kurd referendum

2017.09.29. 06:06

Ankara és Moszkva határozottan Szíria és Irak területi egységének megőrzése mellett foglal állást

Mindkét fél elkötelezetten együttműködik a szíriai konfliktus politikai úton történő rendezésében – közölte Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön este Ankarában a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel együtt tartott sajtótájékoztatón.

Erdogan az észak-iraki kurdok szeptember 25-i függetlenségi népszavazása kapcsán leszögezte: a referendum Irak alkotmánya és a nemzetközi jog szempontjából illegitim. Hangoztatta: az erbíli vezetés nagy hibát követett el azzal, hogy minden figyelmeztetés ellenére „személyes érdekek és rövid távú célok miatt” megtartotta a népszavazást. Leszögezte: meg kell előzni, hogy az észak-iraki kurd autonóm régió még súlyosabb tévedésekbe essen.

A török államfő egyúttal rámutatott: Ankara és Moszkva gazdasági kapcsolatai soha nem voltak még olyan élénkek, mint most. Idén már ötödik alkalommal nyílt lehetősége személyesen találkozni Putyinnal, de gyakran egyeztetnek telefonon is – mondta.

Vlagyimir Putyin azt hangsúlyozta, hogy a Szíriában kialakítandó biztonsági övezetek a hosszú távú politikai megoldás lehetőségével lendületet adnak a genfi béketárgyalásoknak. Megteremtődtek a szükséges feltételek a polgárháború befejeződéséhez – szögezte le.

Putyin arra is felhívta a figyelmet, hogy az év első hét hónapjában 30 százalékkal nőtt a az orosz-török kereskedelmi forgalom 2016. azonos időszakához képest, amivel sikerült kompenzálni a tavalyi hiányt. Ezzel párhuzamosan tizenegyszer több, mintegy két és fél millió orosz állampolgár érkezett Törökországba. Az Oroszországba irányuló török export nagyjából 50 százalékkal nőtt – számolt be róla az orosz elnök.

Putyin csütörtök este érkezett munkalátogatásra a török fővárosba. Törökország és Oroszország bár ellentétes oldalon áll a szíriai konfliktusban, az asztanai béketárgyalásokon Iránnal karöltve együttes erőfeszítéseket tesz az arab országban érvényben lévő általános tűzszünet fenntartásáért.

2015 novemberében Moszkva és Ankara viszonya rövid időre mélypontra jutott, miután a török légierő légtérsértésre hivatkozva lelőtt egy szíriai bevetésen lévő orosz bombázót. A Kreml ezt követően szankciókkal sújtotta Törökországot. A kapcsolatok azután kezdtek helyreállni, hogy Erdogan 2016 júniusában bocsánatot kért az incidensért.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában