Staféta

2024.12.06. 15:03

Sakkozó: sokat köszönhet a sportágnak Kobán Bálint

Kobán Bálint történeteivel folytatjuk a sportolók emlékeit felelevenítő népszerű sorozatunkat. Bicsák Bettina adta át a stafétát Kobán Bálint sakkozónak, s arra kérte: elevenítse fel a számára legemlékezetesebb nagykanizsai sportpillanatot.

A sakkozó ma már a fővárosban él és csak keveset tartózkodik szülővárosában, Nagykanizsán. Telefonon viszont szívesen mesélte el, miként ismerkedett meg a sakkozással és a kapcsolat miként alakult "szerelemmé".

sakkozó
Kobán Bálint egykori sakkozó ma már nem játszik aktívan
Fotó: ZH

Megszerette a játékot a sakkozó 

– A nagykanizsai Hevesi-iskolába jártam, ahol a szüleim először tornafoglalkozásra írattak be – mesélte Bálint. – Mivel ennek ellenére izgő-mozgó gyerek maradtam, úgy döntöttek, hogy sakkoktatáson is részt kellene vennem. Remélték, hogy a koncentráció majd ott tart a tábla mellett. Az iskolai sakkszakkörben 8-9 évesen kezdtem el ismerkedni a sakkfigurákkal Sósné Kutasi Margit irányítása mellett, és nagyon megszerettem a játékot. Közben persze a mozgás is megmaradt, a tornászokkal jártunk kisebb versenyekre. Aztán 5. osztály után a Batthyány-gimnáziumban, a kisgimnáziumban folytattam, ahol már kizárólag a sakkra fókuszáltam. Ezt követően a néhai Bagonyai Attila lett az edzőm az akkori Nagykanizsai Tungsram Sakk Klubban (ma Tuxera Aquaprofit NSK), ezután dr. Flumbort Andrással és Pintér Józseffel is készültem.

Kobán Bálint a sakktábla mellett ülve megmutatta szellemi "erejét". Sokat gyakorolt, melynek meglett az eredménye. A megyei viadalok után országos utánpótlás-viadalokon is bizonyított. Nagyon jó emlék volt, amikor 2007-ben megnyerte az országos diákolimpiát a 14 évesek kategóriájában Debrecenben. Egy évvel később aztán a 16 év alattiak országos korcsoportos bajnokságán ezüstérmet szerzett. Majd 2010-ben folytatta a jó szériáját és szintén a dobogó második fokára állhatott fel a 18 év alattiak kategóriájában.

Sokat köszönhet a játéknak

– Abban sokat segített a sakk, hogy valóban lenyugtatott, a hiperaktivitásom megszűnt – mesélte. – Sokat köszönhetek a játéknak, amit igazán csak felnőttként értettem meg. Megtanított a sportág és az ellenfél tiszteletére, de megtanított a fegyelemre, valamint a stratégiai gondolkodásra is, aminek manapság nagy hasznát veszem a munkámban. A memóriámat is frissen tartja, és persze a kitartásom is nagyon sokat fejlődött eközben. A vesztes mérkőzések utáni csalódottság feldolgozásában szintén nagy segítséget kaptam a sakktól.

Gépészmérnök lett

Bálint 18 évesen lett FIDE-mester, és felnőttként bekerült a kanizsai sakk klub akkori NB I B.-csoportos csapatába, ahol szintén sokat alakult és fejlődött a személyisége. Aztán az egyetemen gépészmérnöknek tanult, s akkor a sakkot kicsit háttérbe szorította. Olyannyira, hogy már csak olykor szerepelt a kanizsai csapatban. Később ezek az alkalmak is megfogyatkoztak, manapság csak az interneten követi az Európa- és világbajnokságokat, valamint a sakkolimpiák érdekesebb mérkőzéseit.

Figyeli egykori nevelőbázisának eredményeit

– Bár nem sakkozom aktívan, de hálás vagyok a sportágnak, hogy ennyi barátot gyűjtöttem – mondta. – Amikor épp Nagykanizsán járok és a Szuperliga-bajnok kanizsai csapat otthon játszik, ellátogatok a találkozóra. Jelenleg technikai projektvezetőként dolgozom egy multinacionális cégnél, és a feleségemmel most várjuk első gyermekünk megszületését.

Kobán Bálint a stafétát Antalics Dénes labdarúgónak adta át, aki Miháld testnevelő tanáraként tevékenykedett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában