2022.03.16. 06:50
Megyeszerte megemlékezéseket tartottak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kezdetének 174. évfordulóján
Zalaegerszegen a város elöljárói megkoszorúzták a Deák-szobrot
Forrás: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap
Keszthelyen huszárok kíséretében vonult az ünneplő sokaság a Fő térről a Balatoni Múzeumhoz, ahol Nagy Bálint polgármester kijelentette: ma sem kívánhatnánk mást magunknak, mint ahogyan a 12 pont kezdődik: Legyen béke, szabadság, egyetértés. Hozzátette: ma már mást jelentenek ezek a szavak, mint 174 éve, „de a célunk most is ugyanaz: hogy egy erős, független, békés Magyarországot teremthessünk”.
– Ahogy a márciusi ifjaknak forradalmat kellett csinálniuk, úgy nekünk is meg kell látnunk, mikor van szüksége ránk a hazának – hangsúlyozta Nagy Bálint, leszögezve: a közelgő parlamenti választáson sem ülhetünk otthon, várva, hogy más dönt helyettünk. – A demokráciának csak akkor van értelme, ha élünk is vele.
Manninger Jenő országgyűlési képviselő kiemelte, március 15. mindannyiunkban a magyar történelem dicsőségét és a szabadságjogok kivívását idézi fel. Emlékeztetett a szabadságharc megyei vonatkozásaira, például a zalai honvédekre és Asbóth Sándorra, Keszthely szülöttére. A politikus arról is szólt, 1848–49 egyik fontos eseménye a jobbágyfelszabadítás volt, ami erősítette a polgárosodás folyamatát, hiszen „az önálló egzisztencia, a polgári értékrend lehet az itt élő emberek boldogulásának alapja”.
A honatya beszélt az orosz–ukrán háborúról is, leszögezve: nem engedik belesodródni Magyarországot a konfliktusba.
Prof. Hermann Róbert történész beszédében kiemelte: a forradalom és szabadságharc következményeként Magyarország „visszakerült” Európa térképére, s alattvalókból polgárok, országlakókból pedig hazafiak születtek.
A forradalmat két szándék vezérelte: megszabadítani az országot az idegen uralom alól és a hűbéri, földesúri rendszer helyett igazságosabb, a fejlettebb európai országokhoz igazodó polgári rendszert létrehozni hazánkban. Ezt Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos fogalmazta meg, amikor kedden délelőtt Zalaegerszegen, a Deák téren beszédet mondott az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékére tartott ünnepségen. Majd így folytatta: legyünk büszkék hőseinkre, arra a kormányra, amelyet Batthyány Lajos vezetett, legyünk büszkék a 47. Zalai Honvéd zászlóaljra, amelyből Püspöki Grácián elsőként tűzte ki a magyar zászlót a budai várra, legyünk büszkék az országra és arra, amit az elmúlt 174 évben elértünk. A jelenről szólva úgy fogalmazott, Zalaegerszeg elmúlt közel nyolcszáz éve során nem ért el olyan fejlődést, mint az elmúlt tíz évben.
A megyeszékhelyi ünnepség a hagyományok szerint Csány László szobránál folytatódott. Itt Molnár András, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltárának igazgatója mondott beszédet.
Március 15-i megemlékezés Zalaegerszegen
Fotók: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap
– Borongós, szürke, havas esővel az országra köszöntő nap volt március 15-e 174 évvel ezelőtt, mégis múltunk egyik legfényesebb napja lett – emelte ki a szónok. – A forradalom jelentős fordulatot hozott a magyarság életében: a feudális királyságot parlamentáris államszervezet váltotta fel, a jobbágyvilág helyén fejlődésnek indult a piacgazdaság és a jogegyenlőségen alapuló polgári világ.
Lentiben kedden az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján Horváth László polgármester osztotta meg ünnepi gondolatait a hallgatósággal.
– A 19. század derekán forrongott Európa, népek akartak szabadok lenni, lerázni a feudális társadalmi rend bilincseit egy új, mindenki számára azonos jogokat biztosító polgári rend kialakítása érdekében – fogalmazott Horváth László. – A szabadság és a változás, a változtatás vágya azokban a napokban és hónapokban egységgé fogta össze a magyarokat, akik közül a legjobbak életüket is készek voltak feláldozni a nemzet megújulásáért, felemelkedéséért. A reformkorban az Európát megjárt magyar nemesség megértette, hogy új korszak következik és ehhez áldozatot is kell vállalni. Legjobbjaink vagyonukkal segítették elő a nemzet felemelkedését és néhány évre rá már önálló nemzetet, magyar szabadságot akartak és készek voltak kockáztatni mindent, életüket is, ha kellett. Mi, akik most élünk, büszkén emlékezünk vissza azokra a 174 évvel ezelőtti időkre. De az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tartogat útmutatást számunkra is. Mit kívánt 1848-ban a magyar nemzet? Legyen béke, szabadság és egyetértés. A béke szó jelentése ma különösen aktuális, amikor határainktól néhány kilométerre zajló háború pusztítása elől menekülnek százezer számra. Mi szabad országban élhetünk, néhány nap múlva választunk. Egyetérthetünk abban, hogy döntésünk jelentős.
A beszédet követően ünnepi műsor következett a Vörösmarty-iskola diákjaitól, majd az emlékezők helyezték el koszorúikat, mécseseiket az 1848-as emlékműnél.
Hévízen fáklyás felvonulással indult az ünnepi megemlékezés, majd a városháza előtt Papp Gábor polgármester beszédében kijelentette: büszkék vagyunk azokra, akik 174 évvel ezelőtt történelmet csináltak, megteremtve a polgári Magyarországot. Leszögezte: sorsfordító dátum ez a magyarság történelmében, hiszen innentől biztossá vált: a magyarok immár maguk határozzák meg a saját jövőjüket.
– 174 év után most is óriási szükségünk van arra, hogy önrendelkezési jogunkkal éljünk, azt megtartsuk – szögezte le a városvezető. – Soha nem látott szükség van arra, hogy Magyarország megtartsa önállóságát, szilárdan álljon az őt érő támadások, vádaskodások viharában, és döntéseinek tiszteletben tartásáról győzze meg nemcsak Európát, de az egész világot, dacolva a hazánkon belüli ellenzék minden észérvet, nemzeti, gazdasági érdeket figyelmen kívül hagyó, hangzatos szózataival, és dacolva számos európai ország nyomásgyakorlási kísérletével is.
Papp Gábor hangsúlyozta: el kell kerülni, hogy bármilyen módon belesodródjunk az orosz–ukrán háborúba, de közben „minden támogatást meg kell adnunk a menekülteknek, ahogyan teszi ezt Hévíz is”. A városvezető arról is beszélt, a márciusi ifjak nemes öntudattal vallották: az emberek és a nemzedékek elmúlhatnak, csak a nemzetnek legyen örök élete. Ehhez az eszméhez pedig „nekünk is hűeknek kell lennünk”.
Zalalövőn Vigh László, a térség országgyűlési képviselője mondott ünnepi beszédet, mindenekelőtt a forradalom céljairól szólt. A politikus figyelmeztetett arra is, hogy hazánk a történelmi világkrízisek folyamán rendre a rossz oldal mellett kötelezte el magát. Most, a jelenleg is zajló orosz–ukrán háborúban legfontosabb érdekünk a béke mielőbbi megteremtése lenne, hangsúlyozta.
Lendván, a muravidéki magyarság központi megemlékezésének részeként ünnepi előadást tekinthettek meg az érdeklődők, a békéscsabai Jókai Színház társulata Huszka Jenő Mária főhadnagy című nagyoperettjét mutatta be a Városi Színház- és Hangversenyteremben. Azt megelőzően – két különböző helyszínen – öt szónok is, köztük Szili Katalin, a határon túli autonómia ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott, illetve a Vas megyei közgyűlés elnöke, Majthényi László méltatta a polgári forradalom hőseit és vívmányait, valamint a napjainkban is érvényes eszméit.
Kapcsolódó cikkünk: