Az értelmes cselekvés vonzó

2024.02.10. 09:00

Beszélgetés zalai előadása kapcsán Kovács Edit egyetemi oktatóval

A zalai kisfalvak együtt létrehozott élményei, eseményei, a lakóhely és az ott élők közös tervei, elképzelései igénylik a közösségszervezést. A célok, érdekek eredményes összehangolása mellett egyre inkább érzékelhető, hogy a több generáció óta zalaiak és a mind nagyobb számú betelepülők keresik az utakat egymás felé. A civil szervezeti keretek építése egyetemi képzéssel is rendelkezik, az ELTE Társadalomtudományi Karán Közösségi és civil tanulmányok szakot is lehet választani.

Beszélgetés zalai előadása kapcsán Kovács Edit egyetemi oktatóval

Kovács Edit

Fotó: Arany Horváth Zsuzsa

A diszciplina egyik oktatója a napokban Zalában járt, a KOVÁSZ elnevezésű, „Zalai Falvakért Egyesület az Itthon Zalában, Európában – Nők és fiatalok a közéletben, a helyi közösségekben” című projekt részvevőivel találkozott. Kovács Edit az egyetemi katedra mellett a mindennapi életben is aktív résztvevője a civil szférának. A segítségével tekintettük át a közösségépítés, fejlesztés sok évtizedre visszatekintő hazai történetét.

- A hetvenes években formálódott a közösségfejlesztők egyesülete progresszív népművelési csoportokból, akik a helyi kultúrát helyezték figyelmük középpontjába, tudták, hogy nemcsak közvetíteni kell a kultúrát, hanem felismerni a környezetünkben, majd megőrizni és megújítani - mondta Kovács Edit. -  Másképp indult, mint a hasonló európai gyakorlatok, de amikor 1989-ben formálisan is megalakult az egyesület, már természetes volt, hogy az embereknek joguk és dolguk is részt venni az őket körülvevő világ alakításában. Az a kérdés, hogy az együtt élő emberek hogyan tudják ezt a legjobb minőségben tenni. Ha például a falusias jelleget szeretnék megtartani, legyen mód rá, de ha mások szeretnének urbanizálódni, az legyen lehetséges. A közösségi kezdeményezések azokat az érdekeket keresik, amelyek összekötik a közösségeket. A hazai intézményesülés kiteljesedése egybeesett Magyarország rendszerváltásával, majd az Európai Unióhoz való csatlakozással. Örömmel láttuk, hogy az európai vidékfejlesztés eszméiben határozottan megjelennek az általunk itthon, saját közösségeinkben tapasztaltak. Ebben az időszakban a városokban, de főleg a falvakban sokféle öntevékeny közösségi fórum jött létre, mikrotérségi társulások alakultak, virultak.

 KOVÁSZ tréning témája: közösség, ügy, terület, értékek, ismeretek, megértés, belátás, erőforrások, munka, szervezés, kapacitásépítés
Fotó: Arany Horváth Zsuzsa

-Az ELTE mesterszakon tanítja a közösségfejlesztést. A kikerülő szakemberekre hol van szükség leginkább?

- Hosszú előkészítés után 2011-ben indult el a szak, van közösségi mentálhigiéné szak Vácott, a református közösség pedig Sárospatakon épp ebben az évben indított ilyen tartalmú mesterszakot. Az ELTE-n a mi szakunk nappali tagozatára szívesen jelentkeznek humán végzettségűek, a levelezőre pedig jellemzően már a pályán dolgozók közül érkeznek. Új impulzusokat keresnek, rendszerben szeretnék látni a teendőiket. A lendület fenntartására általában nagy szükség van, amikor szűkül a tér, ezt is szolgálja a képzés. Sokan vannak, akik az üzleti világban, vagy a hivatali munkában már nem érzik jól magukat. Érdekes, hogy a motiváció az intézményes keretek kevésbé kedvező helyzete mellett is nő, az értelmes cselekvés vonzó. Ma már a közösségi finanszírozás és az EU-s pályázatok is segíti ezeket az aktív embereket.

- Ha a saját motivációját kérdezem, mit mond, mi vitte a közösségfejlesztés felé?

-Szerencsés embernek tartom magam, műszaki területre készülve, édesapám tanácsára végeztem el az 5. évet a középiskolában, amikoris szociális szakasszisztens képzésben vettem részt, noha 1994-ben fogalmam sem volt róla, mit is jelent. Akkor találkoztam az önkéntességgel, a civil szervezetekkel, ifjúsági körökkel, gyakorlati feladatok során tréning módszerekkel. Pécsett az egyetemen művelődésszervezést tanultam, Vercseg Ilona és Péterfi Ferenc óráit hallgattam. Rájöttem, hogy a közösségfejlesztés elmélete, gyakorlata izgalmas. Rengeteg helyen jártam az országban, láttam, hogy a lakóhely, a lokalitás, és az arra való befolyás erős közös igény az emberekben, akkor is, ha eltérően gondolkodnak a világról.

Az európai alapértékek kártyákon
Fotó: Arany Horváth Zsuzsa

-Milyen a nemzetközi gyakorlat, kiforrottabb másutt, vagy lépést tartunk a jó közösségek támogatásában?

- A hazai közösségfejlesztő egyesület elnökeként látom, hogy a 2000-es évek Európában is, nálunk is az építkezés időszakát jelentették. A közben radikálisan változó környezet hatásai azonban jobban artikulálják a különbségeket. Gondolok a világjárványra, a menekültügyre, a genetikailag módosított élelmiszerekre, a háborúra, a klímaváltozásra. Túl gyorsan változnak a dolgok, az embereket a közösségi jóllét mellett az egyéni hogylét érdekli, szorongással tölti el az ivóvíz, az egészség, az élet feletti kontroll elvesztése miatti félelem. Az a felismerés, hogy nem lehet megoldani egyedül a makroproblémákat, amik alól nem tudjuk kivonni magunkat, cselekedni csakis együtt lehet, nos az a közösségfejlesztés egyik kovásza.

A KÖFE (Közösségfejlesztők Egyesülete) szakmai segítséget, bátorítást ad a helyi közösség szervezőinek, a helyi közösségi munkásoknak, önkéntes érdeklődőknek, akiknek célja a településükön cselekedni akaró emberek támogatása, hangsúlyozta Kovács Edit.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában