– Számítottunk erre a fejleményre – mondta el Takácsné Barna Éva, a Pedagógus Szakszervezetek Zala megyei és zalaegerszegi titkára.- Amikor még volt szó idei béremelésről, akkor is csupán egyszázalékosról, amely nem jelent többet 1500-2000 forintnál. Ennél még a semmi is jobb, ebből köszönjük, de nem kérünk.
A hasonló főiskolai vagy egyetemi diplomával rendelkező értelmiségiek, akik a versenyszférában dolgoznak, kétszer, háromszor keresnek többet, mint a pedagógusok, véli Barna Éva. Mint mondja, többféle verzió is volt a különbségek csökkentésére: a minőségi munkát értékelték volna, másrészt az alapbér emelése is szóba jött.
– Csakhogy ez utóbbinál a közalkalmazotti bértábla tételeinek is nőnie kell, akkor pedig nemcsak a pedagógusoknak kell kifizetni az emelést – folytatta a titkár.
Figyelembe véve, hogy milyen helyzetben van az ország gazdasága, 20-30 százalékos emelést tart reálisnak.
– Nagy gond mutatkozik ott is, hogy öregszik a tantestületek nagy része, kevés a fiatal, kezdő pedagógus. Várható, hogy sokan egyszerre mennek majd nyugdíjba, s akkor nemhogy szaktanárt, de még pedagógust sem fognak kapni – vetítette előre. – Szerencsére, az önkormányzat partnerünk volt abban, hogy a megyeszékhelyen nincsen nyugdíjaskorú aktív pedagógus, aki elvenné a helyet egy pályakezdőtől.
– Bizonytalan még egyelőre, hogy mit bír el a költségvetés, de sejtettük, hogy nem várható nagy változás – mondta el megkeresésünkre Czigány László, az Ady Endre Általános Iskola és Gimnázium igazgatója. – Remélem, hogy alaposan megvizsgálják a különböző forrásokat, s jövőre a minimális 1-2 százaléknál többet is adnak.
– A megbecsültség és a rendes bérezés hiánya az értelmiségi lét határait feszegeti – fejtette ki Szemes Béla, Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának középiskolai szakreferense. – A bér kulcskérdés, különösen, hogy az ország legnagyobb létszámú szakmai rétegéről van szó, ám úgy gondolom, a pénz sem oldana meg minden problémát.
Információk:
– Groviczki Zoltán, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára a napokban tette a bejelentést, hogy a pedagógusbérek nem idén, hanem várhatóan csak 2011 szeptemberétől emelkednek majd. Ám arról, hogy milyen mértékben, még mindig nem esett szó
– Pár éve volt az utolsó béremelés, akkor négy százalékkal nőtt a keresetük
– 2002-ben 50 százalékos emelést ígért a kormány, ám végül is nem sikerült maradéktalanul teljesíteni az ígéretet
– Egy tanár bére bruttó 122 ezer és 240 ezer forint között van a pályán eltöltött évek alapján
OLDALTÖRÉS: Magyar Hírlap: csak jövőre nő a pedagógusok bére
Magyar Hírlap: csak jövőre nő a pedagógusok bére
Legkorábban a 2011/12-es tanévben lesz mód a pedagógusok fizetésének emelésére – közölte Gloviczki Zoltán, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára a Magyar Hírlappal.
A napilap hétfői számában megjelent cikk felidézi, hogy korábban Hoffmann Rózsa államtitkár első körben “gesztusértékű”, majd látványosabb béremelésről beszélt.
Gloviczki Zoltán a Magyar Hírlapnak elmondta azt is, hogy a tanári pálya vonzóbbá tételén és az új közoktatási törvény létrehozásán dolgoznak. “Elképzeléseink szerint a tanárképzést kivennénk a bolognai rendszerből, hiszen a szakma teljes mértékben egyetért abban, hogy ezen a területen nem tett jót a többciklusú oktatás. Kiemelt ösztöndíjak bevezetésével szeretnénk vonzóbbá tenni a szakmát, végső soron pedig elitképzéssé kívánjuk tenni” – közölte.
OLDALTÖRÉS: MSZP: ismét "átverte" a Fidesz a pedagógusokat
MSZP: ismét “átverte” a Fidesz a pedagógusokat
Az MSZP szerint a Fidesz újabb választási ígéretét szegte meg, hiszen, bár tavasszal még radikális béremeléssel “ámította” a pedagógusokat, most a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezető tisztviselője beismerte: fizetésemelésre legkorábban a 2011/12-es tanévben lesz mód.
Legkorábban a 2011/12-es tanévben lesz mód a pedagógusok fizetésének emelésére – közölte Gloviczki Zoltán, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára a Magyar Hírlappal. A napilap hétfői számában megjelent cikk felidézi, hogy korábban Hoffmann Rózsa államtitkár első körben “gesztusértékű”, majd látványosabb béremelésről beszélt.
Az MSZP ennek kapcsán kiadott, az MTI-hez is eljuttatott közleménye szerint ezzel biztossá vált, hogy a Fidesz újabb választási ígéretét szegte meg, hiszen tavasszal még sürgős és radikális béremeléssel ámította a pedagógusokat. “Az MSZP szerint felháborító, hogy miközben a Fidesz-KDNP kormány forráshiányra hivatkozva sorra szegi meg választási ígéreteit – melyekkel szemben például a 25-30 éve a pályán lévő pedagógusokat sújtó intézkedéseket hoz -, addig a saját apparátusának kényelmére nem sajnálja a pénzt” – írták.
A múlt héten derült ki, hogy a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. ősztől tizenöt darab luxusautót bérelne évi 33 millió forintért az állami cégek vezetőinek a magyar emberek pénzéből – hívja fel a figyelmet az ellenzéki párt, hozzátéve: “természetesen Hoffmann Rózsa vadonatúj, hófehér Audiját sem magánvagyonból bérli a minisztérium, amit államtitkár asszony első intézkedéseinek egyikeként intézett magának”.
Az MSZP a közleményében követeli a Fidesz-KDNP kormánytól, hogy hagyjon fel a közpénzek elherdálásával, valamint az állampolgárok átverésével és közölje a 2011-es év költségvetésének sarokszámait.