Roletti: be nem teljesült vágyak

2025.02.09. 08:00

Meddig tart a férfibarátság, mikortól lesz más?

Az idén már 20 esztendős zalaegerszegi ZAZEE kulturális egyesület a színházművészet iránti elkötelezettségét azzal bizonyította, hogy színházi vendégelőadások sorozatát indította el KAZAMATA néven a Göcseji Múzeum pincéjében. Február 6-án a férfibarátság témáját boncolgató előadást kaptunk tőlük.

A nagy sikert hozó eddigi nyolc előadás mellé február 6-án csatlakozott a fővárosi Füge Produkció és a TÁP színház Roletti avagy Jakab és János legendás barátsága című, a férfibarátság mibenlétét feszegető előadás, melynek a Zalaegerszegi Városi Televízió stúdióterme adott helyszínt. A ZAZEE Kulturális Egyesület vadássza azokat a bevált sikeres produkciókat, amelyek különleges szituációkat egyáltalán nem szokványos módon tárnak elénk, ráadásul jól "szállíthatók", magyarán technikai igényük kielégíthető a zalaegerszegi játszóhelyeken. 

Férfibarátság
Férfibarátság és más körülmények. János: Szabó Zoltán és Jakab: Jankovics Péter. (A fotó egy korábbi előadás során készült.)
Forrás: FÜGE - TÁP

Ilyen paraméterekkel többnyire a független színházi előadások rendelkeznek, hiszen maguk is alacsony költségvetéssel rendelkeznek, amit kreatív megoldásokkal pótolnak ki. Az együttműködés ezúttal a TÁP (Tilos az Á Performance) és a FÜGE (Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület) csapatával valósult meg. A nézői visszajelzés pedig busásan meghálálta a szervezést, hiszen a terem zsúfolásig telt, a 140 perces előadás mindvégig izgalomban tartotta a színházi csemegékre kiéhezett közönséget, melynek soraiban láthattuk zalaegerszegi kedvenc színészeinket is.

Férfibarátság és más körülmények

Miről szólt a Roletti? Két, a nagyvárosi sokemeletes házban egymással szomszédságban élő férfi, a zárkózott kutyakiállítási bíró Jakab – Jankovics Péter – és a szigetelés-technikával foglalkozó, segítőkész János – Szabó Zoltán - kapcsolata bontakozik ki. Az egymás mellett élők kezdeti ellenszenve fejlődik őszinte barátsággá, sőt, mintha azon is túlmutató módon válna veszélyes tereppé. Az út, amit bejárnak, akármelyikünké lehetne, mivel mindannyian kapcsolódásra vágyunk. 

Sokat nevettünk, de volt min gondolkodni is, ám leginkább a produkció formanyelve vert fejbe. E sorok írója a sokadik percben döbbent rá, hogy a beszédhang nem is belőlük jön. Miközben a tárgyak, az emberek, a történések hangja megérkezett, a színészek játéka milliméter pontosan illeszkedett rájuk. Megsüvegelendő precizitás. Két drapp pulóveres és tréningnadrágos férfi mozgott hangkulisszákban, és mi mindent fel tudtunk építeni a fejünkben. A dramaturgiai csúcspont az, amikor valóban beszélni kezdenek az önszinkronizáló tátogás helyett.

A darab 33 jelenete közhelyet boncolgat: két férfi barátsága előbb-utóbb gyanús lesz, még ők maguk is ijesztőnek érzik a közelséget, ami az önfeledt szeretet kifejezésekor akár szeretői viszonyba csúszhat. De csak kiderül, hogy hogyan szeretik a rolettit, és mi lehet egy lakatlan szigeten.

 A két színész nem volt egyedül: Kocsis Gergely narrátorként, Lázár Kati, Adorjáni Bálint, Andrássy Máté, Bartos Gabriella, Bata Éva, Bereczki Zoltán, Gigor Attila, Herczeg Adrienn, Janklovics Péter, Juristovszky Sosa, Rainer-Micsinyei Nóra, Sipos Vera, Szakács Zsuzsi és maga a rendező, Vinnai András adta a hangját az előadáshoz.

A ZAZEE egyesület tavasszal újabb KAZAMATA produkciókra is készül a Göcseji Múzeum pincéjében, megtartva ezt a játszóhelyet is. Bizton számíthatunk pár izgalmas estére. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában