Drágulás

2022.01.30. 17:00

Az albérletért is többet kérnek tavaly óta

A tavaly januári mélypont után folyamatosan drágultak az albérletek, de még mindig a járvány előtti szint alatt vagyunk.

ZH

Drágulást hozott a tavalyi év az országos albérletpiacon, áll az ingatlan.com legújabb elemzésében. Tavaly januárban mélyponton voltak az átlagos bérleti díjak, majd kisebb-nagyobb ütemben hónapról hónapra nőttek. Decemberben az országos árak novemberhez képest 0,6 százalékkal nőttek, Budapesten 0,4 százalékos volt az emelkedés. Éves összevetésben két számjegyű volt a drágulás az év utolsó hónapjában, az országos átlagos bérleti díjak 13,1 százalékkal nőttek, a fővárosiak 12,7 százalékkal. 

 

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta: Budapesten több lakást kínáltak kiadásra 2021-ben, mint 2020-ban, a többi nagyvárosban viszont kevesebbet. Ez is a magyarázata annak, hogy a fővárosban valamivel visszafogottabb volt a bérletidíj-emelkedés. Összességében az országos kínálat lényegében megegyezett az egy évvel korábbival. 

 

A szakértő hozzátette: a bérleti díjak 2015-höz képest 2021 decemberében 43,6 százalékkal voltak magasabban. Rekordot ez még nem jelent, ugyanis 2020 januárjában a bérleti díjak magasabbak voltak. „A legtöbb helyen a lakbérek egyelőre még elmaradnak a járvány előtti szinttől, de a következő hetekben-hónapokban valószínűleg ez változni fog” – fogalmazott a szakértő. 

 

A tavalyi albérletpiaci változások mellett az aktuális, januári bérleti díjakról is adatokat közöltek. Budapesten 150 ezer forint az átlagos összeg havonta, ezt több mint 11 százalékos emelkedésnek felel meg a múlt januári szinthez képest. A legdrágább kerület az V., ahol idén januárban már 245 ezer forintért kínálták a kiadó lakásokat, több mint 50 százalékkal magasabb áron, mint egy évvel korábban. 

 

A megyeszékhelyek piacán Székesfehérváron kínálják a legdrágábban a kiadó lakásokat a tulajdonosok, havonta átlagosan 140 ezer forintért, ami 17 százalékos éves emelkedést jelent. Veszprém 130 ezer forintos átlaggal a második, Debrecen 120 ezerrel a harmadik. A januári adatok szerint 100 ezer forint alatt voltak a bérleti díjak Szolnokon, Kaposváron, Miskolcon, Salgótarjánban, Békéscsabán, Nyíregyházán és Szekszárdon. 

A Nyugat-Dunántúlon összességében az átlagos lakbér 126 ezer forint. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!