Hírek

2010.12.21. 20:00

Nyugdíj: szabad az út 40 év után

Az utóbbi időben valószínűleg sok ötven feletti nő játszott el az idő előtti nyugdíjba vonulás gondolatával, azt számolgatva, vajon mikorra gyűlik össze az ehhez szükséges negyven év szolgálati idő. Az eddigi kalkulációk többnyire persze csak feltételezésen alapultak, hiszen a parlament csak most hétfőn fogadta el a kormány azon törvényjavaslatát, amely kimondja: negyven év szolgálati idő megléte esetén minden nő nyugdíjba vonulhat.

zaol.hu


A legapróbb részletekre kiterjedő tájékoztatás persze még most sem lehetséges, a törvény végrehajtási rendeleteire ugyanis egyelőre várni kell. A főbb irányvonalak azonban már körvonalazódni látszanak.

- Jövő évtől életkortól függetlenül teljes öregségi nyugdíjra lesz jogosult minden nő, akinek a jogosultsági ideje eléri a negyven évet - bocsátja előre dr. Fürediné Kerkai Valéria, a Nyugat-dunántúli Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság vezetője, megjegyezve: a törvény azt is pontosan meghatározza, mi számít jogosultsági időnek. A jogszabály szerint jogosultsági időnek minősülnek a munkaviszonyban töltött évek, s beleszámít a 40 évbe a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban és gyermekgondozási segélyben, illetőleg a gyermeknevelési támogatásban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő is - sorolja dr. Fürediné Kerkai Valéria. - Emellett ugyancsak a jogosultsági időt gyarapítja a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermek után megállapított ápolási díjban eltöltött időszak is.

Fontos tudni azonban, hogy a nyugdíjazáshoz minimum 32 évet le kell dolgozni, s emellett legfeljebb nyolc, gyermekneveléssel otthon töltött év számolható el, teszi hozzá az igazgató. (Azoktól a nőktől, akiknek súlyosan fogyatékos, vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, 30 évnyi munkaviszonyt követel meg a törvény.)

A gyerekek révén azonban lesznek olyanok, akik még ebből is lefaraghatnak pár esztendőt.

- Öt gyermek nevelése esetén egy évvel, minden további gyermek esetén pedig újabb egy-egy évvel, de összesen legfeljebb hét esztendővel kevesebb szolgálati időt kell igazolni - folytatja a nyugdíjbiztosítási igazgatóság első embere. - Annak tehát, akinek öt gyereke van, elegendő 31 évnyi munkaviszonyt felmutatnia, akinek pedig 11 vagy annál több gyereke van, 25 esztendőt szükséges a munkahelyén töltenie. Gyermeknevelésre tehát ily módon összesen maximum 15 évet lehet beszámítani. Mint arról már korábban is szó volt, a tanulmányi időt, legyen szó szakmunkásképzőről vagy főiskoláról, a munkanélküli ellátást és a megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulékot a törvény nem engedi beleszámítani a 40 év jogosultsági időbe. (Normál nyugdíjnál persze mindezek változatlanul gyarapítják az éveket.) A legbiztosabb azonban az, ha azok a hölgyek, akik úgy vélik: ilyen feltételek mellett is megvan a 40 évük, elmennek a nyugdíjbiztosítási igazgatóságra, és benyújtanak egy szolgálati idő elismerési kérelmet - lehetőleg január elseje után. A nyugdíj megállapításához szükséges igénybejelentőket ugyanis ezen kérelem birtokában célszerű leadni, tanácsolja dr. Fürediné Kerkai Valéria.

● Jövőre az 1954-es születésű nők élhetnek legfiatalabban a kedvezménnyel, abban az esetben, ha a szakmunkásképző elvégzése után azonnal munkába álltak, nem voltak sosem munkanélküliek, és legfeljebb 8 évet töltöttek gyermekneveléssel
● Azoknak az ´54-es születésű hölgyeknek, akik nem kívánnak élni a lehetőséggel, a nyugdíjkorhatár már 63,5 év lesz, ami a náluk fiatalabbak esetében fokozatosan 65-re emelkedik
● A kormány számításai szerint, amennyiben az érintettek minimum háromnegyede él a lehetőséggel, jövőre 18-24 ezer nő vonulhat az új szabályozásnak köszönhetően nyugdíjba
● Ez körülbelül 30-35 milliárdos kiadást jelent

Az államfő aláírta a nyugdíjtörvényt - Lapozzon!






OLDALTÖRÉS: Az államfő aláírta a nyugdíjtörvényt









Az államfő aláírta a nyugdíjtörvényt

A köztársasági elnök aláírta a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabályt, amelyet december 13-án fogadott el az Országgyűlés.









Az államfő aláírta a nyugdíjtörvényt

A köztársasági elnök aláírta a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabályt, amelyet december 13-án fogadott el az Országgyűlés.









Az államfő aláírta a nyugdíjtörvényt

A köztársasági elnök aláírta a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabályt, amelyet december 13-án fogadott el az Országgyűlés.

A Magyar Közlöny keddi számában közzétett törvény értelmében a magán-nyugdíjpénztári tagoknak január 31-ig dönteniük kell, hogy maradnak vagy belépnek az állami rendszerbe.

Az Országgyűlés 250 igen, 58 nem szavazattal, 43 tartózkodás mellett fogadta el a szabályozást, a Fidesz és a KDNP mondott igent, nemmel voksoltak a szocialisták és az LMP-sek, a jobbikos képviselők pedig tartózkodtak. A Ház a törvény sürgős kihirdetését kérte Schmitt Pál köztársasági elnöktől.

A jogszabály szerint az állami rendszerbe visszalépők a befizetett, a hozamgarantált tőke feletti összeget és a pénztártagság ideje alatt befizetett tagdíj-kiegészítés összegét felvehetik vagy önkéntes pénztárba helyezhetik át, de jóváírtathatják az állami pillérben egyéni számlán is.

Aki magán-nyugdíjpénztári tag akar maradni, annak erről személyesen, a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél kell nyilatkoznia január 31-ig. Aki nem nyilatkozik, annak a tagviszonya automatikusan megszűnik március elsején. 

A tartósan külföldön foglalkoztatott, tartós külföldi szolgálatot teljesítő vagy külföldi tanulmányokat folytató magán-nyugdíjpénztári tag a magyar külképviseleten is nyilatkozhat február 28-ig, szintén személyesen.

Az állami rendszerbe visszalépők tagi kifizetései - a korábban befizetett tagdíj-kiegészítések és a reálhozam - adómentesen felvehetők lesznek.

Aki továbbra is magán-nyugdíjpénztári tag marad, az a 2011. december 1. után megszerzett, járulékalapot képező jövedelmei után 10 százalék tagdíjat fizet a pénztárnak, és nem lesz számára kötelező, hogy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe nyugdíjjárulékot fizessen; ettől az időponttól kezdően nem szerez további szolgálati időt az állami rendszerben, a munkáltató viszont tovább fizeti az állami pillérbe a foglalkoztatott után a 24 százalékos nyugdíj-hozzájárulást.

A törvény létrehozza a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapot, amelynek vagyonát az állami rendszerbe visszalépő magán-nyugdíjpénztári tagok portfóliója adja; a vagyon csak az államadósság csökkentésére, illetve költségvetési befizetésre fordítható. Az alap bevétele a vagyonba tartozó eszközök értékesítéséből, illetve hozamából származik, ezek után sem adót, sem illetéket nem kell fizetnie. 

Az alap kezelője az Államadósság Kezelő Központ Zrt. lesz, az alap vagyona felett pedig a legfőbb döntéshozó szerv, az öttagú irányító testület rendelkezhet, amelynek elnökét és egy tagját az államháztartásért felelős miniszter, egy-egy tagját a nyugdíjpolitikáért felelős miniszter, valamint a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős miniszter jelöli ki. A testület ötödik tagja a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv vezetője.

A testület az államháztartás helyzetének kiegyensúlyozása érdekében dönthet az eszközök értékesítéséről. Az alap vagyonát képező eszközök értékesítéséből származó bevételt vagy az államadósság csökkentésére kell fordítani, vagy a Nyugdíjbiztosítási Alap, illetve a központi költségvetés előirányzata javára kell befizetni.

Az állampapírokat az átadást követően be kell vonni, azokat tovább nem lehet forgatni. A törvény szabályozza a magánpénztárak költségeit is: fedezeti tartalék javára 2009-től a pénztár a tagdíj, illetve tagdíjcélú támogatás legalább 95,5 százalékát, 2011-től 99,1 százalékát köteles jóváírni.







OLDALTÖRÉS: Alkotmánybírósághoz fordul az MSZP a nyugdíjtörvény miatt






















Alkotmánybírósághoz fordul az MSZP a nyugdíjtörvény miatt

Az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult Mesterházy Attila, indítványában a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabály alkotmányellenességének megállapítását, valamint a törvény kihirdetése napjára visszamenőleges megsemmisítését kezdeményezve.
A szocialista párt elnöke az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta, az MSZP szerint a jogszabállyal legalább három ponton sérül az alaptörvény: a törvény egyes rendelkezései ellentétesek a személyes adatok védelmére vonatkozó követelményekkel; a magánnyugdíjpénztárban maradók személyes nyilatkozattételre kötelezése sérti az emberi méltósághoz való jogot; és az Országgyűlés kormánypárti többségének szavazatával elfogadott törvény sérti az alkotmányból levezethető, a jogalkotói hatalommal való visszaélésnek a demokratikus jogállamokban általánosan elfogadott tilalmát is.
A törvénnyel kapcsolatban az egyik legnagyobb hiányosság a kellő felkészülési idő hiánya, az ugyanis a nyugdíjrendszer szerkezetét gyökeresen átalakítja - hangsúlyozza Mesterházy Attila, aki szerint az új rendszerre való áttérésnek a jogbiztonsággal összefüggő alkotmányos követelménye megkívánta volna az érintettek számára olyan felkészülési idő biztosítását, amely szükséges a megváltozott rendelkezésekhez való alkalmazkodáshoz és különösen ahhoz, hogy a saját és a családjuk gazdálkodását az új feltételekhez igazítva szervezzék meg.
 Közölte, pártja továbbra is bízik abban, hogy az Ab él az alaptörvény védelmében rá rótt felelősséggel, és eddigi gyakorlatának megfelelően megsemmisíti azt a törvényt, amely ellentétes a Magyar Köztársaság hatályos alkotmányának szabályaival.
 Mesterházy Attila arra kéri az Ab-t, hogy sürgős eljárással, késedelem nélkül vizsgálja meg a beadványt, mivel a magán-nyugdíjpénztári tagoknak január 31-ig meg kell hozniuk döntésüket.
 A keddi Magyar Közlönyből derült ki, hogy a köztársasági elnök aláírta a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabályt, amelyet december 13-án fogadott el az Országgyűlés.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!