Külföld

2009.08.23. 04:30

A műanyag a tengerben talán felbomlik

Washington - A környezetvédők elátkozzák a műanyagot mint olyan szennyezőanyagot, amely nem bomlik fel. Egy új tanulmány szerint azonban a tengerek vizében talán megsemmisül ez a hulladék is, bár ettől még nem sokkal lesz kívánatosabb.

zaol.hu

Sok ezer tonna műanyaghulladékot hord évente a szél az óceánokba, melynek egy része a partra vetődik, más részét az áramlatok olyan helyekre viszik, mint például a Nagy Csendes-óceáni Szemétfolt Hawaii és Kalifornia között, s amelynek mérete mára már meghaladja Texas államét.
    
"A műanyagot általában éppen azért használjuk, mert meglehetősen tartós. Mi azonban úgy találtuk, hogy a tengerek vizében a napnak, esőnek és más környezeti hatásoknak kitéve lebomlik, ezzel pedig olyan környezetkárosító faktorrá válik, amellyel a jövőben is egyre inkább számolnunk kell" - mondta Szaido Kacusiko, a japán Nihon Egyetem kémikusa.
    
Szaido és munkatársai az amerikai kémiai társaság konferenciáján hangsúlyozták: a lebomló plasztik olyan veszélyes anyagokat bocsát ki, mint például a biszfenol-A, vagy a műanyagok nagyobbacska építőköveinek számító bizonyos oligomerek.

Forrás: MTI/AP

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!