2011.03.01. 07:30
Legyen büntethető a 14 év alatti gyerek is?
Lejjebb kellene szállítani a büntethetőségi korhatárt? Így is felelősségre lehetne vonni az elkövetett bűnökért? Zalai szakembereket kérdeztünk.
Dr. Czipóth Edit, a zalaegerszegi városi bíróság elnöke arról tájékoztatott, hogy a fiatalkorú vádlottak mellett az utóbbi években nőtt a gyermekkorú tettestársak száma. A városi bíróság Zala megye területén 2011 szeptemberéig kizárólagossággal illetékes eljárni fiatalkorúak esetében.
- 2007-ben, 2008-ban, 2009-ben 84 ilyen ügy érkezett, 2010-ben 128 - mondta a bíró, hozzátéve, jellemző a társas elkövetés. - A vagyon elleni bűncselekmények 70 százalékát teszik ki az eseteknek.
- Ebbe lopás, zsarolás, rablás, betörés tartozik, de az elmúlt öv évben emelkedett a garázdaság, illetve a súlyos testi sértések száma is - sorolta dr. Czipóth Edit.
- Milyen büntetési tételek lehetségesek?
- A fiatalkorúak esetében a büntetés elsődleges célja a helyes útra terelés. A bíróság első bűnténynél bizonyos időre felfüggeszti, elhalasztja a büntetést, azaz próbára bocsát. Ám, ha az idő alatt újabb bűncselekményt követnek el, szigorodik a büntetés.
A próbára bocsátás mellett a javítóintézeti elhelyezés, a pénzbüntetés, a közérdekű munka és a szabadságvesztés szankciója áll rendelkezésre.
- A javítóintézet általában célravezetőnek tűnik, mivel megvalósulhat az ellenőrzés és az iskoláztatás is - foglalt állást a bíróság elnöke, aki a büntethetőségi korhatár leszállításával kapcsolatban a jogalkotók megfontoltságára apellált.
- Úgy vélem, a gyermekvédelmi rendszert kell erősíteni, mivel a gyermekkorú bűnözés mögött a család működési zavarai fedezhetők fel. Mivel nő a gyermekkorú elkövetők száma, s a módszerek is durvulnak, a társadalomnak mindenképpen reagálnia kell erre a jelenségre - zárta szavait a bírónő.
- A mai fiatalkorú társadalom korábban érik, felgyorsult az élet, hamar éretté válnak 14 év alattiak is - mondta dr. Bita Mónika ügyvéd, hozzátéve, az érzelmi elhagyatottság, elhanyagoltság, a családok gazdasági nehézségei, a feldolgozatlan iskolai kudarcok sokszor sodorják a bűnözés felé a gyermekkorúakat.
- Egyre több gyermekkorú kerül hatósági látókörbe olyan magatartás kapcsán, amikor csupán életkora folytán kerüli el a büntetőjogi felelősségre vonást és jogkövetkezmény alkalmazását, így a büntethetőségi korhatár csökkentése a statisztikai adatok fényében nagyon is indokoltnak tűnik. Ugyanakkor véleményem szerint a gyermekkori bűnözés problémája a büntetőjog eszközeivel nyilvánvalóan nem oldható meg.
Bita Mónika szerint indokoltnak tűnik a büntethetőségi korhatár csökkentése abból a szempontból, hogy amennyiben már alacsonyabb életkorban bizonyos normasértő magatartások büntetőjogi szankciókat vonhatnak maguk után, úgy a nevelő jellegű szankciók alkalmazása már jóval korábban tudatosíthatja a fiatalban a társadalmi elvárást, a jogszabályok kötelező betartását.
Nyilván a szankció megválasztásánál mérlegelendő körülmény, hogy a gyermekkorú bűnelkövető képes volt-e felmérni cselekménye súlyát, tette hozzá az ügyvéd. Ezzel együtt a szülők figyelmét is felhívja arra, a cselekmények már alacsonyabb életkorban sem bagatellizálhatók.
- A nevelés szempontjából nagyon fontos, ha valamit elkövet a gyerek, akkor ne maradjon felelősségre vonás nélkül - bocsátotta előre Szegedi János, a - Botfán található - Nemzeti Erőforrás Minisztérium Zalaegerszegi Gyermekotthonának igazgatója, aki pedagógus és pszichológus is. - De nem gondolom, hogy a büntetés-végrehajtási intézmény lenne a megfelelő hely, legyen akár 10 vagy 16 éves az emberpalánta.
Az igazgató inkább speciális szakintézményeket javasolna a bűnt elkövető fiataloknak és gyerekeknek.
- Hiszen a legtöbb gyermekkorút, 14 év alattit a környezetében élő felnőttek veszik rá lopásra vagy rablásra.
- Hiszen a legtöbb gyermekkorút, 14 év alattit a környezetében élő felnőttek veszik rá lopásra vagy rablásra.
Így látja a pedagógus-pszichológus
– Igazából azokat kellene büntetni, akik ráveszik őket – véli Szegedi János. Úgy tapasztalja, 10–16 éves fiataloknál korrigálható a jellem, később már nehéz. – Két évet töltenek nálunk, ez idő alatt próbálunk javítani a személyiségbeli problémáikon, igyekszünk erősíteni a pozitív tulajdonságaikat. Közhely, de mindenki jónak születik, csak a környezete rontja el. A pedagógus szerint a szülők helytelen nevelési eszközein túl a legnagyobb baj , hogy ezek a gyerekek kevés jó élményhez jutnak.
Ön mit gondol? Szavazzon!