interjú

2017.11.22. 11:12

Történelmi pillanatokat élhetnek meg a zalaiak

Jelentős fejlesztési források állnak rendelkezésre Zalában ahhoz, hogy tovább gyarapodjon a megye. A nagyobb, főként a városokat érintő milliárdos projektek mellett megújulnak olyan létesítmények is, melyek a kisebb településeken élők mindennapjaiban töltenek be meghatározó szerepet. Minderről a Zala Megyei Közgyűlés elnökével, dr. Pál Attilával beszélgettünk.

Dr. Pál Attila: - Nagyon ritka egy térség életében, hogy ilyen mértékű fejlesztési forrás egyszerre álljon rendelkezésre, mint jelenleg Zala megyében

Fotó: ZMÖ

- A megyei önkormányzat tevékenységei között egyik legfontosabb a térség gazdasági fejlődésének előmozdítása és az európai uniós források felhasználásának koordinálása. Melyek az elmúlt időszak főbb eredményei?

- Zala megye települései, a két megyei jogú város összesen közel 25 milliárdos kerete mellett, a 2020-ig tartó időszakban 23 milliárd forintot fordíthatnak fejlesztésekre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében, melyre 100 százalékos támogatási intenzitással civil szervezetek, egyházak és önkormányzatok pályázhatnak. Már lekötésre került a rendelkezésre álló források több mint 80 százaléka, és megtörtént a nyertes pályázók kiértesítése is, illetve folyamatban van a támogatási szerződések megkötése.

- Jellemzően milyen beruházások valósulnak meg a pályázatok keretében?

- A lakosság mindennapjait nagyban meghatározó intézmények újulnak meg, így iskolák, óvodák, háziorvosi rendelők, valamint az ott élők jövedelemhez jutási esélyét növelő turisztikai rendszerek fejlesztésére kerül sor. Emellett milliárdos nagyságrendű összeg fordítható humánerőforrás-kapacitás bővítésére a Foglalkoztatási Paktum keretében, nemcsak megyei, hanem járási szinteken is.

- A megyét nézve melyek a közeljövő legkiemelkedőbb fejlesztési projektjei?

- A teljes vagyongyarapodás felméréséhez a megye számára elérhető források mellett figyelembe kell vennünk két megyei jogú városunk – Zalaegerszeg és Nagykanizsa – számára együttesen rendelkezésre álló közel 25 milliárd forintos TOP-keretet, valamint a Modern Városok Programban megvalósuló beruházások közel 60 milliárd forintos értékét. Többek között ebből újulnak meg a városi uszodák, a konferencia- és rendezvényközpontok, valamint a Mura Program tartalmaz komplex gazdasági és turisztikai fejlesztéseket több milliárd forint értékben. 2018-ban elkezdődhet a Zalaegerszeget az M7-es autópályával összekötő, a sármelléki repülőteret érintő R76-os gyorsforgalmi út építése mintegy 170 milliárd forintos költségvetéssel. Több mint 21 milliárd forintból kétszer kétsávos gyorsforgalmi úttá bővül az M70-es, amelynek kivitelezési munkái már el is kezdődtek. A közlekedésfejlesztéshez kapcsolódóan örömteli hír az itt élőknek, hogy a magyar kormány a közeljövőben tárgyal a Zalaegerszeg-Rédics-Lendva vasútvonal felújításáról és helyreállításáról. Kiemelkedő beruházás a Zalaegerszeg mellett, közel 40 milliárd forintos hazai forrásból megvalósuló járműipari tesztpálya, amely várakozásaink szerint komoly kitörési pontot jelent majd a megye gazdasága számára. Mindezek mellett további beruházások valósulhatnak meg a zalai partszakaszon és közvetlen térségében a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet fejlesztésére biztosított 300 milliárd forint egy részéből is. A folyamatban lévő programokat figyelembe véve azt hiszem, bátran kijelenthetjük, hogy történelmi pillanatokat élünk meg a megye lakóival közösen, hiszen nagyon ritka egy térség életében, hogy ilyen mértékű fejlesztési forrás egyszerre álljon rendelkezésre, mint jelenleg Zala megyében.

Dr. Pál Attila: – Nagyon ritka egy térség életében, hogy ilyen mértékű fejlesztési forrás egyszerre álljon rendelkezésre, mint jelenleg Zala megyében
Fotós: ZMÖ

- Miben látja még a továbblépés lehetőségét?

- Az előbbiekben felsorolt nagy ívű fejlesztések mellett nem feledkezhetünk el a sok-sok kistelepülés kéréséről, vagyis arról, hogy szükség van a megye mellékút- és kerékpárút hálózatának folyamatos felújítására, hiszen sok esetben ezek jelentik az egyetlen kapcsolódást a munkahelyeket, szolgáltatásokat biztosító városokhoz és nagyobb falvakhoz. Folyamatosan figyelni kell a kínálkozó lehetőségeket a hazai források megszerzésére, illetve nemzetközi pályázatok elnyerésére, amelyek segítségével fejleszteni tudjuk a turisztikailag még kiaknázatlan térségeinket is.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!