Belföld

2010.07.16. 11:32

Veszélyes gázfelhő a kigyulladt telep fölött

Több órán át tartó munkával csütörtökön estére megfékezték a lángokat a Veszprém megyei Királyszentistván határában kigyulladt hulladékkezelő telepen, ám a terület fölött éjszakára veszélyes gázokat tartalmazó füstfelhő gomolygott.

Horváth A. Attila

Veszélyes gázfelhő alakult ki a királyszentistváni tűz helyszíne fölött

A terület fölött éjszakára veszélyes gázokat tartalmazó fekete füstfelhő "állt össze", amelyet végül az éjjeli zápor oszlatott szét  - közölte a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője pénteken újságírókkal a helyszínen.

Igen szúrós szagú gázfelhő mozgott a települések fölött, s az a mérések szerint klórt, szén-monoxidot, ammóniát és foszfint tartalmazott - mondta Lauer János tűzoltó ezredes, rámutatva: a felhő körülbelül egy kilométer hosszú és ugyanilyen szélességű lehetett, s mintegy 200-250 méternyi magasságban volt.
   
Közlése szerint a Királyszentistván és Balatonfűzfő határán lévő hulladékkezelő-telepen szerves oldószereket, festékmaradványokat és iszapot tartalmazó 200 literes fém- és műanyag hordókat tároltak - több százat -, s azok szinte felrobbantak a rendkívüli hőségben.

Az ezredes elmondta: éjszaka helikopterrel "mentek fel" a gázfelhőhöz, mérték annak összetételét, s éjfélkor volt egy olyan időszak, amikor azt is fontolóra vették, hogy elrendelik a lakosság kötelező "elzárkóztatását".
   
Felkészültek arra is, hogy egy-két helikopterrel vizet visznek fel és vízpermettel szórják meg a gázfelhőt és a környező területeket - öt település kerülhetett volna veszélybe -, hogy "kicsapassák" a felhőből és közömbösítsék a mérges gázokat, vegyi anyagokat - tette hozzá Lauer János.
   
A védekezőknek azonban éjjel 2 órakor váratlan segítségük érkezett, mégpedig egy kiadós, félórán át tartó zápor, s az "megoldotta" a helyzetet, "elvégezte helyettük" a feladatot - jegyezte meg a parancsnok.
   
A záport követően az egyre kedvezőbb mérési adatok is azt mutatták, hogy teljesen elhárult a veszély, a lakosok és az üdülők egyértelműen biztonságban vannak - mutatott rá az igazgató.
   
Lasztovicza Jenő (Fidesz), a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, a megyei védelmi bizottság vezetője is azt hangsúlyozta, hogy a lakosok és a balatoni üdülőnépesség nincs veszélyben, szerinte "teljesen kockázatmentes" a nyaralás Balatonfűzfő, Balatonkenese, Balatonakarattya és Balatonalmádi térségében.
   
Utalt arra, hogy a nagy kiterjedésű és veszélyes vegyi anyagokat is érintő tűz csütörtöki oltásában 15 járműfecskendő és 70 tűzoltó vett részt, jelen volt három mentőautó, egy mentőhelikopter, illetve Budapestről érkezett 30, gázálarcokkal felszerelt rendőr is.
   
A megyei védelmi bizottság elnöke elmondta: egész éjszaka jelen volt öt környező település polgármesterével együtt a helyszínen, miként a katasztrófavédelem vezetői és munkatársai is ügyeletet tartottak a telepen, s csak akkor lehetett végképp megnyugodni, amikor a zápor szétverte a gázfelhőt. Hangsúlyozta: az újabb mérési adatok pedig egyre jobbak voltak, egyre alacsonyabb gázkoncentrációt mutattak.
   
Éjszaka a tűz helyszínén - a balatonfűzfői Hulladékégető Kft. telephelyén - ott volt még egy járműfecskendő tűzoltókkal, három munkagép is a kezelőkkel, a speciális mérőkocsi pedig óránként vizsgálta a levegő gázszennyezettségét.  
   
Kovács István alezredes, a balatonfűzfői hivatásos tűzoltóság parancsnoka elmondta: csupán feltételezés az, hogy a rendkívüli hőség okozta a vegyi anyagokat tartalmazó, több száz hordó berobbanását. A vizsgálat során derítik ki, pontosan mi történt, egyelőre még azt is keresik, hogy hol, melyik ponton keletkezhetett a tűzfészek. A károk felmérése is tart még - tette hozzá.

