K + K Bau: feljelentést tett a Fidesz és a helyi önkormányzat is a Velencei-tó kapuja miatt (frissítve)

Feljelentést tett a fideszes L. Simon László a Velencei-tó kapuja elnevezésű, a tó keleti partszakaszán található szabadstrandon indult nagyberuházás ügyében hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen. Velence önkormányzata már októberben megtette ezt, s felbontotta a Velencei-tó a projekt kivitelezőjével kötött vállalkozói szerződést.

MTI



Velence polgármestere: az önkormányzat már októberben feljelentést tett


Velence önkormányzata október 11-i ülésén felbontotta a Velencei-tó kapuja elnevezésű projekt kivitelezőjével kötött vállalkozói szerződést, és ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett - közölte Oláhné Surányi Ágnes, a város független polgármestere szombaton.
Velence polgármestere arra reagált, hogy L. Simon László (Fidesz) országgyűlési képviselő a nap folyamán bejelentette, hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a tó keleti partszakaszán található szabadstrandon kezdődött nagyberuházás ügyében.

Az elhangzottakra (ld. lent) reagálva Oláhné Surányi Ágnes az MTI-nek azt is elmondta, hogy Velence önkormányzata benyújtotta kötbér- és kártérítési igényét a felszámolás alatt álló céggel szemben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az önkormányzat nem felelős a kialakult helyzetét, és a képviselő-testület egyértelműen állást foglalt a projekt befejezése mellett, mivel ha valamely okból nem folytatódna az építkezés, és nem valósulna meg a kiemelt uniós turisztikai projekt, az szinte jóvátehetetlen károkat okozna a városnak. Teljes egészében vissza kellene fizetni az elnyert uniós támogatást, és a város elesne a Velencei-tó kapuja üzemeltetéséből származó bevételektől. Ennek hiányában saját erőből kellene állnia a kibocsátott kötvények Velencére háruló terheit, arról már nem is szólva, hogy az eddig megépült, félkész épületeknek vagy az éppen elkezdetteknek a bontása, valamint a tópart helyreállítása is nagy anyagi áldozatokat követelne.    

A polgármester elmondta, az önkormányzat már el is indította az új kivitelező kiválasztására a közbeszerzési eljárás előkészítését. Kijelentette, hogy a projekt átmeneti leállása nem veszélyezteti a város költségvetését, anyagi stabilitását, Velence minden pénzügyi kötelezettségének pontosan eleget tesz.    

Az MTI kérdésére a csaknem 550 millió forint előlegről szólva elmondta, a Magyar Államkincstár fizette ki a pénzt, mert azt egy kormányrendelet alapján a támogatási szerződés is tartalmazta. Arra reagálva, hogy L. Simon László szerint "érdekes módon" a beruházás megkezdése a szerződéskötéstől számítva három hónapot csúszott, és a szabadstrand fáit csak 2010. október 4-én, az önkormányzati választás másnapján kezdték el kivágni, a polgármester közölte: a projekt kivitelezése 2010 nyarán megkezdődött, a játszótér, a sétány, a járdák építésével. A fákat szavai szerint az engedélyeknek megfelelően vágták ki, pontosan azért a választások után, hogy ha a beruházás ellenzői nyertek volna, legyen lehetőségük a változtatásra. Nem a projekt ellenzői nyertek, így folytatódhatott a beruházás - tette hozzá.
   
Oláhné Surányi Ágnes közölte, L. Simon László szavai "nem fedik a valóságot, nyilvánvalóan politikai okai vannak kijelentéseinek". Hozzátette azt is, hogy "furcsának találja a képviselő eljárását", mert egészen 2011 júliusáig támogatta a projektet, minden kérdésben segítőkész volt.    



Feljelentést tett a Fidesz a Velencei-tó kapuja miatt

Feljelentést tett a fideszes L. Simon László a Velencei-tó kapuja elnevezésű, a tó keleti partszakaszán található szabadstrandon indult nagyberuházás ügyében hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen.


A térség parlamenti képviselője a Központi Nyomozó Főügyészség előtt tartott szombati sajtótájékoztatóján kifejtette: az 1,6 milliárd forintos, európai uniós támogatású beruházással - amelyre Velence önkormányzata írt ki közbeszerzési pályázatot - idén nyáron teljes egészében el kellett volna készülnie a zalaegerszegi székhelyű kivitelezőnek, ám még ma is csak egy torzó, egy betonmonstrum látható a helyén.
   
L. Simon László közölte: azért tett feljelentést, mert az önkormányzat úgy fizetett ki csaknem 550 millió forint előleget, hogy azért cserébe semmilyen fedezetet, bankgaranciát nem kért, holott a kivitelezőről már a kiválasztáskor tudni lehetett, súlyos likviditási gondokkal küzd, hiszen több felszámolási eljárást is kezdeményeztek ellene, és a nyilvános cégadatokból is kiderül, nincs megfelelő forrása egy ekkora nagyberuházáshoz.
   
A kifizetett több mint félmilliárd forint nem "épült be" a beruházásba, az egy azóta sem elvégzett munka után lehívott pénz - mondta a kormánypárti politikus, aki szerint fedezet meghatározása nélkül több százmillió forintot átutalni egy olyan cégnek, amelynek már a szerződés megkötésekor súlyos anyagi gondjai voltak, felveti a hűtlen kezelés gyanúját. A főügyészségtől azt várja, derítse ki, ki a felelős több mint félmilliárd forintnyi közpénz "eltűnéséért".
   
Ám nemcsak az a kérdés - folytatta -, hova tűnt el csaknem 550 millió forint, hanem az is, hogy mi lesz a projekt sorsa: ha ugyanis nem fejezik be, az összes eddigi támogatást vissza kell fizetni, azt a támogatást is, amelyet előlegként kifizettek meg nem valósult munkákért. A velencei önkormányzat kára így több mint egymilliárd forint is lehet a történtek miatt - közölte L. Simon László, megjegyezve emellett azt is: idén nyáron lenullázta a velencei turizmust az, hogy nem készült el a beruházás.
   
Kitért továbbá arra, hogy "érdekes módon" a beruházás megkezdése a szerződéskötéstől számítva három hónapot csúszott, és a szabadstrand fáit csak 2010. október 4-én, az október 3-i önkormányzati választás másnapján kezdték el kivágni. "A nyár eleji szerződéskötéstől október 3-ig eltelt három hónapban a tényleges nagyberuházást nem engedte meg elkezdeni a polgármester asszony a kivitelező cégnek" - mondta a fideszes képviselő.



Október 12-én írtuk honlapunkon: 
K + K Bau: Velence kártérítési igény nyújt be, s büntető feljelentés tesz

Az utóbbi hetekben leálltak a Velencei-tó Kapuja elnevezésű, kiemelt európai uniós turisztikai projekt kivitelezési munkálatai. Az ok: a kivitelezési munkákat korábban közbeszerzés útján elnyert K+K Bau-Profil Zrt. ellen felszámolási eljárás indult, ezért a cég az építési munkát felfüggesztette és levonult a munkaterületről.

A velencei önkormányzat lezárta és őrizteti az építési területet. A testület október 11-i rendkívüli, zárt ülésén több határozatot hozott a projekt "megmentése" érdekében, s ezekről közleményben tájékoztatták laptársunkat, a Fejér Megyei Hírlapot.
A velencei testület a felszámolás alatt álló K+K Bau-Profil  Zrt.-vel  2010. július 16-án kötött, majd 2011. augusztus 22-én módosított vállalkozói szerződést felmondja, és egyben benyújtja kötbér- és kártérítési igényét.

A cikk folytatása ITT olvasható!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!