Eltűnt idők nyomában

2025.02.15. 13:40

Titokzatos kastély a fák és bokrok ölelésében

Különleges kastély bújik meg Tabon, a fák-bokrok mögött, ma már szociális otthonként üzemel. Egykoron neves lakói és tulajdonosai a feledés homályába merültek.

A kastélyt eredetileg Welsersheimb-kúriának hívták, tulajdonosáról Welsersheimb Zénóról (1835-1921) kapta a nevét, aki egykoron az Osztrák-Magyar Monarchia honvédelmi minisztere is volt. Welserheimb tipikus katonai pályát futott be: a Katonai Akadémia elvégzése után kadétként beállt a seregbe. Hamar végigjárta a ranglétrát, hadnagy, kapitány és őrnagy lett. Neves hadjáratokban vezette seregét, ott találjuk 1866-ban az itáliai harctéren is. Szárnysegédként Albrecht főherceg mellett szolgált, majd katonai attasénak nevezték ki. Lényegében katonai hírszerző lett, hiszen ez az időszak a Monarchia számára egy meghatározó korszak kezdete volt: az olasz és a német egység létrejöttével új államok születtek. Ezáltal Welsersheimb is fontos helyszíneken: Párizsban, Berlinben szolgált. 1875-től újból katonai pályára lépett, majd igen magas pozícióba került: az Osztrák-Magyar Monarchia honvédelmi minisztere lett, igen hosszú ideig, egészen 1905-ig. Testvérei szintén a császár szolgálatában álltak: Mária a királyné főudvarmesternője volt, Ottó pedig a Monarchia seregében vesztette életét dandártábornokként.

Welsersheimb Zénó
Welsersheimb Zénó egykori kastélya ma szociális otthonként üzemel. Fotó: Wikipédia

S hogy miképpen került Welsersheimb Magyarországra és Somogy vidékére? Mondhatjuk, hogy a szerelem hozta ide, hiszen felesége Roden Karolina (1852-1939) lett, akiknek családi birtokai Tab környékén voltak. Báró Roden Ferenc és Hadik Katalin házasságából született Karolin. Az asszony a híres magyar huszártábornok, Hadik András unokájának, Hadik Vilmos császári-királyi kamarásnak volt a leszármazottja. Hadik Vilmos leánya, Katalin báró Roden Ferenc császári és királyi kamarás felesége lett, ebből a házasságból született Roden Karolin, a későbbi Welsersheimb Zénóné. A tabi kastélyt eredetileg udvarházként építették meg Hadikék, későbbi elegáns formáját már a Roden család idején nyerte el 1846-ban. A tabi hatalmas kerttel övezett impozáns, árkádos kastély nemcsak dísze volt a nagy majorságnak, hanem állítólag itt őrizték azt a közel 70 darabos Alt Wien étkezőszervízkészletet is, amelyet még Mária Terézia ajándékozott Hadik Andrásnak az osztrák örökösödési háború idején.

A tabi kastélyban élő Welsersheimb család fontos szerepet töltött be a vidék életében. A korabeli tudósítások szerint főként Karoline járt élen a szociális segélyezésben, a cselédjutalmazásban, a szegények, betegek gyámolításában: „Gróf Welsersheimb Zenóné tabi kastélya igen szép és megható ünnepség színhelye volt. A jószívű grófné úgy ünnepelte névnapját, hogy cselédjeinek 85 gyermekét a télre külső és belső meleg ruhákkal ajándékozta meg. Az iskolások cipőt is kaptak. Legszebb ebben a nemes cselekedetben az, hogy a belső ruhákat, kis gyermekruhákat, sapkákat, főkötőket az összes gyermekek részére maga a grófné és leánya horgolták és kötötték.” – olvashatjuk az egyik híradásban.

A család majorsága meghatározó gazdasági szerepet töltött be e vidéken. Welsersheimb Zénó, aki a legmagasabb osztrák kitüntetéseket is megkapta – Arany gyapjú rend, Leopold Rend Nagykeresztje – 1921 februárjában hunyt el. Felesége még majdnem két évtizedig vezette a nagy uradalmat, Karoline 1939-ben távozott az élők sorából. Síremlékük a tabi temetőben található.

Az egykori – ma már műemléki védettség alatt álló – kastély a második világháború idején hadikórházként, majd városi kórházként szolgált. Az államosítást követően 1949 óta szociálisan és mentálisan rászoruló betegeknek nyújt otthont. Ma már nem élnek azok sem, akik még az egykori Welsersheimb-uradalom cselédjeiként, lovászaiként, gazdasági személyzeteként dolgoztak. Bár a kastély tulajdonosai 1944-ben kényszerűségből elhagyták egykori lakóhelyüket, az uradalom dolgozói évtizedekig mécsest és gyertyát gyújtottak a tabi temetőben a Welsersheimb család sírjánál. Okkal őrizték emlékük…

Dr. Kovács Emőke

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában