Hírek

2011.03.11. 19:01

Bödeházai polgármester-választás: bírósági döntéssel jogerős az eredmény

Jogerőssé vált péntek estére a február 27-i bödeházai polgármester-választás eredménye, miután a Zala Megyei Bíróság is elutasította a voksolással szembeni kifogást - tájékoztatott a bíróság helyettes szóvivője.

MTI

Bartalné Mentes Judit elmondta: a megyei bíróság helybenhagyta a területi, illetve a helyi választási bizottság megismételt eljárásban hozott elutasító határozatát.
   
Az ősszel szavazategyenlőség miatt eredménytelen, majd háromszor megismételt választás most már jogerős eredményeként a független Büki László lett ismét a zalai kistelepülés polgármestere.
   
Bartalné Mentes Judit kifejtette: a kifogás benyújtója mindvégig arra hivatkozott, hogy szerinte a választás tisztaságának alapelve sérült. Meglátása szerint ugyanis figyelmen kívül hagyták, hogy olyanok is szavaztak, akik nem élnek életvitelszerűen a településen, ezzel pedig érdemben befolyásolták az eredményt.
   
A kérelmező konkrétan megjelölte, hogy milyen jogszabály sérülhetett, de bizonyítékokat nem csatolt be, ezért ennek hiányában a megyei bíróság is jogszerűnek ítélte a fellebbezés elutasítását. Bár a február 6-i szavazás azért lett eredménytelen, mert az azóta lemondott helyi választási bizottság bizonyítottnak látta, hogy valójában nem helyben élők is szavaztak, ezúttal ezt nem vizsgálta és nem állapított meg a bödeházai új választási bizottság.
   
A Zala megyei területi választási bizottság csütörtökön - a helyi választási bizottság döntését helybenhagyva - utasította el a voksolással szembeni kifogást. A bizottság döntése is kifejti, hogy a kérelmező a fellebbezésben - a korábbiakkal ellentétben - most megjelölte ugyan a jogszabálysértésre vonatkozó paragrafusokat, de ezúttal sem nyújtotta be "a vélelmezett jogszabálysértés alapjául szolgáló tényszerű bizonyítékokat".
   
Kedden a helyi választási bizottság másodszor vizsgálta a zalai település február 27-i polgármester-választásával kapcsolatos kifogást, amit a bíróság múlt vasárnap érdemi felülvizsgálatra küldött vissza. Erre azért került sor, mert a helyi és a területi választási bizottság is tévesen ítélte meg a voksolás eredményével kapcsolatos beadványt. Fellebbezésnek vették, holott kifogásnak minősült, amit érdemben kellett volna vizsgálnia mindkét testületnek.



Korábban írtuk:
Bödeházi polgármester-választás: újabb elutasítás

Még mindig nem jogerős a bödeházai polgármester-választás eredménye, miután a Zala Megyei Területi Választási Bizottság (ZMTVB) a helyi választási bizottság döntését helybenhagyta, vagyis újból elutasította a voksolással szembeni kifogást - derül ki a ZMTVB végzéséből.

A bizottság honlapján csütörtöki dátummal megjelent döntés kifejti: a kérelmező a fellebbezésben - a korábbiakkal ellentétben - most ugyan megjelölte a jogszabálysértésre vonatkozó paragrafusokat, de ezúttal sem nyújtotta be "a vélelmezett jogszabálysértés alapjául szolgáló tényszerű bizonyítékokat".

A döntés ellen még a Zala Megyei Bíróságnál lehet fellebbezni.

Először ősszel próbálkoztak a zalai teleülésen, ekkor szavazategyenlőség alakult ki a két jelölt között, ami miatt január 9-én új választást írtak ki, ám az eredményt érvénytelenítették, mert időközben ugrásszerűen megnőtt a lakcímbejelentések száma. (A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság a voksolás után közokirat-hamisítás gyanúja miatt nyomozást indított Bödeházán, a vizsgálat még nem zárult le.) Február 6-án újra voksolt a lakosság, ám az ekkor született eredmény sem lett érvényes, s un. fiktiválási eljárás indult, mely azt hivatott kideríteni, ki az, aki ténylegesen, életvitelszerűen a faluban lakik. Az időközben lezárult eljárás során egyetlen személy lakcímét sem érvénytelenítették. Február 27-én a harmadik megismételt választást tartották, ekkor két független jelölt közül az eddig is a települést irányító Büki Lászlót szavazták meg polgármesternek. Büki László 33, Káldi Lászlóné pedig 29 szavazatot kapott, a névjegyzékben szereplő 66 lakos közül 62-en adták le voksukat. Az eredmény ellen kifogást emeltek, a benyújtó azt sérelmezte, hogy február 27-én a korábbinál is több olyan személy szavazott, aki az újonnan megválasztott polgármester lakásába volt bejelentve. Álláspontja szerint ez jelenősen befolyásolta a választás eredményét, és hivatkozott arra, hogy a korábbi - azóta lemondott - helyi választási bizottság február 6-án ugyancsak emiatt semmisítette meg az időközi választás eredményét.

Az emelt kifogást vasárnap tárgyalta a Zala Megyei Bíróság, mely  végzésével visszaküldte a helyi választási bizottsághoz azt a beadványt, amelyet a helyi és a területi választási bizottság is elutasított a február 27-i polgármester-választás kapcsán.

A helyi választási bizottság kedden nem találta jogosnak a kifogást.   Furján Lajosné, a helyi választási bizottság elböke azt mondta: kedd este a kisközség választási bizottsága elé került újból - az egyébként az alulmaradt ellenjelölt által benyújtott - kifogás, de ismét elutasították. Az indoklás változatlan, mert megítélésük szerint a kifogás nem tartalmazta azt a pontosan megnevezett, vélelmezett jogszabálysértést, ami alapot adhat a felülvizsgálatra.
   

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!