Líbia: támadásba kezdett a nemzetközi koalíció (videó)

Líbiában egy francia harci repülőgép közép-európai idő szerint 17.45 körül megsemmisítette az első líbiai célpontot, egy katonai járművet - jelentette be a párizsi védelmi minisztérium szóvivője, Laurent Teisseire.

MTI

Kadhafi földközi-tengeri támadásokkal fenyegetőzik

Földközi-tengeri polgári és katonai célpontok elleni támadásokkal fenyegetőzött Moammer Kadhafi líbiai vezető szombat éjjel, válaszul arra, hogy öt nyugati ország katonai koalíciója a nap folyamán támadást indított az arab állam ellen.

Az állami televízióban órákkal a légicsapások kezdete után sugárzott nyilatkozatában közölte, hogy a fegyverraktárakat megnyitva "felfegyverzik a tömegeket" Líbia megvédelmezése érdekében. A líbiai vezető telefonon beszélt a tévéstúdióval.
   
Kadhafi a harci gépekkel és manőverező robotrepülőgépekkel indított támadásokat a "keresztesek igazságtalan agressziójának" minősítette, amely ellen a líbiai nép felveszi a küzdelmet.
   
Egyúttal felhívta az arab és az iszlám országok, valamint Latin-Amerika, Ázsia és Afrika országainak lakosságát, hogy álljanak a "hősies líbiai nép" oldalára, ami szerinte megerősíti majd a líbiai nép erejét és egységét.
   
Öt országból - az Egyesült Államokból, Franciaországból, Nagy-Britanniából, Kanadából és Olaszországból - álló katonai koalíció szombaton indította el a támadást Líbia ellen. Ezzel megkezdődött a líbiai repüléstilalmi övezet létrehozását célzó Odyssey Dawn (Hajnali odisszea) kódnevű művelet, amelyre az ENSZ adott felhatalmazást az észak-afrikai arab országban a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők és a kormányellenes lázadók között kirobbant harcok miatt, a polgári lakosság védelme érdekében.
   
Tripoliban szombat este líbiaiak ezrei gyülekeztek Kadhafi megerősített szálláshelyénél, hogy élő pajzsot alkossanak a légicsapások elleni védekezésül. Az éjszakai eget tűzijátékok hasították, a tömeg pedig dacosan a levegőbe lövöldözött - miközben a keleti országrészben a nyugati szövetségesek harci gépei megpróbálták megállítani a Kadhafi-hű erők előrenyomulását a felkelők kezén lévő Bengázi felé. Kadhafi szálláshelyénél minden társadalmi réteg képviselői megjelentek, jelszavakat skandáltak, a líbiai vezető képmását emelték a magasba, a hangszórókból pedig Kadhafit dicsőítő dalok csendültek fel.
   
A hatalmas épületegyüttest, amelynek egy része laktanya, az amerikai légierő 1986-ban bombázta, megtorlásul egy berlini éjszakai szórakozóhely elleni merényletben való líbiai részvétel miatt.
   
A líbiai kormány - szokásától eltérően - most külföldi újságírókat is elvitt az egyszerű polgárok előtt rendszerint lezárt épületegyüttesbe, hogy megmutassa Kadhafi támogatottságát. A komplexum magas, olívazöld falai között emberek táncoltak egy olyan dalra, amelyben megzenésítették Kadhafi nemrégiben mondott beszédeinek ama gyakran idézett kitételét, hogy "házról házra, utcáról utcára".
   
Az épületnél váratlanul megjelent Kadhafi Aisa nevű lánya, aki féléves kislányát a kezében tartva azt harsogta a zászlókat lengető tömegnek, hogy egész családja a líbiai fővárosban van, s készek meghalni azért, hogy megvédjék az országot és Kadhafit.
    
Az Ideiglenes Nemzeti Tanács nevű ellenzéki szervezet szerint Kadhafi hívei erőszakkal kényszerítik a lakosságot arra, hogy élő pajzsot alkossanak a líbiai vezető szálláshelye körül.

Obama korlátozott bevetésre adott felhatalmazást

Obama az amerikai szerepvállalás korlátozott voltát hangsúlyozta

Az Egyesült Államok négy másik országhoz csatlakozva támadást indított szombaton Líbia ellen, Barack Obama amerikai elnök mindazonáltal az amerikai szerepvállalás korlátozott voltát emelte ki.

Az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Kanada és Olaszország indított szombaton támadást Líbia ellen. Ezzel megkezdődött a líbiai repüléstilalmi övezet létrehozását célzó Odyssey Dawn (Hajnali odisszea) kódnevű művelet, amelyre az ENSZ adott felhatalmazást az észak-afrikai arab országban a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők és a kormányellenes lázadók között kirobbant harcok miatt, a polgári lakosság védelme érdekében. Előbb francia vadászgépek lendültek támadásba, este pedig Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépeket lőttek ki többek között amerikai hadihajókról líbiai célpontokra.


    Obama ötnapos brazíliai látogatása első napján a hadműveletek megkezdését bejelentve közölte: engedélyt adott az amerikai fegyveres erőknek arra, hogy korlátozott hadműveleteket kezdjenek Líbiában, a líbiai polgári lakosság megvédését célzó nemzetközi erőfeszítések támogatására.
   
Obama nyomatékosan hangsúlyozta, hogy az amerikai szerep a támogatásra szorítkozik, és Washington nem vezényel szárazföldi alakulatokat az arab országba.
   
A Líbia elleni fellépéssel az Egyesült Államok immár a harmadik muzulmán ország ellen hajt végre hadműveletet. Az elmúlt években Afganisztánban és Irakban bocsátkozott hosszú háborúba. A washingtoni törvényhozás és az amerikai közvélemény most kevés késztetést érez egy újabb költséges katonai beavatkozásra. Jóllehet amerikai tisztségviselők korábban sorozatosan hangoztatták, hogy a Líbiát immár bő négy évtizede vezető Kadhafinak távoznia kell a hatalomból, az utóbbi időben arra helyezték a hangsúlyt, hogy a líbiai beavatkozásnak nem ez a célja. Így nyilatkozott Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is szombaton Párizsban amerikai, európai és arab vezetőknek a hadműveletek megkezdéséről döntő tanácskozásán, azt emelve ki, hogy a líbiai polgári lakosság védelmében, a humanitárius segélyszállítmányok célba juttatása érdekében lépnek fel.

OLDALTÖRÉS: Az eddigi négy francia légicsapásban több katonai jármű megsemmisült

 Az eddigi négy francia légicsapásban több katonai jármű megsemmisült

 Az eddigi négy francia légicsapásban több katonai jármű megsemmisült

 Az eddigi négy francia légicsapásban több katonai jármű megsemmisült

Egy francia harci repülőgép közép-európai idő szerint 17.45 körül megsemmisítette az első líbiai célpontot, majd a Rafale és Mirage 2000 típusú vadászgépek további három csapást hajtottak végre az északkelet-líbiai Bengázi térségében.
   
A francia külügyminiszter a France 2 közszolgálati televízió híradójában elmondta: a következő órákban az amerikaiak is "teljesen" csatlakoznak a katonai akcióhoz.
   
"Ami az amerikaiakat illeti, ők is teljesen részt fognak venni az akcióban, mindenki meglátja, néhány órán belül ... Ez a nemzetközi közösség akciója" - hangsúlyozta Alain Juppé, emlékeztetve arra, hogy mások mellett Katar és az Egyesült Arab Emírségek is elkötelezte magát a hadműveletekben való részvételben.
   
A külügyminiszter megerősítette: a beavatkozás alapvető célja segíteni a líbiai népet abban, hogy megszabaduljon Moammer Kadhafitól, annak ellenére, hogy ez nyíltan nem szerepel az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatában.
   
"Segítünk a líbiai nép felszabadulásában. Ez nincs beleírva a BT határozatba, de egyértelmű, ne beszéljünk mellé, hogy az egésznek az a célja, hogy a líbiai nép választhassa meg, hogy milyen rendszerben akar élni. Én jelenleg nem úgy érzem, hogy a választásuk Kadhafi ezredesre esne" - fogalmazott Juppé. Véleménye szerint a líbiai vezető "vak erőszakot alkalmaz saját népe ellen".
   
Juppé azt is elmondta, hogy a nemzetközi közösség azt várja el Kadhafitól, hogy teljesítse a BT-határozatban foglaltakat. "Sajnos, az a személyes érzésem, hogy erre kevés a remény" - tette hozzá, arra utalva, hogy amennyiben a líbiai vezető nem vonja vissza az erőit, elhúzódó katonai akcióra lehet számítani. A francia diplomáciai vezetője megerősítette: "nem lesz sem partraszállás, sem szárazföldi bevetés".

Pentagon: öt országból álló koalíció indított támadást


Öt országból - az Egyesült Államokból, Franciaországból, Nagy-Britanniából, Kanadából és Olaszországból - álló koalíció támadást indított Líbia ellen, hogy megbénítsa az arab ország légvédelmi rendszerét - közölte szombat este az amerikai védelmi minisztérium.

A légicsapásokkal megkezdődött a líbiai repüléstilalmi övezet létrehozását célzó Odyssey Dawn kódnevű művelet, amelyre az ENSZ adott felhatalmazást az észak-afrikai arab országban a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők és a kormányellenes lázadók között kirobbant harcok miatt, a polgári lakosság védelme érdekében.
   
A Pentagon egyik, neve elhallgatását kérő tisztségviselője elmondta, hogy a légicsapások elsődleges célpontjai a líbiai főváros, Tripoli, valamint Miszráta körüli légvédelmi ütegek. Mindkét város a líbiai tengerparton fekszik.
   
Egy magas rangú amerikai tisztségviselő szerint az amerikai haditengerészet Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépeket lőtt ki. A Földközi-tengeren jelenleg két amerikai romboló, a Stout és a Barry, valamint három amerikai tengeralattjáró tartózkodik a líbiai partok közelében, mindegyiket felszerelték ilyen robotrepülőgépekkel.
   
A líbiai állami televízió szombat este azt állította, hogy az általa "keresztes ellenségeknek" nevezett nyugati szövetségesek polgári célpontokat bombáznak Tripoliban. Független források ezt nem erősítették meg.
   
David Cameron brit miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy a brit fegyveres erők "akcióba lendültek" Líbia fölött, s úgy vélte, hogy az ENSZ-felhatalmazás alapján zajló hadműveletek "szükségesek, törvényesek és helyesek".
   
Helyszíni beszámoló szerint líbiaiak ezrei gyűltek össze szombaton Kadhafi tripoli rezidenciájánál, hogy élő pajzsot alkossanak a légicsapások elleni védekezésül.

Az első francia csapás

Líbiában egy francia harci repülőgép közép-európai idő szerint 17.45 körül megsemmisítette az első líbiai célpontot, egy katonai járművet - jelentette be a párizsi védelmi minisztérium szóvivője, Laurent Teisseire.

A repülőgépre nem lőttek rá, a megsemmisített katonai jármű típusa az első órában még nem volt világos, de a szóvivő később közölte, hogy "néhány harckocsit és páncélozott járművet" lőttek ki Bengázitól délnyugatra.

A szombati bevetésekben mintegy húsz harci gép vett részt a kora esti tájékoztatás elhangzásáig, főként Bengázi 100-150 kilométeres körzetében, ahol le akarják állítani Moammer Kadhafi erőinek előrenyomulását - mondta egy másik szóvivő, Thierry Burckhard ezredes a vezérkar részéről. Ebben az övezetben két fregatt is tartózkodik.

Ugyanő bejelentette azt is, hogy a líbiai vizekhez vezényelték a Charles de Gaulle francia atommeghajtású repülőgép-hordozót, amely vasárnap fut ki a tengerre Toulonból.

A spanyol hírügynökség azt az értesülést szerezte a madridi kormánytól, hogy a repülési tilalom kikényszerítését célzó hadműveletet Harry B. Harris altengernagy, a hatodik amerikai flotta parancsnoka koordinálja, miközben saját erőinek irányítását minden ország magának tartja fenn. Spanyolország négy F-18-as géppel, egy tartálygéppel, egy fregattal, egy tengeralattjáróval és egy haditengerészeti felderítő repülőgéppel vesz részt az akcióban.

 

OLDALTÖRÉS: Líbia: Párizsban döntöttek a katonai fellépésről

 

 

 

 Líbia: Párizsban döntöttek a katonai fellépésről

Amerikai, európai és arab vezetők eldöntötték szombaton Párizsban, hogy azonnal katonai akciót indítanak Líbiában a polgári lakosság védelmében - jelentette be a francia elnök szombaton Párizsban.

Tökéletesen elszántak vagyunk - mondta Nicolas Sarkozy a francia elnöki hivatalban rendezett válságértekezleett követően, amelyet az Európai Unió, az Egyesült Államok és az Arab Liga tagjai az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1973. számú határozatának érvényesítése érdekében tartottak.

A francia hadsereg parancsnokaként Sarkozy elmondta, a Líbia felett köröző francia harci repülőgépek célja megakadályozni, hogy Kadhafi légi támadást intézzen Bengázi polgári lakossága ellen. Hozzátette, hogy a szövetséges légierő máris megállította a Kadhafihoz hű erők Bengázi ellen indított támadását és jelezte, hogy a Rafale típusú francia harci repülőgépeken kívül a szövetséges erők más gépei is készen állnak megvédeni a "civileket a tankokkal szemben".

A Rafale típusú francia harci repülőgépek szombaton kora délután kezdtek felderítő repülésekbe Líbia egész területe fölött. "A gépek nem ütköztek semmilyen ellenállásba. A felderítés egész nap folytatódni fog. A gépek Saint-Dizier katonai repülőteréről szálltak föl, ahol általában állomásoznak" - mondták el katonai források.

"Líbia jövője a líbiaiak kezében van. Nem akarunk helyettük dönteni. Az arab országokkal együtt az egyetemes lelkiismeret nevében avatkozunk be, amely nem tűrhet el ilyen bűntetteket ... Arab partnereinkkel megvédjük a polgári lakosságot egy rezsim gyilkos őrületével szemben, amely saját népét gyilkolva elvesztette minden legitimitását" - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Sarkozy. Hozzátette: "Azért avatkozunk be, hogy lehetővé tegyük a líbiai népnek, maga döntsön a sorsáról. Nem lehet őt megfosztani ettől a jogától erőszakkal és terrorral". 

A francia elnök ugyanakkor azt is kijelentette, hogy (Moammer) Kadhafi (líbiai vezető) még elkerülheti a legrosszabbat, ha teljesíti az ENSZ BT határozatát. Amint megszűnik az agresszió, megnyílik az ajtó a diplomácia előtt" - mondta az elnök.

Angela Merkel német kancellár a találkozó után azt közölte: a világ jelentősebb hatalmai egységesek abban, hogy véget kell vetni az erőszaknak Líbiában, de megerősítette, hogy országa nem vesz részt a katonai beavatkozásban.

Berlin tartózkodott az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának csütörtöki szavazásán, amely jóváhagyta a líbiai légtérzár megteremtését. Merkel ugyanakkor jelezte, hogy Németország kész arra, hogy az Egyesült Államok helyett ellássa az afgán légtér ellenőrzését az AWACS felderítő repülőgépekkel, így az amerikai gépeket bevethetik Líbiában.

Az amerikai erők egyelőre nem kapcsolódtak be a líbiai akciókba


Az amerikai erők felsorakoztak Líbia közelében, de egyelőre nem kapcsolódtak be a megindított katonai akcióba - közölték washingtoni források szombaton.


Az egyikük szerint a haditengerészet a Földközi-tengerről indított rakétatámadásokra készült fel a líbiai parti légvédelem ellen. A másik - ezt alapjában megerősítő - forrás szerint az Egyesült Államok a hadműveletek kezdeti szakaszában arra korlátozza részvételét, hogy segít a francia és más harci gépeknek a líbiai légvédelem kiiktatásában. A további lépéseket a líbiai választól teszik függővé. A hírforrások a nevük elhallgatását kérték.

 
Obama: gyorsan megvédik a civileket

OLDALTÖRÉS: Obama: gyorsan megvédik a civileket

 

 

 

Az Egyesült Államok szövetségesei megvédik, méghozzá gyorsan megvédik a líbiai civileket az erőszaktól - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök Brazíliavárosban, ahol szombaton latin-amerikai körutat kezdett.

"Egyetértésünk szilárd, elszántságunk világos. A líbiai népet meg kell védeni. Ha nem szűnik meg az erőszak a civilek ellen, szövetségünk készen áll a cselekvésre, méghozzá a gyors cselekvésre" - mondta, miután a Planalto palotában találkozott Dilma Rousseff brazil köztársasági elnökkel.

A három országot érintő körúttal az amerikai kormányzat a térség fontosságát szeretné kihangsúlyozni, és erősíteni akarja vele a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat. Rousseff azt kérte Obamától, hogy az Egyesült Államok bontsa le azokat az akadályokat, amelyek miatt a brazil termékek nehezen jutnak be az amerikai piacra. "Kiegyensúlyozottabb és igazságosabb kereskedelmi kapcsolatokra törekszünk" - hangoztatta a találkozóról kiadott közleményében.

Rousseff a munkamegbeszélésen emlékeztette az amerikai elnököt országa régi óhajára: bővítsék ki úgy az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy Brazília is állandó tagja lehessen. Obama Brazília után Chilébe és Salvadorba látogat az előzetesen közzétett programja szerint.

OLDALTÖRÉS: Líbia: megkezdődött Bengázi ostroma

 

 

 

Líbia: megkezdődött Bengázi ostroma

A Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők szombaton tüzérségi tűz alá vették a kelet-líbiai Bengázi városának központját - jelentette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió.

 

A kormány tagadta, hogy támadást indított volna Bengázi ellen. Músza Ibrahim szóvivő azt állította, hogy a kormányerők nem folytatnak harci cselekményeket a felkelők kezén lévő városban, sem körülötte, betartják a tűzszünetet, és várják a nemzetközi megfigyelők érkezését.

Az al-Dzsazíra és szemtanúk jelentései szerint viszont a kormányerők több irányból nyomulnak előre a felkelők fellegváraként ismert város lakónegyedei felé.     Bengázi fölött katonai repülőgépek köröznek, amelyek légicsapásokat mérnek a városra. A felkelők egy repülőgépet lelőttek, amely lezuhant, és a földön, lakott területen felrobbant. Az AFP szerint egy MiG-23-as típusú repülőgépről van szó, a pilótának sikerült katapultálnia. A roncsokból sűrű fekete füst gomolyog. A repülőgép lelövésének részletei egyelőre nem ismertek. Lezuhanását Bengáziban a levegőbe lövöldözve ünnepelték.

A Reuters tudósítója szerint a felkelők betonbarikádokat építenek azon az úton, amely a felkelést irányító Líbiai Nemzeti Tanács székházához, egy korábbi bírósági épülethez vezet.

A felkelők katonai szóvivője szerint a kormányerők nyugat felől behatoltak Bengáziba. "Hol vannak a nyugati hatalmak? Azt mondták, órákon belül csapást tudnak mérni" - mondta Hálid al-Szajeh a brit hírügynökségnek.

 

 

Musztafa Abdel-Dzsalíl, a Líbiai Nemzeti Tanács vezetője szombaton az al-Dzsazírának nyilatkozva azt mondta, a nemzetközi közösségnek gyorsan cselekednie kell, hogy megvédje a polgári lakosokat Bengáziban Kadhafi erőinek bombázásától. A felkelők vezetője szerint az emberveszteségek nagyon nagyok. "Tüzérséggel és rakétákkal lövik Bengázi összes negyedét" - mondta Abdel-Dzsalíl. "A nemzetközi közösség késik a beavatkozással a civilek védelmében. Bengáziban ma katasztrófa fog történni, ha a nemzetközi közösség nem lépteti életbe az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait. Felhívjuk a nemzetközi közösséget és az egész szabad világot, hogy állítsa meg a zsarnokságot a civilek lemészárlásában". 

A Jana hivatalos líbiai hírügynökség védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy "az al-Kaida terrorista bandái" támadták meg a líbiai hadsereg Bengázitól nyugatra tartózkodó erőit, megszegve a kormány által pénteken meghirdetett tűzszünetet. A jelentés szerint a "terrorista bandák" helikoptereket és egy harci repülőgépet vetettek be, amelyek bombázzák a hadsereg egységeit, "súlyosan megsértve a Biztonsági Tanács által Líbia légterében elrendelt repülési tilalmat". Ez a támadás visszacsapásra kényszerítette a kormányerőket - állította az idézett forrás, felszólítva egyben Bengázi lakóit, hogy működjenek együtt a hadsereggel a "terrorista bandák" elleni harcban.

Háled Hajim líbiai külügyminiszter-helyettes szombaton a BBC rádiónak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges Líbia elleni külföldi intervenció arra ösztönözné az ország szomszédait, Algériát, Tunéziát és Egyiptomot is, hogy csatlakozzanak Kadhafi ezredes erőihez. 

Moammer Kadhafi ismét óvta a Nyugatot egy Líbia elleni katonai beavatkozástól. Szóvivője, Músza Ibrahim tájékoztatása szerint a líbiai vezető szombaton levélben fordult Franciaországhoz, Nagy-Britanniához és az ENSZ-hez, jogtalanságnak, tiszta agressziónak bélyegezve az esetleges intervenciót, amelyet a Nyugat "meg fog bánni". Kadhafi az Egyesült Államoknak is írt egy levelet, hangsúlyozva, hogy ő és a líbiaiak készek meghalni hazájuk védelmében.

Szombatra virradóra éjjel Bengáziban ismétlődő robbanásokat lehetett hallani, amelyekről nem volt megállapítható, hogy a kormányerők tüzérsége és légiereje vagy a felkelők légvédelmi ágyúi okozták-e. Közben folytatódik a menekülés Bengáziból, emberek ezrei tartanak az egyiptomi határ közelében fekvő Tobruk felé.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!