2013.11.08. 15:15
Egy igazi arisztokrata volt
Zala megye történetének is kétségtelenül az egyik legtekintélyesebb személye volt az 1933-ban elhunyt Festetics Tasziló herceg.
Bécsben született, 1850. május 5-én gr. Festetics György és Erdődy Eugénia grófnő elsőszülött fiúgyermekeként. 1880-ban vette feleségül Lady Mary Douglas Hamilton hercegnőt, így az angol uralkodócsaláddal került rokoni kapcsolatba. 1882-ben császári kamarási címet, 1890-ben pedig a legmagasabb rangot kapta meg, az uralkodó valóságos belső titkos tanácsossá nevezte ki. 1911-ben kapott hercegi rangot, ezzel ő lett az első magyar, azaz nem Habsburg birodalmi herceg.
Apja halála után, 1883-ban vette át a több mint 100 ezer hektáros keszthelyi birtokot és költözött a kastélyba, melyet nem sokkal később át is építtetett. Politikai szerepet nem, azonban annál sokoldalúbb gazdasági és jótékonysági, emberbaráti tevékenységet fejtett ki. Mintaszerű gazdasággá fejlesztette az amúgy sem elhanyagolt uradalmat és különösen az állattenyésztés területén ért el kiemelkedő eredményeket. Versenyistállójában a legjobb telivéreket nevelték ki, több lova európai hírnévre is szert tett, de igen gazdag marha- és sertéstenyészete is volt. 1908-ban 20 ezer katasztrális hold földterületet osztott fel négyezer szegény sorsú család részére, hogy visszatartsa őket a kivándorlástól.
A birtokához tartozó Balaton-part egy részének haszonélvezeti jogát átadta Keszthely városnak, cserébe a kastély előtti félköríves területért, ahol nagyszabású kertépítésbe fogott. Sok közéleti és kulturális intézményt, eseményt támogatott bőkezűen. Hozzájárult a helyi vasútépítéshez és a plébániatemplom restaurálásához is. Zalaszentivánon templomot építtetett. Új homlokzatot készíttetett a városi elemi iskola épületére. A gimnáziumot főgimnáziummá fejlesztette. 1897-ben, a Georgikon fennállásának 100. évfordulóján, az intézmény számára telket adományozott, és komoly pénzügyi alapítványt tett. 1910-ben a keszthelyi zsidó temetőben az ő költségén épült új ravatalozó. A Balatoni Társulat fővédnöke, a Balatoni Szövetség alapító tagja.
1921-ben a balatoni fürdő, valamint a hozzá tartozó park tulajdonjogát átadta Keszthely városának. A Balatoni Múzeum építéséhez építőanyaggal járult hozzá, s anyagi támogatásának köszönhetően indultak meg 1921-ben a Helikoni ünnepségek is. Kitűnő sportember és vadász volt, s egyéb címeit és kitüntetéseit is még hosszasan lehetne sorolni.
Egy nappal a 83. születésnapja előtt, 1933. május 4-én hunyt el. Bécsben egy nagyköveti vacsorán megfázott és idős szervezete már nem tudott megbirkózni a tüdőgyulladás szövődményeivel. Halálhírére Horthy Miklós kormányzó a következő részvéttáviratot küldte családjának: Az elhunyt a legnemesebb magyar főúr mintaképe, családja nemes hagyományait követve a közügyek terén a társadalmi életben és külföldi összeköttetéseinek felhasználásával a haza érdekében maradandó becsű tevékenységet fejtett ki. Az az őszinte tisztelet és nagyrabecsülés, amit irányában mindenkor éreztem, emlékét felejthetetlenné teszi előttem.
A temetésen, melyet május 8-án, hétfőn rendeztek, részt vett a kormányzó, a Habsburg család több tagja, a kormány tagjai Keresztes-Fischer belügyminiszter, az országgyűlés küldöttsége pedig a házelnök vezetésével, a társadalom számos ismert tagja, arisztokraták, egyházi méltóságok, valamint más külföldi előkelőségek.
A gyászszertartás fél 12-kor kezdődött, a veszprémi megyéspüspök, Rott Nándor celebrálásával. Az ima és a beszentelés után hat erdőőr vette a vállára a koporsót, majd a templom előtti halottaskocsira helyezte. Ezután a menet lassan, méltóságteljesen haladt át a városon a Festetics családi mauzóleum felé, melyet maga Tasziló herceg építtetett 1925-ben, elhunyt felesége, Hamilton hercegnő sírhelyéül. Közben végig, követve a menetet a keszthelyi Credo énekkar énekelt. Amerre a gyászmenet elhaladt, az utca két oldalán egyenruhás diákok és csendőrök álltak sorfalat, mögöttük pedig hatalmas tömeg szorongott, a város lakosságának nagy része. Nagyon sokan, több ezren vidékről is eljöttek, különösen az uradalomhoz kötődő családokból, hogy leróják kegyeletüket a főúr ravatalánál. A menet fél 1-kor érkezett a mauzóleumhoz, ahol Horthy kormányzó és felesége, a kíséretük és más méltóságok csoportja várakozott. Ők ekkor kifejezték részvétüket a család tagjainak, majd a koporsót elhelyezték a kriptában. A mauzóleumnál már a keszthelyi iparosok dalköre, valamint a vasutas dalkör énekelt. A püspök ekkor újra beszentelte a koporsót, majd a szertartás véget ért.
Érdekes módon gyászbeszédek nem hangzottak el, a temetést végig csupán az énekkarok dallama kísérte, csendben és méltóságteljesen. Horthy kormányzó különvonatán már 13 órakor útra is kelt. Festetics Tasziló herceg hamvai ma is az általa építtetett családi mauzóleumban nyugszanak.
