropó, bizonyíték. A halterápia jótékony hatását a bécsi bőrklinika hivatalos tanulmánya is tanúsítja, Németországban pedig a társadalombiztosítás támogatja a kezelést. Persze, mint mindent, a kangalhalakat is hamisítják, figyelmeztet Mágel György. A chin-chin névre hallgató utánzatoknak foguk van, így a kezelés során vérző sebet ejthetnek. Magyarországon azonban egyelőre
könnyen kiszűrhető lenne a csalás, hiszen ez idáig a zalaegerszegit is beleszámítva, hazánkban mindössze három halklinika nyitotta meg kapuit.


TÁVOL-KELETRŐL JÖTTEK A DOKTOROK
Az 5-8 centis kangalhalak Törökországból, Kangal vidékéről származnak, az ottani meleg vizű patakokban, tavakban őshonosak, a zalaegerszegi példányok azonban ennél is távolabbról, a Távol- Keletről, Kuala Lumpurból érkeztek. Gyógyerejüket Törökországban már évszázadokkal ezelőtt felismerték. Ott nemes egyszerűséggel csak doktorhalnak nevezik őket. A feljegyzések szerint egyébként a terápia áldásos hatását maga makedóniai Nagy Sándor is élvezte.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!