fizetési moratórium

2020.05.21. 15:00

Nem nőhet a havi törlesztés összege

A hitelekre vonatkozó fizetési moratórium miatt nem nő az ügyfelek törlesztőrészlete a moratórium lezárulta után, hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank.

ZH

A jegybank több oldalról is vizsgálta a fizetési moratóriumot választó ügyfelek törlesztési terheinek alakulását a moratóriumot követően. Ennek eredményeként fogalmazta meg, milyen elvek betartását várja el a hitelnyújtóktól. Az MNB pontosított is korábbi álláspontján azért, hogy fogyasztóbarát, a fizetési moratórium miatti törlesztőrészlet-emelkedést teljes mértékben kizáró – s ezzel összefüggően futamidő-hosszabbítással a terhek arányos vállalását még inkább erősítő – gyakorlatot alakítson ki.

E szerint a fizetési moratóriumot követő törlesztőrészlet és a moratórium alatt felgyülemlett, annak lejárta után megfizetendő kamatrész együttes összege nem haladhatja meg az eredeti szerződés szerinti, a moratóriumot követő első törlesztőrészletet. Tehát a 2021. január 1-je utáni első törlesztőrészlet és kamatrész összege nem lehet magasabb annál a részletnél, amit az adósnak akkor kellene megfizetni, ha nem lett volna moratórium.

Ennek érdekében megnő a hitel futamideje. Természetesen előfordulhat, hogy az ügyfél utóbbit nem szeretné. Ez esetben az ő kezdeményezésére a későbbiekben lehetőség lesz a hitelnyújtóval közösen megtalálni a megoldást (például önkéntesen mégis magasabb havi törlesztés vállalását a rövidebb futamidő érdekében).

Ha ugyanakkor – például a változó kamatozású hiteleknél – a hitelszerződés lehetőséget ad a kamat átárazódására, akkor az az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészlet-változást (akár növekedést, akár csökkenést) jelent a moratórium időtartama alatt és utána is. Így tehát, ha a moratórium alatt/azután a hitelkamat a szerződésben foglaltak miatt módosul – például a BUBOR vagy a kamat-, illetve kamatfelár-változtatási mutató miatt nő/csökken –, úgy a törlesztőrészlet a változás hatására emelkedhet/mérséklődhet. E változás azonban nincs összefüggésben a fizetési moratóriummal, az a hitel eredetileg megkötött szerződési feltételeivel magyarázható. Az eredetileg fix kamatozású hitelt felvett vagy eddigi változó kamatozású konstrukciójukat fix kamatozásúra átváltó adósoknak ráadásul nincs ilyen kockázatuk. Az ügyfeleknek továbbra is lehetőségük van a kamatfixálás kezdeményezésére hitelintézetüknél.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!