Belföld

2011.07.05. 18:03

Titkosszolgálati botrány - Szabadlábon Laborc Sándor

Szabadlábra helyezte Laborc Sándort, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori főigazgatóját kedden a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa - közölte a döntés után újságírókkal Laborc Sándor ügyvédje.

MTI

   
Zamecsnik Péter hozzátette: az ügyészség fellebbezett, így a döntés nem jogerős.
   
Laborc Sándorral szemben semmilyen kényszerintézkedést nem rendeltek el - mondta az ügyvéd.
   
Közölte: védence ellen bűnpártolás bűntette a gyanú. Mint hozzáfűzte, semmi egyebet nem mondhat, mert az államtitok részét képezi. Tájékoztatása szerint Laborc Sándor kijelentette, hogy nem követett el bűncselekményt.
   
Az ügy negyedik gyanúsítottjáról az ügyvéd azt mondta, hogy tudja, ki az, de nem árulhatja el; kiléte államtitok.
   
Kérdésre válaszolva Zamecsnik Péter közölte: véleménye szerint szükséges a titkosítás, ezt az indokolja, hogy "olyan titkokról van szó, amelyek a legszigorúbb minősítéssel rendelkeznek, és sértenék Magyarország érdekeit.    
Hozzátette, hogy egyértelműen nem politikai, hanem szakmai ügyről van szó, így egyetért a titkosítással. Az ügyvéd elmondta azt is: a bíróság szerint a gyanú megalapozott, "azzal, hogy annak a vizsgálata majd a perbíróság feladata lesz". Közlése szerint "egy normál büntetőügyről van szó", ezen belül a tényállás szigorúan minősített adat.   
   
A Budapesti Katonai Ügyészség egy hete, múlt kedden este gyanúsítottként hallgatta ki, majd pénteken házi őrizetbe helyezte Galambos Lajost, a polgári elhárítás kémkedéssel gyanúsított volt vezetőjét. Aznap Szilvásy Györgynél házkutatást tartottak, majd a volt titokminisztert is kihallgatták és őrizetbe vették. Szombaton gyanúsítottként hallgatták ki, majd szintén őrizetbe vették Laborc Sándort, az NBH korábbi főigazgatóját.
   
A Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa hétfőn szabadlábra helyezte Szilvásy György korábbi titokminisztert. A tárgyalás után Sebes Péter, az egykori tárcavezető ügyvédje azt közölte, hogy védencét kémkedéssel gyanúsítja az ügyészség. A védő újságíróknak elmondta: az ügyész fellebbezett a döntés ellen, így az még nem jogerős. A volt miniszter ügyvédje szintén azt közölte, hogy a részletekről nem beszélhet, mert azok államtitkot képeznek.
   
Szilvásy Györggyel együtt hétfőn egy másik férfit is bilincsben vezettek be a tárgyalásra. Sebes Péter ügyvéd róla annyit mondott, hogy nem közszereplő. A Magyar Hírlap keddi számában azt írta: a bíróság elrendelte a büntetőeljárás negyedik gyanúsítottjának, a titokzatos férfinak az előzetes letartóztatását. A Magyar Nemzet a gyanúsítottról annyit közölt: a csuklyás férfi rendőrök kíséretében, kezében egy szigorúan titkos feliratú aktával mutatkozott.
   
Hétfő délelőtt a parlament nemzetbiztonsági bizottságában az üggyel kapcsolatos kérdéseket tárgyalták a képviselők. A testület zárt tanácskozását követően Vadai Ágnes, a bizottság MSZP-s elnöke - aki előző nap hívta össze a rendkívüli ülést - nevetségesnek nevezte az ülésen elhangzott vádakat, míg Gulyás Gergely fideszes alelnök szerint megalapozott gyanú merült fel a Gyurcsány-kormány időszakáig visszanyúló ügyben. A mintegy húsz percig tartó ülésről, illetve az ügy részleteiről nem árultak el részleteket, arra hivatkozva: az elmondottakat 2089-ig titkosították.
   
A Népszabadság keddi számában arról írt: Szilvásy György ügyvédje, Sebes Péter mellett más, nevük mellőzését kérő hivatalos források is cáfolták, hogy az ügy hátterében az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügye vagy a Mol-részvények felvásárlásával kapcsolatos tranzakciók állnának.

Gyurcsány: ha hamis a vád, Orbán belebukik


Gyurcsány Ferenc szerint elképzelhetetlen, hogy Orbán Viktor nem tudott előzetesen a volt titkosszolgálati vezetők meggyanúsításáról és őrizetbe vételéről. A szocialista politikus keddi Facebook-bejegyzésében azt írta: ha a kémkedés vádja elbukik, "vége a legfőbb ügyésznek, az ügyészség teljes vezérkarának, a kormánynak és a kormányfőnek".
   
Gyurcsány Ferenc kifejtette: Szilvásy György egykori titokminiszter, valamint a Nemzetbiztonsági Hivatalt (NBH) korábban vezető Galambos Lajos és Laborc Sándor őrizetbe vétele nem történhetett meg Polt Péter legfőbb ügyész jóváhagyása nélkül. Véleménye szerint azonban "Polt Orbán hűséges társa, politikájának eszköze, nem önálló ember, hanem a forradalom katonája, a vezénylő tábornok alázatos követője", így a gyanúsításokról a miniszterelnöknek is tudnia kellett.
   
A korábbi kormányfő szerint mostantól három lehetőség van. Az első, hogy a bíróság kimondja: Szilvásyék kémkedtek. "Ebben az esetben az érintettek örökre el fognak tűnni a magyar politikából, környezetük pedig jelentős sérülést fog szenvedni. (...) Ha tisztességes eljárás végén ez lesz az eredmény, mindenki megérdemli a sorsát" - írta Gyurcsány Ferenc, hozzáfűzve ugyanakkor, biztos benne, hogy Szilvásy nem kém. "Ugyanezt gondolom Laborcról is. Galambost nem ismerem eléggé. De annyit tudok, hogy évtizedek óta szolgálta hazáját. És csak akkor kételkednék tisztességében, ha ezt megdönthetetlen bizonyítékok támasztják alá. Márpedig a nyomozási bíró azért nem rendelte el Galambos előzetes letartóztatását, mert a bemutatott bizonyítékok ehhez nem szolgáltattak kellő alapot" - fogalmazott.
   
Gyurcsány Ferenc szerint a második lehetőség, hogy az ügyészség gyanúja csak részben igazolódik, és "egy félreérthető helyzetért áldozták fel a magyar nemzetbiztonság hazai és nemzetközi presztízsét, az érintettek tisztességét."
   
"Ha így alakul, annak súlyos következményei lesznek a kormány oldalán, nem biztos, hogy belebuknak, de az igen, hogy kiiratkoznak a demokratikus erők világából" - olvasható a bejegyzésben.
  
 A miniszterelnök szerint a harmadik forgatókönyv, hogy a vád elbukik. "Akkor vége a legfőbb ügyésznek, az ügyészség mai irányítási, felügyeleti rendszerének, az ügyészség teljes vezérkarának, a kormánynak és a kormányfőnek. Akkor bebizonyosodik, hogy Orbán és rendszere mocskos játszmát, koncepciós eljárást indított politikai riválisaival szemben" - írta Gyurcsány Ferenc, megjegyezve, a kormány és a legfőbb ügyész elemi érdeke, hogy "előálljanak a farbával, mert amit eddig mutattak, az édes kevés". "Ha így folytatják, akkor ebbe az ügybe bele fognak bukni" - vélekedett a szocialista politikus.
  
 Kitért arra is, hogy szerinte Orbán Viktor az elszámoltatással ki akarja elégíteni "felheccelt választói igényét, akik politikai értelemben vért akarnak látni". "Orbán bajban van. Én nem vagyok börtönben, pedig megígérte. Európa eközben megvetéssel néz a miniszterelnökre. (...) Új botrány kell" - összegzett Gyurcsány Ferenc.
   
A kémkedéssel gyanúsított Szilvásy Györgyöt, a Gyurcsány-kormány korábbi titokminiszterét a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa hétfőn szabadlábra helyezte. Mivel az ügyész fellebbezett, a döntés nem jogerős. Szilvásy Györgyöt - akit bilincsben vezettek a tárgyalóterembe - péntek éjszaka vették őrizetbe; a Gyorskocsi utcai börtönben tartották fogva.
   
Galambos Lajost, a polgári elhárítás volt vezetőjét múlt kedden gyanúsítottként hallgatta ki a Budapesti Katonai Ügyészség. A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) kémkedéssel gyanúsított egykori vezetőjét pénteken házi őrizetbe helyezték.
   
Szombaton gyanúsítottként hallgatták ki, majd szintén őrizetbe vették Laborc Sándort, az NBH egykori főigazgatóját is. A sajtóértesülések szerint bűnpártolással gyanúsított volt titkosszolgálati vezető előzetes letartóztatásáról kedd délután dönt a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!