2024.11.29. 15:32
Asztalitenisz: az épek között bizonyított Bicsák
Az asztalitenisz versenyző, Bicsák Bettina történeteivel folytatjuk a sportolók emlékeit felelevenítő népszerű sorozatunkat. Varga Nikolett adta át a stafétát az asztalitenisz sportágban korábban jeleskedő, jelenleg már nem aktív parasportolónak, s arra kérte: elevenítse fel a számára legemlékezetesebb nagykanizsai sportpillanatot.
Bicsák Bettina életében az asztalitenisz sportágnak hangsúlyos szerep jutott, végigkísérte szinte az egész életét. Jelenleg a fővárosban él, de szívesen mesélt a sportpályafutásáról.
Asztalitenisz: épek között szerzett rutint
– Végtaghiánnyal születtem, a bal alkarom hiányzik – mondta Bettina. – A miháldi általános iskolába jártam és a bátyám hatására kezdtem el asztalitenisz edzésekre járni. A tinédzserkor mindenkinek nehéz, számomra talán még nehezebben alakult, visszahúzódóbb voltam. Amikor a szüleink látták, hogy szeretünk pingpongozni és jól megy a sport, vettek egy kültéri asztalt, melyen otthon is sokat gyakoroltunk. Nekem is megtetszett az asztalitenisz, Miháldon Jakabfi Imre, a Kanizsa Sörgyár SE vezetője tartott tréningeket. Az nem is volt soha kérdés, hogy az épek között versenyezzek. A korosztályos viadalokon rendszerint jól szerepeltem Nagykanizsán, ahogy a megyei bajnokságokon is az élmezőnyben végeztem. Gyakran szintén az utánpótlás országos megmérettetéseken is asztalhoz állhattam, előfordult, hogy csapatban ezüstérmet szereztünk.
Élvonalból a válogatottba
Bettina ekkor még nem tudott szinte semmit a parasportról, de abban biztos volt, hogy szereti az asztaliteniszt. A rajongása pedig kifizetődött, hiszen a női NB II.-es, NB I.-es és Extraliga csapatokban 13-18 éves kora között is számítottak rá. Büszke volt arra, hogy ilyen fiatalon lehetőséget kapott a bizonyításra a legmagasabb osztályban. Kicsit erősnek érezte, de rutint szerzett és helytállt az épek mezőnyében.
– Aztán 16 éves lehettem, amikor 2009-ben parasportolóknak rendezett versenyeken is indulhattam – folytatta. – Jakabfi Imre nevezett be a fővárosi országos bajnokságra, ahol rögtön második lettem. Az akkori szövetségi kapitány, Aranyosi Péter megkeresett és felajánlotta, hogy legyek a magyar válogatott tagja, ami óriási elismerést jelentett. Ez azt is jelentette, hogy a nemzetközi mezőnynek rendezett viadalokon is szerepelhettem, a 10-es kategóriában, vagyis a legkevésbé sérültek között. Itt a hozzám hasonló végtaghiányos és enyhe lábsérültek indulhatnak. Innentől kezdve úgy éreztem: hazataláltam. Akkor rájöttem, hogy nálam sokkal nehezebb helyzetben lévők is mozognak, sportolnak és megvalósítják önmagukat. Jót tett az önbizalmamnak.
Európa bajnoki bronzérmet szerzett párosban
Onnantól kezdve Bettina három világbajnokságon is szerepelhetett, 2014-ben Pekingben, 2018-ban Szlovéniában és 2022-ben Spanyolországban. Két kontinensviadalon is részt vett. Az egyik legkedvesebb emléke a 2015-ös dániai Európa-bajnokságról van, ahol bronzérmesek lettek csapatban Arlóy Zsófiával.
Pálos Péter paralimpiai bajnok lett a férje
– Már 11 éve költöztem fel Budapestre, ahol elvégeztem egy sportszervező-menedzser képzést – folytatta. – Majd a 2016-17-es szezonban az asztalitenisz Budapest-bajnokságban a Sanitas-Budo SE csapatában szerepeltem több éven keresztül, míg közben a válogatottban is helytálltam. Jó időszak volt, de két éve úgy éreztem, hogy az életembe már nem fér bele a versenysport, így a 2022-es világbajnokság után letettem az ütőt. Azóta a családra koncentrálok. Férjhez mentem a szintén parasportoló Pálos Péter kétszeres paralimpiai bajnok, háromszoros világ- és Európa-bajnok magyar asztaliteniszezőhöz, kisfiunk, Bence pedig 9 hónapos.
Bettinának nem kellett sokat gondolkoznia a legjobb élményen, ami Nagykanizsához köti. A sörgyári csapatban örök barátságot kötött Ladányi Dórával és Tóthné Szász Kingával, akikre mindig számíthat.
Bicsák Bettina a stafétát Kobán Bálint egykori sakkozónak adta át.