Olvasói panasz

2018.11.22. 09:00

Mi a baja a diótermésnek?

A dió idén országszerte tapasztalt betegségével kapcsolatban fordult hozzánk olvasónk, Simon Istvánné. Mint mondta, más forrásokból úgy értesült, rovar okozta a termés burkának elfeketedését, illetve a magbél elhalását, ám azt már nem tudja, miként lehetne ellene védekezni.

Gyuricza Ferenc

Szabad szemmel is jól érzékelhető az egészséges és a gnomóniával fertőzött dió közötti különbség Fotó: Gyuricza Ferenc/Zalai Hírlap

Az idős asszony azt mondja, szinte teljesen tönkrement az idei diótermés. Már július végén, augusztus elején azt tapasztalta: a szemek egy része elfeketedik, s aztán el is kezdtek lehullani a fáról. Ez önmagában még nem lett volna baj, ám a magbél is tönkrement, olvasónk szerint a termés több mint ötven százalékánál.

– Két éve volt hasonló helyzet, tavaly viszont nagyon szép és egészséges volt a dió – mondta Simon Istvánné. – Úgy értesültem róla, hogy fúrólégy okozta a betegséget, arra viszont nem kaptam választ, lehet-e ellene bármi módon védekezni.

Szabad szemmel is jól érzékelhető az egészséges és a gnomóniával
fertőzött dió közötti különbség Fotó: Gyuricza Ferenc/Zalai Hírlap

A felvetés kapcsán megkérdeztük Mihályka Gyula agrármérnököt, aki előbb a konkrét kérdésre válaszolva azt mondta, a fúrólégy ellen elvileg lehet permetezéssel védekezni, ám arra még a nagyobb gazdaságok sem igazán készültek fel, hogy ezt magasra nőtt, adott esetben akár 20-30 méteres diófáknál a földről meg tudják oldani. Az agrármérnök szerint azonban nem fúrólégy okozta a dió olvasónk által is jelzett betegségét, hanem bakteriális fertőzés, az úgynevezett gnomónia.

– Fúróléggyel Zalában még nem találkoztam, a betegség tünetei egyértelműen a gnomóniára utalnak – mondta Mihályka Gyula. – A leveleken megjelenő barnás foltok és az elfeketedő gyümölcs is ennek a jele. Ha viszonylag korán megbetegszik a növény, a fertőzés a magbélig is eljut, s tönkreteszi. Kései fertőzéskor a magbél sértetlen marad, de a termés korán beérik, és emiatt idő előtt lehullik.

Mihályka Gyula hozzátette: a gnomónia terjedésének – a szőlőt megtámadó peronoszpórához hasonlóan – kifejezetten kedvez a csapadékos időjárás, amit idén tavasszal tapasztaltunk. A fertőzés ellen réztartalmú vegyszerrel lehet védekezni, ám a permetezés a fentebb már említett okok miatt nehézkes, a fák magassága miatt a leghatékonyabban a levegőből végezhető el, ami a kisbirtokok, háztáji gazdaságok vagy akár családi házak, szőlőhegyi ingatlanok esetén szinte elképzelhetetlen.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!