Sportvilág

2014.12.05. 12:25

Rövidpályás úszó-vb - Bernek, Hosszú és Gyurta a legjobb idővel döntős

Az első helyen jutott tovább három magyar is az úszók dohai rövidpályás világbajnokságának harmadik napján: Bernek Péter - országos csúccsal - 400 méter gyorson, Hosszú Katinka 200 méter háton, Gyurta Dániel pedig 200 méter mellen remekelt és lett a legjobb idővel tagja a délutáni döntőnek.

A 21 tagú magyar csapatból 13-an szálltak vízbe a pénteki selejtezőkben, és közülük Bernek Péter nyújtotta a legváratlanabb és legkellemesebb meglepetést: a 400 méteres gyorsúszás nyolcvan indulója közül úgy végzett az élen, hogy hatalmasat javított az eddigi hazai rekordon. Kis Gergő 2007. december 13-án a debreceni Európa-bajnokságon ért célba 3:39.52 perc alatt, ezt javította most Bernek 3:37.34-re. Nem jutott a délutáni döntőbe Gyurta Gergely, aki a 28. lett (3:45.07).

A 100-at szerdán kihagyó Gyurta Dániel, a 200 méteres mellúszás olimpiai, világ- és Európa-bajnoka kedvenc távján elsöprő lendülettel úszott, és 2:03.64 perccel a legjobb időt érte el, egyedüliként kerülve az 55 tagú mezőnyben 2:04-en belülre. A tavaly junior vb-ezüstérmes Horváth Dániel is helytállt, 13. lett (2:07.50).

Nem adta alább a délelőtti első helynél Hosszú Katinka sem. A Dohában 100 méter háton aranyérmet, 200 méter pillangón és 400 méter vegyesen ezüstöt szerző magyar kiválóság a pénteki előfutamokban 200 méter háton csapott a célba 2:02.69-es nagyszerű idővel, és a legjobbat megillető 4-es pályán indulhat a döntőben. Hosszú és Verrasztó Evelyn is ott lesz a 100 méter vegyes délutáni fináléjában. Verrasztó 200 méter háton is volt nevezve, de a pénteki selejtezőtől visszalépett, így pihenten várhatja a legrövidebb vegyesszám döntőjét.

Hasonló megfontolások vezérelhették Hosszút is, aki pénteki - eleve sűrített - programjából végül kihagyta a 400 méteres gyorsúszást. Ennek a számnak így is volt magyar szereplője: Kapás Boglárka nyolcadikként (4:02.30) beküzdötte magát a délutáni döntőbe.

Kiszorult viszont a nyolcas fináléból 200 méter vegyesen a 400-on csütörtökön bronzérmes Verrasztó Dávid, aki ezúttal a 10. időt úszta (1:55.55), neki 56 század hiányzott a továbbjutáshoz. Grátz Benjáminnak (1:58.18) a 21. hely jutott összesítésben.

A délutáni elődöntős-döntős programban hasonlóképpen nem jut szerephez 50 méter háton Földházi Dávid (24.25 mp, 26. hely) és Balog Gábor (24.49, 33.), 50 méter pillangón Holoda Péter (23.95, 43.) és Kenderesi Tamás (24.54, 57.), 100 méter mellen pedig Gyurinovics Fanni (1:09.27, 37.).