Külföld

2011.06.27. 19:28

Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Kadhafi ellen

Elfogatóparancsot adott ki Moammer Kadhafi líbiai vezető ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság - jelentették be hétfőn a bíróság székhelyén.

MTI

Ugyancsak elfogatóparancsot adtak ki Kadhafi Szaif nevű fia és a líbiai titkosszolgálat vezetője, Abdullah asz-Szenuszi ellen.
   
Mindhármukat emberiesség elleni bűntettekkel vádolják. A bíróság szerint február második felében, az észak-afrikai arab országban megindult rendszerellenes tiltakozások első 12 napjában az utasításaik nyomán a rendfenntartó erők több száz civilt öltek, illetve sebesítettek meg és vetettek börtönbe.
  
  Ügyüket az ENSZ Biztonsági Tanácsa utalta a hágai bíróság elé. Luis Moreno-Ocampo főügyész májusban indítványozta elfogatóparancs kibocsátását. "Ez az egyedüli módja annak, hogy megvédelmezzük a líbiai civileket" - közölte. Az ügyészség szerint mihamarabb kézre kell keríteni a vádlottakat, hogy ne tudják eltussolni e cselekményeket, és ne kövessenek el újabb hasonló bűntetteket.
   
Hágában állomásozó diplomaták ugyanakkor azt mondták, az elfogatóparancs kiadása megnehezítheti a tárgyalásos megoldást Líbiában. A bírósági döntés azt jelenti, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó alapokmány részes államai - 116 ország - amint lehetőségük nyílik rá, kötelesek elfogni a 69 éves líbiai vezetőt és két társát.
   
Líbiai tisztségviselők elutasították a bíróság döntését, még mielőtt a határozat megszületett volna. A bíróság nem legitim szerv, nincs joghatósága, és "az egész tevékenysége kizárólag afrikai vezetők ellen irányul" - mondta a líbiai kormányszóvivő.
   
Nicola Sarkozy francia elnök még az elfogatóparancs kibocsátása előtt ismét fölszólította Kadhafit, hogy mondjon le. "Negyvenegy évnyi diktatúra után talán itt az ideje, hogy abbahagyja, és távozzon a hatalomból" - mondta.
   
NATO-tagállamok, köztük Franciaország március óta bombáznak líbiai célpontokat, hivatalosan a líbiai civilek megvédése érdekében. Kadhafi többször kijelentette, kitart szülőhazájában, utolsó csepp véréig harcolni fog.

Világszerte üdvözölték a Kadhafi elleni hágai elfogatóparancs kiadását

Szerte a világon üdvözölték, hogy a hágai állandó Nemzetközi Büntetőbíróság hétfőn elfogatóparancsot adott ki Moammer Kadhafi líbiai vezető ellen. A líbiai felkelők kezén lévő területeken helyenként valóságos népünnepély kezdődött.

A Kadhafi-ellenes erők fellegvárában, Bengáziban és a nyugati országrészben, az ostromlott kikötővárosban, Miszrátában az emberek a levegőbe lövöldöztek, zászlókat lengettek, és folyamatosan szólt az autók dudája - jelentette a BBC brit közszolgálati adó.
   
A felkelők "kormánya", az Átmeneti Nemzeti Tanács üdvözölte a hágai bíróság döntését.
   
A Nemzetközi Büntetőbíróság hétfőn emberiesség elleni bűncselekmények vádjával elfogatóparancsot adott ki az észak-afrikai arab országot 41 éve irányító ezredes, annak fia, és egyik sógora - a titkosszolgálat vezetője - ellen.
   
A vádak mutatják, milyen bűntetteket követtek el Líbiában; a következő feladat, hogy érvényt szerezzünk a jognak, megtörténjen a felelősségre vonás - közölte az amerikai külügyminisztérium.
   
Az elfogatóparancs kiadása "a Kadhafi-rezsim növekvő elszigeteltségének" jele - közölte a NATO főtitkára. Anders Fogh Rasmussen szerint a hágai döntés alátámasztja a NATO líbiai hadműveleteinek indokoltságát. "Kadhafinak és segédeinek be kell látniuk, hogy idejük gyorsan lejár" - közölte a NATO főtitkára. A katonai szervezet az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása alapján március óta támad líbiai célpontokat a levegőből. A NATO harci repülőgépei többször bombázták Kadhafi rezidenciáját is a fővárosban, Tripoliban.
   
A légi hadjáratban részt vevő Nagy-Britannia és Franciaország is üdvözölte a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését. "Ez is azt mutatja, hogy nem az a kérdés, Kadhafi lemond-e a hatalomról, hanem az, hogy mikor teszi ezt meg" - mondta Alain Juppé francia külügyminiszter.
   
Üdvözölte az elfogatóparancs kiadását a német diplomácia irányítója és az Európai Unió is. Ha a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények nem maradnak büntetlenül, az hozzájárul az ilyen bűntettek megelőzéséhez - közölte Cathrine Ashton, a 27-ek külpolitikai főképviselője.


 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!