Kigyulladt egy hulladékkezelő-telep

Több órán át tartó munkával csütörtökön estére megfékezték a lángokat a Veszprém megyei Királyszentistván határában kigyulladt hulladékkezelő telepen.

 A kárt egyelőre megbecsülni nem lehet, a felmérése tart, s megkezdték a tűz körülményeinek kivizsgálását is - mondta Bakos György. Közlése szerint a veszélyes hulladékokat - szerves oldószereket - tartalmazó hordók a rendkívüli hőségtől robbanhattak be. Több száz hordót tároltak a telepen, s a robbanástól több a levegőbe repült - tette hozzá a sajtófőnök. Megjegyezte: a sűrű, fekete füstnek enyhén szúrós szaga volt.
 
Bakos György hangsúlyozta: mindvégig mérték - és több helyen is egyszerre - a levegő gázkoncentrációját. Elmondta: előfordult, hogy elérte a határértéket a levegőbe került gázok, veszélyes anyagok szintje. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a gázkoncentráció döntően alatta maradt a határértéknek, sőt az oltás előre haladtával erősen csökkent, ezért a lakosságot nem kellett kitelepíteni. 
   

Elmondta: arra azonban felhívták a királyszentisvániak és a balatonfűzfőiek figyelmét, hogy lehetőleg maradjanak a lakásaikban és zárják be az ajtókat, ablakokat.
   
A sajtófőnök szerint a tűz helyszínén még ügyeletet tartanak - éjszaka is - és figyelnek arra, nehogy újra lángra kaphasson valamilyen veszélyes vegyi anyag.
   
A tűz keletkezésének oka nagy valószínűséggel a rendkívüli forróság volt (ettől robbantak be a túlhevült vegyszerek, szerves oldószerek), de ez majd a tűzvizsgálat során derül ki pontosan - mondta a sajtófőnök.
   
A nagy kiterjedésű tűz oltásánál 10 egység, mintegy 40 tűzoltó dolgozott; a legmagasabb, 5-ös fokozatú riasztásra érkeztek Királyszentistvánra veszprémi, székesfehérvári, siófoki, pétfürdői és balatonfűzfői tűzoltók.
   
Bakos György utalt arra is, hogy az oltás ideje alatt mindvégig jelen voltak a mentőszolgálat képviselői is, akik vizet osztottak a tűzoltóknak. Egy tűzoltót kellett kezelniük rosszullét miatt - tette hozzá.

Az oltás befejeztével a rendőrség is feloldotta az útzárat a település környékén.

 

Az első hírek a tűzről

Az első hírekkel ellentétben nem a közelmúltban átadott királyszentistváni regionális hulladékkezelő üzem gyulladt ki, hanem a Fűzfő-gyártelepi veszélyes hulladékégetőnél lévő égetésre váró hordók anyaga kapott lángra - értesült laptársunk, a Napló.

A telepen többek közt veszélyes hulladékot is tároltak - szerves oldószereket -, s a hordók a nagy hőségben berobbantak - mondta Bakos György, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtófőnöke. Közlése szerint több száz hordó gyulladt ki, jó néhány a robbanástól a levegőbe repült.

A Napló helyszínen lévő munkatársa arról tájékoztatta a veszprémi lap portálját, hogy  hangosbemondó járja a gyártelepet, s amennyiben a levegő szennyezettsége túllépi a megengedett szintet, kiürítik a városrészt.
A mérési eredmények a "határértéken mozognak" – mondta a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtófőnöke. A lakosságot pedig kérte, hogy zárkózzanak be, azaz ne tartsák nyitva a lakásuk ajtóit és ablakait. 

A helyszínen 10 tűzoltóegység, mintegy negyven tűzoltó dolgozik - tájékoztatott a sajtófőnök. Hangsúlyozta, hogy a riasztás a legmagasabb ötös fokozatú volt, s a lángok megfékezésében részt vesznek a veszprémi, székesfehérvári, siófoki, pétfürdői és a balatonfűzfői tűzoltók, több egységgel. 
 


Részletek és friss információk itt!

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!