Botrány! Cukrozott méz került ki a Molnár Méz Kft.-től

Bevonták a működési engedélyét, és 1,4 millió forintra megbírságolták a keszthelyi Molnár Méz Kft.-t. Mindez azért történt, mert a keszthelyi cégtől cukrozott méz került kereskedelmi forgalomba. Hogyan került cukor a mézbe?

MTI


 
- Mondja meg, ki vizsgálta a mézet. Nem nyilatkozom  - válaszolta Keszthelyen, a Deák Ferenc utcai családi ház kapujában álló idős asszony.

Megmondtuk, hogy az élelmiszerellenőrző hatóság, de...  - Gyere be, fényképeznek  - hallatszott közben a ház bejáratától, s a hölgy gyorsan bement.

A Molnár Méz Kft. címe az említett keszthelyi családi ház, amelynek udvarán hátul zárt üzemépület, egy kisteherautó, raklap halom látható  az utcáról. A nőtől annyit még megtudtunk, ő volt a cég vezetője, de mint hozzátette, már bezárták a kft.-t, és a telephelyen levő mézet elszállították.

 

 

Az ügyről kedden dr. Kardeván Endre megyei főállatorvos, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság igazgatója tájékoztatta lapunkat.

- Két éve többször találtunk már kisebb hibákat ennél a cégnél és meg is bírságoltuk. A jelenlegi vizsgálatot lezáró határozatunk szerint a fogyasztók nagyfokú megtévesztése valósult meg, mivel az általuk forgalomba hozott méz idegen cukrot tartalmazott. A Magyar Élelmiszerkönyv előírásai szerint a méz nem tartalmazhat idegen cukrot, vagy ha igen, akkor az a termék nem minősül méznek  - mondta a főállatorvos.

A mézhamisítási ügyre egy fővárosi rutinszerű élelmiszerellenőrzés alkalmával  derült fény. Az állategészségügy ellenőrei a boltban vett mézmintákat bevizsgáltatták, a laboratórium cukrot mutatott ki. Ezt követően már célzottan a kibocsátó keszthelyi kft.-nél is ellenőrzött a hatóság.

 -A Pest megyei állategészségügyi igazgatóság és mi is 7-7 mintát vettünk a mézből, és mind a 14 mintából kimutatható volt a cukor. Nemcsak a hazai laboratóriumban vizsgáltattuk meg a mintákat, hanem kiküldtük Brémába, mivel az ottani laboratórium akkreditált. Ott szénizotóp meghatározás alapján is minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a lefoglalt mézminták idegen cukrot tartalmaztak. Országos riasztást adtunk ki és a kereskedelemből visszahívtuk az azonosított méz tételeket. Ezen kívül az üzemben talált mennyiséget is lefoglaltuk. Az utóbbi tétel, és a kereskedelemből visszahozott mennyiség összesen 4,1 tonna volt, az értéke 3 millió 150 ezer forint. A megmintázott mézek és az üzemben talált tétel alapján 1,4 millió forint bírságot szabtunk ki a kft. ellen, ezen kívül visszavontuk a regisztrációs számát, bevontuk a működési engedélyét. Pillanatnyilag nem is a működhet az üzem - mondta dr. Kardeván Endre.

A lefoglalt 4,1 tonna cukrozott méz sorsa a megsemmisítés.

Mint a főállatorvos elmondta, arra hatósági ellenőrzés mellett, Győr megyébe szállítva, egy komposztáló telepen kerül sor, ahol bekomposztálják. Arra a kérdésünkre, kell-e tartania valamitől annak, aki vásárolt és evett a hamis mézből, dr. Kardeván Endre elmondta, egyáltalán nem árt az egészségnek, csak az nem mindegy, hogy valaki a drága méz árán valójában olcsó kristálycukorral szaporított terméket eszik, ami már nem méz.

Az eset felkerült a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium honlapjára, az élelmiszerrel kapcsolatos jogsértést elkövetők listájára. A 14 tételben volt magyar akácméz, magyar virágméz, magyar hársméz néven forgalomba hozott termék, s az eset leírásában a hozzáadott idegen cukor, hamisítás megállapítás szerepel. A megyei állategészségügyi hatóság az ügyben feljelentést tett a rendőrségen, a hamisítás, mint szándékos cselekmény kivizsgálására.

Érdeklődésünkre Salamon Róbert alezredes, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese elmondta, kaptak ilyen iratokat az állategészségügytől, amelyek tartalmi vizsgálatát a keszthelyi kapitányság folytatja.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!