Influenzajárvány: teljes látogatási tilalom a zalaegerszegi és a nagykanizsai kórházban (frissítve)

Szerdától a nagykanizsai, csütörtöktől a Zala Megyei Kórház valamennyi osztályán látogatási tilalom lép életbe az influenzajárvány miatt. Az intézkedést megelőző jelleggel hozták.

MTI

Mint dr. Csidei Irén, a megyei kórház főigazgatója elmondta, pillanatnyilag összesen hat influenzás beteget (négyet az infektológián, kettőt az intenzíven) ápolnak az intézményben. Ez a szám még nem túl magas, ám az alapellátásból érkező információk szerint a háziorvosi körzetekben jelentősen emelkedik az influenza szerű tünetekkel  orvoshoz fordulók aránya.  Ennek mértéke a zalaegerszegi, lenti és pacsai kistérségben a legintenzívebb, a  betegszám több mint 80 százalékkal  emelkedett. A járvány fékezése érdekében hozták a fenti, megelőző korlátozást.

A megyei mellett szerdán a nagykanizsai kórházban - azután, hogy hétfőn részleges tilalmat rendeltek el -  is látogatási tilalom lépett életbe.



Országos helyzetkép: egyre többen kerülnek intenzív osztályra

 Hatvanöt új beteg részesült intenzív ellátásban influenzaszerű megbetegedés miatt a múlt héten, másfélszer annyi, mint az azt megelőző héten, míg a gépi lélegeztetést igénylő betegek száma csaknem a kétszeresére nőtt - közölte az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) osztályvezető főorvosa szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.

 Csohán Ágnes elmondta, hogy az év ötödik hetében tovább emelkedett az influenzaszerű megbetegedések száma; becsült adatok szerint csak a múlt héten 57 ezren fordultak orvoshoz influenzás panaszokkal. A betegek közül a múlt héten 311 embert utaltak be kórházba, vagyis a korábbi adatokhoz viszonyítva a kórházi felvételek száma is a másfélszeresére emelkedett. A kórházba beutalt betegek csaknem negyede gyermek - tette hozzá a főorvos.
   
A betegség előfordulását tekintve a legnagyobb változást a 3-5 évesek körében tapasztalták, közülük a múlt héten másfélszer annyi beteget regisztráltak, mint az előző héten.
   
Az év ötödik hetében húsz légúti járványról érkezett jelentés az ÁNTSZ-hez. Ezek nagy része óvodákban és általános iskolákban fordult elő, de azok már gimnáziumi és kollégiumi közösséget is érintettek.
   
A járványok összesen 11 megyében és a fővárosban fordultak elő. Baranya, Győr-Moson-Sopron és Fejér megyében három, Nógrád, Vas és Zala megyében két-két helyi járványról érkezett jelentés. További öt területen - Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna megyében, valamint a fővárosban - egy-egy influenzaszerű megbetegedés közösségi halmozódását regisztrálták.
   
A megbetegedési gyakoriság 2-2,5-szeresére nőtt az előző héthez viszonyítva Tolna, Borsod-Abaúj-Zemplén és Vas megyében - hangsúlyozta Csohán Ágnes. Az influenza miatt a legtöbbször Győr-Moson-Sopron és Tolna megyében fordultak orvoshoz, míg Bács-Kiskun és Csongrád megyében a legkevesebbszer.
   
A főorvos kifejtette: a megbetegedések száma minden megyében átlépte a járványküszöböt, a járványügyi helyzet viszont minden megyében különböző. Azokon a területeken, ahol a leghamarabb kezdődött a járvány, ott lassan tetőzik, majd elkezd csökkeni a megbetegedések száma. Ez főleg a Dunántúlra vonatkozik. Az alföldi megyékben, Bács-Kiskun vagy Csongrád megyében lehet, hogy még ezután fog lényegesen emelkedni a megbetegedések száma.
   
Csohán Ágnes elmondta, hogy a laboratóriumi vizsgálattal megerősített influenzás megbetegedések 92 százalékáért a pandémiás influenza A vírusa, 8 százalékáért pedig az influenza B vírusa volt felelős. Tehát továbbra is a 2009-es pandémiás influenzavírus a domináns kórokozó.
   
A főorvos ennek kapcsán arra is kitért: azokban az országokban, ahol elvégezték az idei influenzaszezonban kimutatott vírusok részletes vizsgálatát, megállapították, hogy az ajánlott vakcinák védelmet nyújtanak mind az influenza H1N1 vírusa, mind pedig a B vírus ellen.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!