Gazdaság

2011.03.01. 18:12

Zalai szélkerekek a Móri-árokban

Szélerőművel termelné meg energiaszükségletének egy részét Nagypáli önkormányzata. A szélkereket a Bakony közelében építené fel, ahol több hasonló berendezés helyet kapna.

Szabó Judit

A település a Priváttender Kft. progamjához csatlakozva építene szélturbinát  Fejér megyében, a Bakony közelében, a Móri-árokban, ahol a szélmérési adatok szerint van értelme megvalósítani egy ilyen beruházást. Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere elmondta, hogy a közelmúltban fórumot tartottak az elképzelésekről a településen, s több környező önkormányzattal együtt vágnának bele a fejlesztésbe.

Juhász Zoltántól, a projektet kidolgozó Priváttender Kft. rendszerigazgatójától megtudtuk: közel négyszáz szélkeréknek lenne hely a kiszemelt térségben, s eddig mintegy száz önkormányzat  jelezte, hogy részt venne a programban. Elképzeléseik szerint az  önkormányzatok megvásárolnák a tornyok felállításához szükséges magán- illetve céges tulajdonban lévő területeket, s a települések  lennének az erőművek beruházói és tulajdonosai is .

- Egy torony éves teljesítménye 180 ezer kilowatt, vagyis  5,5-6 millió forint értékű áram  előállítására alkalmas, ekkora bevételre számíthatnak az önkormányzatok - mondta Juhász Zoltán.

A megtermelt energiát többféleképpen hasznosíthatnák. Választhatják azt a megoldást, hogy miután átadták  az áramszolgáltatónak, szaldóként elszámolják (kvázi elhasználják), így  csökkentve az energiaköltségüket, vagy értékesíthetik az áramot a  piacon. Azt is megtehetik azonban, hogy  a felét eladják, a másik felét pedig jóváíratják  az áramszolgáltatóval  a számlájukon.  Köcse Tibor elmondta, hogy egy ötszáz  ezer  fős település  1-3 millió forintot költ a közvilágításra. A  szélerőműből ennél nagyobb bevételre lehetne szert tenni.

Az ötletgazda vállalkozás Kanadában gyártott,  közel 40 méter magas, 18,8 méter rotor átmérőjű szélkerekek telepítésében gondolkodik. Az élettartamuk  huszonöt  év, amely karbantartás után még húsz évvel meghosszabbítható.  Egy ilyen berendezés nettó 50 millió forintba kerül. A turbina  létrehozásához  nyolcvanöt  százalékos KEOP-támogatás igényelhető, a költségeket ugyanakkor meg kell előlegezni, biztosítani az önrészt, és befektetni az előkészületekbe, számolva azzal a kockázattal is, hogy az uniós támogatást igénylő önkormányzat esetleg nem nyer a pályázaton.

Nagypáli mindenesetre bele akar vágni a projektbe, s a környező településekkel közösen más fejlesztési programokban is gondolkodik. Létrehozták a közelmúltban a Nagypáli Fejlesztési Övezet Nonprofit Kft.-t Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség elnöke vezetésével. A kft. első lépésként gazdaságfejlesztési tervet készít a térségre, azzal a céllal, hogy vonzóvá tegye a befektetőknek.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!