2025.07.05. 16:30
Hallotta már ezt a balatoni rémmesét? Másként néz majd a tóra, ha elolvassa a durva horrorsztorit
Aki azt hiszi, a Balaton csak a nyaralásról, lángosról és naplementéről szól, az valószínűleg sosem hallotta, hogyan is keletkezett a magyar tenger – legalábbis a népi mítoszok szerint.
Az egyik, 1916-ban is ismert változat szerint a Balatont nem más hozta létre, mint a Bakonyban élő óriások gyermekei – pontosabban purdéi. Az apák között egy napon akkora veszekedés tört ki, hogy a szóbeli sértések után előkerültek a furkósbotok is, a végeredmény pedig az lett, hogy egyik férfi sem élte túl az összecsapást. Az óriásasszonyok, gyermekeikkel együtt elvándoroltak egy békésebb vidékre. Emlékül nem maradt utánuk más, csak a gyerekek által épített homokvárak és a gödör, melyből az építőanyagot ásták ki, ebből lett a Balaton, a homokvárakból pedig a környező hegyek. A legenda szerint az elhunyt óriások szellemei a tó mélyén kísértenek, és haragjuk időnként felkorbácsolja a vizet – írja a toretro.hu.

Forrás: Ai
Egy másik, szintén sötét tónusú magyarázat főszereplője egy kecskepásztor, aki nyáját egy völgyben legeltette. Az állatok szétszaladtak, és amikor egy messzire tévedt kecske miatt a pásztor átesett egy kövön, dühében felkapta azt, hogy hozzávágja a csatangolóhoz. Csakhogy a kő alatt egy gonosz vízitündér raboskodott, akit ezzel akaratlanul kiszabadított. A tündér bosszúból kiengedte a mélyből a vizet, amely azonnal elöntötte a völgyet – így jött létre a Balaton ebben a verzióban is. A pásztor azóta örökké a tóban hajtja kísértetkecskéit, akik viharos éjszakákon lidércfényben tündökölve vonulnak a víz tetején.
A balatoni rémmesékről a Veol-on olvashat tovább.