2023.05.27. 10:00
Hősök Tere: ezer évünk nagy alakjai egy díszes albumban
A nagykanizsai származású Németh Levente, „Levi” és Mészáros János „Sinonimo” szerkesztésében jelenik meg a napokban a Hősök Tere című képregény-antológia, melynek hivatalos bemutatója június 9-én lesz a Pesti Vigadóban.

Forrás: Hősök Tere
A Hősök Tere című album 26 alkotó háromévnyi munkájával készült, több mint 1000 rajzán keresztül mutatja be 1000 év magyar történelmének 13 fontos szereplőjét 240 oldalon. Ahogyan a budapesti Hősök tere szobrain, úgy az impozáns, színes kötetben is ott sorakoznak hőseink, a „nagy magyarok”: a honfoglalóktól kezdve, az államalapító Szent Istvánon, ismertebb Árpád-házi és Anjou királyainkon, a törökverő Hunyadiakon át egészen a XIX. század meghatározó alakjaiig.

Forrás: Hősök Tere
Nagyjaink bemutatását életük egy-egy fontos eseményén keresztül a legismertebb hazai történelmi regény-írók vállalták: Bán Mór (Hunyadi sorozat), Benkő László (Mátyás-könyvek), Bíró Szabolcs (Anjouk), Trux Béla (Templomosok), valamint képregény- forgatókönyvírók: Somogyi György (Helka, Kittenberger képregények, Pilátus film) és Mészáros János (Királyok és keresztek sorozat, 1241 – Farkasnak foga közt). A képi megjelenítésben, a történetek megrajzolásában nemzetközileg is ismert képregény-rajzolók vettek részt: Cserkuti Dávid, Farkas Lajos, Futaki Attila, Németh Levente „Levi”, Tondora Judit, Várai Artúr, Vadas Máté. Az antológiában szerepelnek a hazai képregény-kultúra idősebb generációjának képviselői, a Füles-korszak nagyságai is egy-egy képregény-részlettel: Zórád Ernő, Fazekas Attila és Korcsmáros Pál. A történelmi háttér megértését Katona Csaba történész korszakleírásai, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum történelmi relikviáinak fotói segítik.
A Képes Krónikák Kiadó gondozásában megjelenő kiadvány érdekessége a kapcsolódó ingyenes mobiltelefonos applikáció. A Google Play Store-ból és az Apple App Store-jából letölthető app beépített 3D-s grafikák segítségével a könyv oldalaira „varázsolja” – akárcsak régen, a kihajtható mesekönyvek korában – 3D-ben a történetek szereplőit, (Hunyadi János, Mátyás király), egyes történelmi helyszíneket (Esztergomi vár, Pannonhalmi Apátság, Egri vár, Lánchíd, Kossuth Mauzóleum), híres tárgyi emlékeket (szkíta aranyszarvas, Szent László herma, Szent Korona).

Fotó: Nagy-Weiner Attila
Az egyik ötletgazda, a kötet szerkesztője és a kiadó művészeti vezetője Németh Levente, „Levi” nagykanizsai srác, Stamler Lajos tanítványa volt a Batthyány Lajos Gimnáziumban, s nem mellesleg a magyar történelmi képregény megújítója.
Első albuma, a Királyok és Keresztek: Képes Krónikák című történelmi képregény első kötete, a Voluntas Tua, azaz a Legyen meg a Te akaratod című 2017 novemberében jelent meg. Ezt azóta továbbiak követték, most pedig itt a Hősök Tere.
– A kiadvány célja – kihasználva a nemzetközi szórakoztató irodalomban és filmművészetben újjáéledt „képregény” reneszánszát – elsősorban a fiatalok megszólítása, az oktatva szórakoztatás – árulta el Levi. – Ám az albumot nem csak magyar honfitársainknak szánja a kiadó: külföldön is szeretné terjeszteni a könyv idegen nyelvű változatát, ezen keresztül is megismertetve hazánkon kívül a magyar történelmet, hozzáadva ezzel valami újat az országimázshoz. Az ötlet abból fakadt, hogy 2019-ben csináltunk Esztergomban egy történelmi (a V4-ekhez kapcsolódó) képregény-fesztivált. A lengyelek elég érdekes anyagot hoztak el erre, gyakorlatilag hasonló kiadvány volt, mint ez, kétszáz oldalon 10, vagy 12 képregény mutatta be a lengyel történelmet. Mint kiderült, az antológia bekerült a lengyel oktatásba. Elkezdtünk Jánossal azon gondolkodni, nálunk ezt hogyan lehetne megvalósítani, így jött az ötlet. Nálunk sajnos, soha nem fog bekerülni az oktatásba, mert Magyarországon a képregény műfaja nem örvend akkora népszerűségnek, mint Lengyelországban, de abban bízunk, hogy a történelmi regények olvasói örömmel forgatják.

Forrás: Hősök Tere
Németh Levente hozzátette: az antológiába tőle a Királyok és Keresztek című képregény rövidített változata került be, és Hunyadi János portréja, a nándorfehérvári csata egy részletén keresztül bemutatva. A szöveges részt a Hunyadi sorozat ismert írója, Bán Mór készítette.
– Szeretnénk a kötettel a fiatalokat is megcélozni, mert sajnos, ez a korosztály nagyon keveset olvas – fűzte hozzá Levi. – Ezért őket a képi világon keresztül próbáljuk megfogni, illetve igyekeztünk érdekes sztorikat kiemelni, abban bízva: így talán sikerül elérni őket.