Hírek

2010.10.04. 10:55

Érdekességek az önkormányzati választások eredményéről

Október 3-án a rendszerváltás óta hatodik alkalommal rendeztek önkormányzati választást Magyarországon. Érdekességek az MTI Sajtóadatbank összeállításában a választások eredményéről az eddigi adatok alapján:

MTI

   
Az önkormányzati választások nyomán a 3176 település több mint háromnegyedét, szám szerint 2473-at irányíthat független polgármester. A parlamenti pártok közül a Fidesz önálló, illetve közösen indult jelöltjei közül 596, a KDNP 496 jelöltje győzött, közülük három önállóan (Csobánkán, Bőn és Felsőörsön. Az MSZP-nek 49 polgármestere lesz, a Jobbiknak 3 (a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszavasváriban, a Hajdú-Bihar megyei Hencidán és a Vas megyei Hegyháthodászon), míg az LMP-nek 1 - Ivády Gábor személyében Ivádon. A rendszerváltozás két meghatározó pártja, az MDF és az SZDSZ a tavaszi parlamenti választásokon már nem jutott be az Országgyűlésbe. Az MDF most három polgármester-jelöltet indított, de egyik helyen (Sajószentpéter, Hortobágy és Pomáz) sem nyert, az SZDSZ színeiben egyetlen egyéni képviselőjelölt, Bircher Ottó Attila indult, de ő sem jutott be a soproni képviselőtestületbe.
   
A 327 város közül 125 élén történt változás, 117 várost irányíthat független polgármester, s 33 városban választottak nőt a tisztségre. A polgármesterek közt többen már a rendszerváltozás előtt kerültek településük élére. A legrégebben Pásztor Béla, aki 1965 óta Veresegyház első embere, s tegnap is győzött; fia, Pásztor László 2002 óta Erdőkertes polgármestere, s ő is bizalmat kapott további négy évre. 35 éve van hivatalban Berencsi Béla, Ibrány és Szilágyi Menyhért, Csorvás polgármestere, Bardi Béla László 1976 óta áll Gyulaháza élén, s mindannyiukat újraválasztották.
   
A budapesti kerületi polgármesterek között ismét lesz egy nő Hassay Zsófia személyében, aki a Fidesz-KDNP közös jelöltjeként nyert a VI. kerületben. A rendszerváltás óta állt már női polgármester egy-egy kerület élén, így Kutalikné Kardos Zsuzsanna (1990-2002 között a XIV. kerületben az SZDSZ, illetve az SZDSZ-MSZP jelöltjeként győzött), Bakonyi Karola (1994-1998, VII. kerület, MSZP), Juhos Katalin (1998-2002, XI. kerület, Fidesz), Bollók Istvánné (2002-2006, XXII. kerület, MSZP-SZDSZ), Steinerné Török Katalin (2002-2006, XIX. kerület, MSZP-SZDSZ), Devánszkiné Molnár Katalin (1998-2002, XVII. kerület, MSZP-SZDSZ).
  
A 23 kerületi polgármester közül 18 indult ismét a posztért, s 13-an nyertek. Húsz év után távozik a IX. kerület éléről Gegesy Ferenc, aki egyetlenként töltötte be hivatalát 1990 óta, s a mostani választáson is elindult. A 23 polgármesteri címre 81-en pályáztak, közülük 18 nyert a Fidesz-KDNP, 3 az MSZP támogatásával (a XIII., A XIX., és a XX. kerületben), a IV. kerületben Wintermantel Zsolt a Fidesz-Újpestért Egyesület jelöltjeként, a XXIII. kerületben Geiger Ferenc a Soroksári Civil Szervezetek, Személyek Egyesülete jelöltjeként. A XIII. kerületben, ahol a polgármesteri posztot 1994 óta ötödik alkalommal nyerte el Tóth József az MSZP színeiben, az összes egyéni választókerületben is a szocialista párt jelöltjei végeztek az első helyen.

 

A szavazatok újraszámlálását kezdeményezi Dömsödi Gábor Pásztón


A polgármesterjelöltekre leadott szavazatok újraszámlálását kezdeményezi a Nógrád megyei Pásztón Dömsödi Gábor, akit csupán 60 szavazattal előzött meg a szintén függetlenként induló Sisák Imre a polgármesteri tisztségért folytatott küzdelemben a vasárnapi önkormányzati választáson.
 "Igen kicsi a különbség, az pedig, hogy az egyik szavazókörben csak hajnali négy órára számolták össze a szavazatokat, számomra gyanús körülmény" - mondta a jelenleg külföldön tartózkodó ismert televíziós műsorvezető.
  
 Dömsödi Gábor kampányfőnöke, Engel Krisztina arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az újraszámlálás iránti igényüket jegyzőkönyvben is rögzítették, de végleges döntés még nem született arról, tesznek-e hivatalos lépéseket.
   
A nem hivatalos végeredmény szerint Pásztó korábbi polgármestere, Sisák Imre a szavazatok 42,13 százalékát szerezte meg (2108 szavazat), míg Dömsödi Gábor csupán 60 vokssal lemaradva, 40,94 százalékos eredménnyel zárta a választást - ez 2048 szavazatot jelentett számára. A Fidesz-KDNP jelöltje, Gajdics Gábor 695 szavazattal 13,89 százalékot, míg a független Nyíri Ferenc mindössze 152 szavazatot, 3,04 százalékot kapott.

Önkormányzati választás Zala megye, 2010. 10.03.

Ezt ígérték a választás előtt az új városi polgármesterek Zalában

Ők lettek a zalai polgármesterek

Újra kell választani

Országos hírek vasárnap éjfélig, valamint zalai információk vasárnap 19 óriáig

Így szavaztak  a politikusok

Önkormányzati választási dosszié - klikk ide!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!