Szellemi és érzelmi közösségben

2020.09.15. 12:00

Idén lenne 85 éves dr. Takács László író, tanár, akinek a nevét ma is őrzik

Dr. Takács László pedagógusra, költőre emlékeznek az idén születésének 85. évfordulóján a róla elnevezett nagykanizsai irodalmi kör tagjai. Akik fennállásuk óta lelkiismeretesen ápolják és gondozzák névadójuk hagyatékát.

Benedek Bálint

A Takács László nevét őrző kör tagjai idén kora nyáron Fotó: ZH

Riersch Zoltán, az írókör titkára a szomorú jubileum alkalmából dr. Takács László életrajzából ragadott ki néhány gondolatot lapunk számára, az olvasók tájékoztatására.

Mint a pályatárs elmondta: a tanár, költő 1935. szeptember 12-én Kiskomáromban született, az elemi iskoláit szülőfalujában, a középiskolát Nagykanizsán végezte. Kezdetben postai tisztviselőként dolgozott Lentiben és Bázakerettyén, később Szepetneken, Zalaszentbalázson és Nagykanizsán tanított. Általános iskolai, majd középiskolai tanári oklevelet szerzett, 1978-ban pedig doktorált.

Takács László az első verseit még középiskolás korában írta. Írásai több helyen is rendszeresen megjelentek, de csendes, visszahúzódó természete miatt, s mert műveit nagyon hosszan érlelte, saját kötet megjelentetésére nem törekedett. Verseinek bővebb válogatása a

A Takács László nevét őrző kör tagjai idén kora nyáron Fotó: ZH

„Visszhang” (1983), s már halála után a „Lüktetés” (1990) című Zala megyei antológiában jelent meg. Az 1990. április 5-én bekövetkezett halála óta két posztumusz kötete látott napvilágot, a „Szalmaláng” (Zalaegerszeg, 1995) és „Még élsz, fényesedsz” (Zalaegerszeg, 1996).

Kevés költő mondhatja el magáról, hogy szűkebb pátriája tollforgatóit sikeresen inspirálta, olyannyira, hogy az írással foglalkozókat egybegyűjtő egyesület fel is vette a nevét, ezzel is jelezve a szellemi és érzelmi közösséget. Nyolc éve, 2012-ben alakult az egyesület a Takács László Irodalmi Kör (TALK) alkotóközösségből. Ahogy bemutatkozásukban írják, a közösség célja a helyi alkotókat tömörítő irodalmi és irodalomszervezési hagyománynak a folytatása, amely még a valamikori Erkel Művelődési Otthon Pék Pál, majd Szoliva János vezette irodalmi műhelyében kezdődött el, majd az ebből alakult két irodalmi szerveződésben.

A TALK 2007 októberében e két korábbi írócsoportból alakult meg, s részben egyik alapítója, Pék Pál költő javaslatára Takács László, a jeles kanizsai költő és tanár nevét vette fel. Az íróközösség nem véletlenül használja a betűszóként alkotott rövidítést: TALK angol szóként a beszélés, beszélgetés, mesélés kifejezésére alkalmas. Ők is beszélgetni szeretnének egymás és az elődök alkotásairól, beszélni a kanizsai irodalom iránt érdeklődőknek önmagukról és a városukról.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában