Újra Gombold újra!

Folytatódik a 2010 tavaszán első ízben meghirdetett „Gombold újra! Divat a magyar” öltözéktervezési pályázat.

zaol.hu

Az első Gombold újra! Divat a magyar öltözék-tervezési pályázat felhívására több mint 400 terv érkezett. Az elkészítésre javasolt mintegy 80 kollekcióból végül 35-öt mutattak be a májusi, Szépművészeti Múzeumban tartott nagyszabású divatbemutatón.

A tervezőknek ezúttal újra lehetősége van megmutatni, mit tudnak, hiszen folytatódik a  Gombold újra pályázat.
Az új kiírást – az elsőhöz hasonlóan – a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felkérésére annak háttérintézménye, a Design Terminál tette közzé, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége szakmai együttműködésével.

A kezdeményezés célja a magyar viselettörténeti hagyományok megújítása. A szervezők ezúttal a mindennapokban is hordható ruhadarabokra, és a fiatal tervezők, valamint a hagyományos kézműves műhelyek együttműködésének ösztönzésére helyezik a hangsúlyt. Az új kiírásban a szervezők figyelembe vették az első pályázathoz érkezett kritikákat is.

A kiíráson belül ezúttal két önálló pályázati kategóriát is meghirdetnek a szervezők. Az első kategóriában a magyar viselettörténet tetszőlegesen választott értékeit írhatják át a pályázók korszerű, ma is hordható formába – csakúgy, mint a tavaszi pályázat esetében.  A második kategóriában egy megadott szabásminta alapján, hagyományos kézműves technikával vagy anyagból készült ruhadarabokkal pályázhatnak a tervezők.

1. Kortárs öltözék-kollekciótervezési pályázat

Célja a tradicionális magyar öltözék- és divattörténeti értékek és hagyományok modern szemléletű feldolgozása, beemelése a hazai és nemzetközi divatszakma, valamint az érdeklődő közönség látóterébe, hogy eredményeivel példákat teremtsen ezek használatára napjaink viseletében. A pályázó feladata olyan ruhadarabok és kiegészítők készítése, amelyek magyar ihletésűek, ugyanakkor trendkövetők és hordhatók. A kategórián belül két alkategóriában lehet indulni: a hordható ruházat (alkalmi és hétköznapi) és öltözködési kiegészítő kategóriában. Mindkét kategória nyertese nettó 1.100.000 forintos pénzdíjban és további értékes nyereményekben részesül.

2. Design és hagyomány pályázat

Együttműködésre kívánja ösztönözni a hazai tervezőket és a tradicionális technikákkal és anyagokkal hagyományos viseletet készítő magyar kézműves műhelyeket. A cél olyan ruhadarabok megalkotása, amelyek ötvözik a tradicionális mintakultúrát a modern formaalakítással. A pályázó feladata a magyar divattervezők által formatervezett ruhadarabok kiegészítésének tervezése, kivitelezése hagyományos kézműves technikák alkalmazásával. A pályázat szintén két kategóriát tartalmaz: a ruházatot (ing, blúz, szoknya, nadrág, kabát) és a meghatározott méretű kiegészítőt (sál, kendő, kalap/sapka, kesztyű, táska, cipő). Mindkét kategóriában nettó 400.000 forintot a kap a nyertes.

A díjakon túl, a pályázók munkái közül a szervezők által kiválasztott darabokat a divatbemutatót követő egy éven belül két héten át, ún. pop-up store keretében értékesíti a Design Terminál saját épületében, a frekventált Erzsébet téren. 

A pályázatokon való részvétel előfeltétele a regisztráció, melyet 2011. december 21-ig tehetnek meg a pályázók. További részletek itt www.designterminal.hu

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!