Fenyőmúzeum az arborétumban

2019.08.18. 07:00

Nyugalom és varázslatos balatoni panoráma a százéves cédrusok tövében

Ha Balaton, akkor strand, fürdőzés, horgászat, fakutyázás, korcsolyázás, amire asszociálunk, az arborétum az, amire nem igazán gondolunk. Pedig ha különleges élményre, kikapcsolódásra, feltöltődésre vágyunk a zajos part után, érdemes felkeresni a badacsonyörsi Folly Arborétumot, élvezni a százéves cédrusok nyugalmát, a varázslatos balatoni panorámát.

Müller Anikó Hanga

Balatoni panoráma a fenyők ölelésében Fotó: Müller Anikó Hanga

A mesevilág-hangulatú kert fennmaradása példaértékű, mely a Folly család három generációja kitartó munkájának és állhatatosságának köszönhetően a történelem viharaiban is szépülni tudott. Most a negyedik generáció folytatja elődeik értékteremtését, Folly Réka, aki a fogorvosi és Folly Judit, aki közgazdászi hivatását váltotta fel egyfajta küldetésként a családi hagyomány továbbvitelére.

Balatoni panoráma a fenyők ölelésében Fotó: Müller Anikó Hanga

Őseik szeretete, hite és kemény munkája ott van a fák, a szőlőtőkék között, számukra ezért az arborétum sokkal több, mint dendrológiai értelemben vett látványosság. Épp ebben rejlik különlegessége az ide ellátogatók számára is, akik azonnal megérzik a különös atmoszférát. Az arborétum magját, a szőlőbirtokok fölött meghúzódó sziklás, köves „öreg arborétumot” Folly Gyula pécsi orvos telepítette 1905-ben. Felvette a kapcsolatot külföldi faiskolákkal, a kiválasztott növényeket több éven át előnevelve, kosarakban szállították. Az öntözéshez a vizet a Balatonból faedényekben szállították fel szamárháton.

Fia, Gyula, aki közgazdász volt, dacolva az államosítással, folytatta a munkát. A birtok 1950-ben állami tulajdonba került, de a család tovább gondozta a területet. A Badacsonyi Állami Gazdaság több parcellát adott át a gyűjteményes kert bővítésére, amelyeken a szőlőt már régebben kivágták. A szőlőtelepítést az alapító unokája, az agrármérnök Gyula végezte. A rendszerváltáskor éppen a negyven év állhatatos munkája révén nem nyílt lehetőség, hogy visszakapják a birtokot, mondván, ilyen értéket nem adhatnak át „csak úgy” kárpótlási jegy ellenében, így pénzért vásárolták vissza. Az öthektárnyi terület nagy részén régen szőlő volt, a szőlőtermeléshez teraszokat alakítottak ki. Ez is különlegessé teszi az arborétumi sétát a mintegy négyszáz fenyőféle és kétszáz lombos fa, cserje között. Lenyűgöző a virágok pompája, nyílik itt enyvecske, erdei sédbúza, selymes rekettye, csarab, zsálya, kúpvirág, lámpatisztító fű, levendula, cickafark, varjúháj, porcsinrózsa, sárga és piros napvirág, nyuszifül, törökszegfű, nyári orgona. A sétaút átvezet a természetes erdőkön, ahol az eredeti növényzet megőrzése és bemutatása a cél. Lenézve a dombról a panoráma fenséges, szemben a Balaton, a tanúhegyek, a túlparton Fonyód, a szomszédban Badacsony és a völgyben megbúvó ábrahámhegyi kis kápolna.

A sétautakat hangulatos árnyas pihenők, szobrok szegélyzik. Érdemes felmenni a kilátóhoz, mely egy fenyőtoboz tengelyét és pikkelyei csavarvonalas felépítését jelképezi. Valamennyi fa az eredeti, 1905-ös behozatalból nőtt fa származéka, magonca. Különlegesség a két termetes óriástobozú fenyő, melyeket az eredeti fa magjaiból neveltek, tobozaik elérik a 45 centiméteres hosszúságot és az ötkilós súlyt.

Az érdeklődők ínyencségeket kóstolhatnak a grillteraszon, hozzá a borászat nedűit kortyolhatják. Különféle kulturális programok is várják a látogatókat, így augusztus 17-én akusztikus piknik lesz Pál Benjáminnal és Felleg Dominikkel, 24-én pedig holdfénytúra.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!