Hírek

2014.11.22. 15:42

A honvédhagyományok Zala megyei őrzői

A budai várba 1849. május 21-én elsőként a zalai 47. honvédzászlóalj katonái jutottak fel, és Püspöki Grácián tűzte ki a győztes magyar zászlót. Ez volt a zalai honvédek pályafutásának csúcspontja.

Arany Gábor

Emlékük ápolására alakult meg nemrég Hagyományőrző Egyesület. Tucatnyi tagja szombaton a megyeszékhelyi Deák téren tett esküt és avatta fel zászlóját.

Az ünnepségen Balaicz Zoltán polgármester, Vigh László országgyűlési képviselő és más közéleti személyiségek mellett részt vett dr. Kövér László, a Parlament elnöke, aki beszédében kiemelte: a honvédelemre politikai, gazdasági és kulturális értelemben ma is nagy szükség van. Azok, akik a ’48-as honvédek hagyományát tűzik zászlajukra, a nemzet identitásának őrzésére is vállalkoznak. Úgy fogalmazott, a globalizáció, a kozmopolita sematizmus, a nacionalista ármánykodás, vagy éppen az egyszerű materialista tudatlanság nagy ellensége hazánknak, nemzeti identitásunknak”.

A zászlóanyai tisztet Bekk Mária, dr. Kövér László felesége vállalta el. Aki zászlót és közösséget választ, az sorsot is választ, fogalmazott egyebek mellett beszédében.  Ezt követően felkötötte a zászlóra szalagját.

A zalai önkéntesekből 1848-ban verbuvált, 1350 fős csapat tűzkeresztségén akkor esett át, amikor Nagykanizsáról, majd a Muraközből elüldözték a megszálló horvát csapatokat. Később Mór, majd Szolnok, Cegléd és Komárom térségében is sikerrel küzdöttek meg a Habsburg császári csapatokkal, 15 csatában, ütközetben vettek részt. Harcoltak a Felvidéken, majd Miskolcon és Debrecenen át jutottak el a világosi síkra, ahol 1849 augusztusában a fegyverletétellel ért véget küzdelmük. Büntetésként többségüket besorozták a császári seregbe.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!