Belföld

2010.09.20. 12:28

Elhunyt Vígh Tamás szobrászművész

Nyolcvannégy éves korában elhunyt Vígh Tamás Kossuth-díjas szobrász, érdemes és kiváló művész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja - tudatta az akadémia hétfőn.

MTI

A szobrászművészt szeptember 18-án, szombaton Budapesten érte a halál. Temetéséről később intézkednek.
   
Vígh Tamás 1926. február 28-án született Csillaghegyen. A  Képzőművészeti Főiskolán Ferenczy Béni tanítványa volt. 1945 és
1946 között gyári munkásként dolgozott. 1975-től 1986-ig a
Képzőművészeti Főiskola tanára. 1986-1990-ben a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke. 1998-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.
   
Az 1960-as években alakította ki saját, enyhén kubisztikus, a pop arttól is megérintett, a gyűrt, behorpadt lemez formáit kiemelő, bronzból öntött és lemezből készült szobrainak stílusát.
Éremművészete is jelentős: plakettjeit szinte körplasztikává teszik a hangsúlyos, kiemelt felületek.
   
Szinte haláláig dolgozott, még augusztusban Mózest ábrázoló szobortervét mutatta meg szakembereknek. Akkor még sokan bíztak abban, hogy közel egy évtizednyi várakozás után a millenniumra készült Múlt és jövő című szobrát is felállítják végre Gyulán, a csónakázó tó közepén, de a remény most sem vált valóra. A várakozások egész életét végigkísérték. Vásárhelyi Pál és a Tisza-szabályozás emlékműve negyven évig kisplasztikaként volt csak látható. De ő soha nem adta fel, dolgozott rendületlenül - olvasható a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia visszaemlékezésében.
   
Három éve két helyen is életmű-kiállítást rendeztek Vígh Tamás tiszteletére: a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay Termében nemrég elhunyt szobrászművész kollégája, Körösényi Tamás  kezdeményezésére, valamint a Kiscelli Múzeum Templomterében, az Oratóriumban.
   
Számos kisplasztikája, köztéri alkotása - köztük a visegrádi Életfa, az 1956-ban agyonlőtt I. Tóth Zoltán történész előtt tisztelgő szobra a Magyar Tudományos Akadémia előtt, a gyermekmentő Sztehlo Gábor evangélikus lelkésznek emléket állító Deák téri emlékműve - őrzi művészetét.
   
Munkásságát 1954-ben és 1969-ben Munkácsy-díjjal, 1973-ban érdemes művészi címmel, 1978-ban Kossuth-díjjal ismerték el. 1978-ban megkapta a budapesti Nemzetközi Kisplasztikai Biennále díját; 1979-ben a II. Országos Éremművészeti Biennále díját, 1983-ban a kiváló művész címet, 2004-ben Táncsics Mihály-életműdíjat kapott. Idén márciusban az elsők között vehette át a MÚOSZ képzőművészeti díját.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!