Forradalmasítja az életünket

2019.05.20. 10:20

Hazánk első állandó, élő 5G bázisállomását indítja el ma a Vodafone Zalaegerszegen

Ma, a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya ünnepélyes megnyitója alkalmából a Vodafone a tesztpályán indítja el hálózatába kapcsolva hazánk első állandó, élő 5G bázisállomását saját frekvenciáján. Orbán Viktor miniszterelnök és az esemény további résztvevői kipróbálhatnak egy olyan távvezérléssel üzemelő autót, amelynek irányítása a pálya melletti távoli vezetőülésből 5G kapcsolaton keresztül valósul meg

Az épülő zalaegerszegi járműipari tesztpálya madártávlatból 2018 nyarán Fotó: MTI/Varga György

A Vodafone Magyarország a zalaegerszegi ZalaZONE járműipari tesztpálya megnyitója alkalmából, a jövő járműveinek tesztelését elősegítendő indítja el ma hálózatába kapcsolva az ország első állandó, élő 5G bázisállomását, saját frekvenciáját használva

Magyarország kormánya 2016 májusában döntött a zalaegerszegi járműipari tesztpálya megvalósításáról annak érdekében, hogy hozzájáruljon a hazai kutatás-fejlesztési kapacitások erősítéséhez. A tesztpálya egyedisége abban rejlik, hogy nemcsak a hagyományos jármű dinamikai tesztek elvégzésére nyújt lehetőséget, hanem az önvezető, továbbá az elektromos járművek validációs vizsgálatait is lehetővé teszi, így a jövő járművei és kommunikációs technológiái számára teljes körű, többszintű tesztkörnyezetet biztosít, a prototípustesztektől a szériatermékfejlesztésig

Az épülő zalaegerszegi járműipari tesztpálya madártávlatból 2018 nyarán Fotó: MTI/Varga György

A Zala ZONE Járműipari Tesztpálya megnyitóján a Vodafone jóvoltából a résztvevők, köztük Orbán Viktor miniszterelnök, az elsők között próbálhatják ki az önvezető autózás felé vezető út egyik legfontosabb állomásának számító távvezérlésű gépjárműirányítást. A BMW i3 típusú elektromos autó és a távoli vezetőülés közötti összeköttetés a Vodafone élő 5G kapcsolatán valósul meg, lehetővé téve a gépjármű valós idejű, távoli vezérlését. Az autóban található kamera HD minőségben, valós időben közvetíti a pálya melletti távoli vezetőüléshez azt a képet, amely a járműből látható, valamint ezzel párhuzamosan a jármű felé a parancsok is 5G kapcsolaton keresztül jutnak el. Ezáltal a sofőr számára a vezetési élmény szinte megegyezik azzal, amelyet a tényleges vezetőülésben tapasztalna. – Az egyre jobban terjedő digitalizáció a szemünk láttára gyorsítja fel az ipari fejlődést, hatalmas lehetőségeket adva a gazdasági növekedésre. Fontos azonban, hogy a technológiai fejlődés innovációi, mint amilyen az 5G hálózat is, a lehető legtöbb embert elérjék és mindenki részesüljön az előnyeiből. A jelenleg is zajló negyedik ipari forradalom motorja a telekommunikációs szektor, amelynek egyik legjelentősebb képviselőjeként a Vodafone elkötelezett amellett, hogy szolgáltatásai és technológiai megoldásai révén biztonságosabb, fenntarthatóbb jövőt teremtsen – hangsúlyozza Amanda Nelson, a Vodafone Magyarország elnök-vezérigazgatója. – Nagyon örülök, hogy Zalaegerszegen bemutathatunk egy olyan, már a jövő hálózatára épülő technológiát, amelynek legnagyobb nyertesei a magyar vállalkozások, a magyar ipar és legfőképpen a magyar emberek lesznek.

