Hírek

2011.11.30. 12:02

7200 forintos parkolási bírság miatt foglalják le a Hondát?

Egy 7200 forintos pénzkövetelés miatt lefoglalták az autómat - ezzel a panasszal kereste meg szerkesztőségünket a megyeszékhelyi Németh József. A történetben sok a nyitott kérdés, de így is tanulságos.

Horváth A. Attila

Németh József azt mondja, a vele szemben indított eljárásról semmilyen értesítést nem kapott egészen hétfőig, amikor kézhez vette a foglalási jegyzőkönyvet. Ebben az áll, hogy Hévíz város kérte a végrehajtást vele szemben, az eredetileg 7200 forintos követelés pedig különböző jogcímeken 44 533 forintra nőtt. A dokumentum szerint az önálló bírósági végrehajtó lefoglalja az adós Honda Jazzét 2,4 millió forint becsértéken, emellett jelzi az okmányirodának, hogy a járművet vonja ki a forgalomból, 30 nap elteltével pedig kitűzi a jármű értékesítését, ha az adós nem rendezi tartozását. A foglalás a gyakorlatban nem, csak hivatalosan történt meg, Németh József nem is találkozott a végrehajtóval.

- Már az összeg sem stimmel, az autó úgy 1,5 milliót érhet. De a lényeg nem ez, hanem az eljárás, amiről senki nem tájékoztatott. Utólag hallottam, hogy egy parkolási bírság lehet az ok, de sem a parkolási cég, sem a végrehajtó nem keresett meg követelésével. Ha tudtam volna a bírságról, természetesen kifizetem, nem kockáztatom az autó elvételét. Egyébként 44 ezer forintért le lehet foglalni egy autót? Ráadásul a jegyzőkönyv perköltséget is feltüntet, holott én perben nem vettem részt - sorolta sérelmeit.


Kérdésünkre - nem költözött-e el időközben? - úgy válaszolt: valóban megváltozott a lakcíme, de a régire sem postáztak értesítést, a foglalási jegyzőkönyvet pedig már az új címére küldték.

Az ügyben kerestük Dormán Kálmán önálló bírósági végrehajtót, ám azt az üzenetet kaptuk, hogy kamarai engedély nélkül nem nyilatkozhat. Ezért a fővárosi központú Magyar Bírósági Végrehajtói Kamarához fordultunk telefonon és e-mailben; a titkárságon kedden azt ígérték, szerdán továbbítják kérdéseinket az elnöknek.

Mivel a foglalási jegyzőkönyv szerint a végrehajtást a Zalaegerszegi Városi Bíróság rendelte el, a végrehajtói eljárással kapcsolatban dr. Horváth Katalintól, a Zala Megyei Bíróság elnökhelyettesétől is tájékoztatást kértünk. A bírónő jelezte: az ügy ismerete nélkül konkrét állásfoglalást nem tehet, ugyanakkor azt javasolja, ha az ügyfél sérelmezi a végrehajtási eljárást, éljen kifogással a városi bíróságon. Ilyen esetben a bíróság kivizsgálja az intézkedés jogszerűségét. Az általunk közölt ügyszám alapján annyit megtudtunk: valóban volt ilyen ügy a városi bírságon még 2010-ben, s ez peren kívül, fizetési meghagyással végződött.

- Elképzelhető, hogy a bírósági eljárásról sem tudott az ügyfél? - kérdeztük.

- A fizetési meghagyást meg kellett kapnia, ez csak úgy emelkedik jogerőre, ha értesítik az érintettet. Kicsi a valószínűsége, hogy valaki csak a végrehajtótól szerez tudomást a tartozásáról, az ilyen ügyeknek van előzménye. Ezzel együtt, nagyon ritkán előfordulhat, hogy nem szabályszerű az eljárás, és elmarad az értesítés. Ennek kivizsgálására panasz esetén a bíróság hivatott - mondta dr. Horváth Katalin.

A nyitott kérdések ellenére a történetből annyi tanulság mindenképpen leszűrhető: akár egy parkolási bírság is értékes vagyontárgy lefoglalásához vezethet. Ha a végrehajtói kamarától érdemi válaszokat kapunk, a témára visszatérünk.

Az önálló bírósági végrehajtói szervezet 1995 óta működik Magyarországon, feladata egyes bírósági határozatok és adók módjára behajtandó köztartozások érvényesítése. A kamara felügyeleti szerve az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!