Olvasónk írta

2020.04.11. 16:00

Az élet megóvásának parancsa a legfőbb

2020. április 8-án este köszöntött be a Pészah nyolc napja s tart április 16-ig. Erről küldött olvasói levelet lapunknak Siklósi Vilmos, a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség elnöke. A következőket írta:

ZH

Zsinagógáink zárva vannak, így a mi imatermünk is, mert a Bibliánk azt írja, hogy az élet megóvásának és megőrzésének parancsát semmiféle halachikus előírás sem írhatja felül.

Ezért most otthon ünnepelünk. Az imatermünk, ahol össze szoktunk jönni az együttes ünnepre, most üres. Nem hallatszik az egyiptomi kivonulás története, a közösségi széder rendje, nem érződik a gőzölgő marhahúsleves illata és benne a maceszgombóc íze. A vírus megmásította a zalaegerszegi zsidó hitközség valóságát.

Miben különbözik a pészahi este a többitől? Többek között abban, hogy eddig nem tapasztalt kihívással kell szembenézni a világnak, Magyarországnak, Zalaegerszegnek s kicsiny közösségünknek. Ez persze csak látszatra írja át az ünnepet. Igaz, ma a macesz mellé gumikesztyűt és fertőtlenítőt kapnak tagjaink, de emlékezünk.

A nyolcnapos ünnep a felszabadulás emlékét őrzi, és azt idézi, hogy Izrael gyermekei az egyiptomi rabság után, 3332 évvel ezelőtt kivonultak Egyiptomból. A kivonulás történetét beszéljük el. Ezt Mózes második könyvének 1–15. fejezete meséli el. Több neve is van az ünnepnek: Peszah, az „elkerülés ünnepe”, mert a Tóra szerint a 10 csapás elkerülte a zsidó házakat. Hág hámácajsz, a kovásztalan kenyér ünnepe. Emlékezve a történelmi eseményre, amikor őseink sietve hagyták el Egyiptomot, s nem volt elég idő a tészta megkelésére. Hág hoóviv, a tavasz ünnepe. Zmán héruszénu, szabadságunk ünnepe. Évszázadokon keresztül rabszolgasorban szenvedtek őseink Egyiptomban. Ám Isten meghallgatta Izrael gyermekeinek jajkiáltását. Mózes személyében olyan vezető támadt, aki a tömeg élére állva kivezette az embereket a szolgaságból. Ennek az ünnepnek a folytatása a Tóra elfogadása, majd a honfoglalás.

A Pészah a múlt ünnepe, évente történő megemlékezés, de egyben a jövő ünnepe is, melyben mindig leckét kapunk s adunk a saját s közösségünk történelmi tetteiről. Miről is? A jótékonyságról, a szabadságról, az igazságról. Kívánom, hogy legyünk méltók arra, hogy láthassuk népünk folytatását családunkban.

Kívánok kóser Pészahot!

S természetesen azt, hogy már minden gondon túl legyünk, és életünk a rendes kerékvágásban folytatódjon.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!