A Vodafone által elindított saját hálózatába kapcsolt élő 5G állomás non-standalone szabványon működik, tehát a már meglévő 4G állomásra épül. A állandó 5G állomás a Vodafone saját, kereskedelmi szolgáltatás nyújtására alkalmas frekvenciáján működik, véglegesnek tekinthető hardveres és szoftveres eszközökkel. Magyarország első állandó, élő hálózatba kapcsolt 5G állomása azért jöhetett létre közel egy évvel a várakozásokat megelőzve, mert jelenleg az aktív mobilszolgáltatók közül egyedüliként a Vodafone rendelkezik saját, kereskedelmi szolgáltatás nyújtására alkalmas 5G-s frekvenciakészlettel.

– Az új generációs mobilhálózat olyan lehetőségek előtt nyitja majd meg a kapukat, amelyek forradalmasítják az életünket. A Zalaegerszegen bemutatott távvezérlésű technológia, valamint egy megbízható és kellően magas teljesítményű ötödik generációs mobilhálózat lehetővé teszi elméletileg bármely gépjármű, akár kamionok vagy daruk irányítását is. A jövőben várhatóan számos feladatot lehet majd ellátni távvezérlés segítségével, akár távműtétekre gondolunk, akár járművek, építőipari bázisok távolról történő építésére és karbantartására, de jelentős fejlődést hoz a távoli vezérlés lehetősége az ipari gépek és a drónok világában is – – mondta el dr. Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese.

– Az 5G hálózatok elméleti maximális letöltési sebessége meghaladja majd az 1 gigabit/ szekundumot. A zalaegerszegi állomás kiépítéséhez aktív antennatechnológiát használtunk, amely kombinálja a beamformingot és a MIMO technológiát, növelve a sebességet és a kapacitást – ismertette Ahmed Elsayed, a Vodafone Magyarország műszaki vezérigazgató-helyettese. – Ezeknek az innovációknak köszönhetően egyrészt a vevő oldalán erősebb lesz a jel és így nő az adatátviteli sebesség, másrészt megsokszorozódik a mobilkapcsolat kapacitása anélkül, hogy szükség lenne nagyobb rádiós sávszélességre.

5G telefonok 5G hálózaton

A Vodafone a világ első mobilszolgáltatójaként 5G okostelefonokat kapcsolt össze már működő 5G hálózatával Barcelonában. A vállalat 2019 második felében számos európai városban előkészíti az 5G elindítását.

A Vodafone a világon elsőként kapcsolta össze az 5G okostelefonokat a hálózatával Barcelonában Illusztráció: Shutterstock

Év elején sikeresen lezajlott a cég négyhetes próbaüzeme három 5G okostelefonnal, amelyeket idén fognak bevezetni. A próba során a Vodafone a saját hálózatán zökkenőmentesen lebonyolított egy 4K videóhívást 5G letöltési sebességen, amely a mai 4G-nél 10-szer gyorsabb lesz. Az okostelefonok és a Vodafone 5G hálózata is teljes mértékben megfelelt a meglévő 4G hálózatokra épülő (nonstandalone) 5G – 3GPP „Release 15” iparági szabványának legújabb verziójával, amely csak 2018 decemberében kapott jóváhagyást.

Dr. Budai J. Gergő az 5GK elnökségében

Az 5G Koalíció (5GK) elnöksége a leköszönő Deutsch Tamás helyett dr. Palkovics László innovációs és technológiai minisztert nevezte ki elnökének. Továbbá tagjai közé választotta dr. Budai J. Gergőt, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettesét.

Az 5GK 2017-ben alakult meg, a koalíció alapító nyilatkozatát 46 kormányzati és piaci szereplő – köztük a Vodafone Magyarország –, szakmai szervezet, ipari érdekképviselet és egyetem írta alá. Első elnökségének tagja volt Király István, a Vodafone Vállalati Szolgáltatások Üzletágának vezérigazgató-helyettese, akit dr. Budai J. Gergő váltott.

Dr. Budai J. Gergő

A jelenleg már 60 tagot számláló 5GK célja, hogy Magyarország az 5G fejlesztések egyik európai központjává váljon, és régiós vezető szerepet töltsön be az 5G-re épülő alkalmazások tesztelésében. Az 5G-s mobilszolgáltatás a jelenleg elérhető technológiáknál jelentősen nagyobb kapacitást nyújt majd, teret biztosítva ezáltal az egymással kommunikáló, hálózatra kötött eszközök (IoT – Internet of Things) tömeges elterjedésének. Ez, kiegészülve a megnövekvő sebességgel és minimálisra csökkenő késleltetéssel, megteremti az olyan nagy adatátvitelt igénylő fejlesztések, mint az önvezető és összekapcsolt járművek, okosváros-fejlesztések vagy a távdiagnosztika infrastrukturális hátterét. A zalaegerszegi tesztpálya pedig tökéletes helyszín lesz az intelligens közlekedés tesztelésére.

Út az okosvárosok felé

A Vodafone Magyarország az IoT megoldások tömeges alkalmazásával szeretné közelebb hozni a jövő okosvárosait.

A szolgáltató egyik ilyen innovációja, a keskenysávú rádiótechnikát alkalmazó (NB-IoT) parkolószenzor Magyarországon elsőként tavaly szeptemberben Budapest V. kerületében kapott helyet, ahol 135 szenzor telepítésével egyedülálló közlekedési infrastruktúra épül. S ugyancsak a társaság NB-IoT SmartParking szenzoraival bővítette digitális eszközparkját Székesfehérvár.

A rendszer jóvoltából az autósok mobil segítségével követhetik nyomon a parkolóhelyek foglaltságát

A technológia alapját a parkolóhelyeken elhelyezett, aszfaltba épített, foglaltságot figyelő szenzorok adják, az ezekben levő jeladó a Vodafone NB-IoT hálózatát használva jelez a központi szervereknek. A sofőrök mobil alkalmazáson keresztül, térképen megjelenítve láthatják a közelben lévő szabad parkolóhelyeket, ahova az általuk preferált navigációs szoftver, majd a közelbe érve az okosparkolást segítő alkalmazás a legrövidebb úton irányítja őket. Emellett a parkolódíj fizetését is elindíthatják az alkalmazásban.

A kezelt IoT-megoldások tekintetében a Vodafone jelenleg a globális piacvezető 74 millió kapcsolattal, illetve nemzetközi hálózati és szolgáltató felülettel, amelyek az üzleti szempontból kritikus alkalmazások széles skáláját támogatják. Mindemellett a Vodafone 2017-ben 39 százalékos részesedéssel Magyarországon is piacvezető lett az IoT-eszközök piacán. A közeljövőben kiépülő, legnagyobb nemzetközi NB-IoT hálózat 10 európai országban fog rendelkezésre állni; többek között az Egyesült Királyságban, Romániában és Magyarországon is.

A Vodafone elhozta a jövőt

A Vodafone Magyarország elvitte a jövőt a 2018-as Internet Hungary konferenciára: a telekommunikációs vállalat elsőként az országban 5G tesztkapcsolaton keresztül közvetített valós idejű online videós tartalmat, melyet HD minőségben streamelt a világhálóra. A kapcsolat a 3,5 GHz-es sávon jött létre, melyen a hazai mobilszolgáltatók közül jelenleg egyedül a Vodafone Magyarország rendelkezik kereskedelmi szolgáltatásra használható 5G-s frekvenciával.

A szoftveripar lehet a nyertes

Csak az amerikai autóiparból körülbelül 1100 milliárd dollárnyi bevétel tűnik el 2030-ra. A GSMA adatai szerint a hálózatba kapcsolt járművek piaca 2020-ra nagyságrendileg 151 milliárd dolláros üzlet lesz, ebből a Vodafone is kivenné a részét – mindezt az olyan szolgáltatások révén, mint a navigáció, a kiberbiztonsági megoldások és az infotainment mobilhálózati kapcsolatra építve. A statista.com adatai szerint a hálózatba kapcsolt autók magyarországi penetrációja jelenleg 0,9 százalékon áll (a KSH adatai alapján ez körülbelül 30 000 autót jelent), ami 2021-re 12,7 százalékra emelkedik (ami több mint 420 000 autó). A BI Intelligence jelentése szerint emellett a 2021-ben piacra kerülő autók már több mint 80 százaléka rendelkezik hálózati kapcsolattal.

A Vodafone-csoport az első távközlési szolgáltatóként csatlakozott a globális 5GAA (5G Automotive Association) szövetséghez, amelynek célja az összekapcsolt és automatizált vezetés és az intelligens szállítási rendszerek fejlesztése.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában