2025.06.05. 12:02
122 mm-es emlékek – negyedszer gyűltek össze az egerszegi tüzérek
A katonaévek eleve szép, illetve az eltelt évek alatt megszépült emlékei kerültek terítékre a közelmúltban Zalaegerszegen lezajlott programon. A 122 mm-es önjáró tüzér osztály egykori sorkatonái negyedszer szervezték meg a bajtársi találkozót, melynek már most biztos a folytatása.

Jövőre újra találkoznak.
Fotó: ZH
A tüzér bajtársi találkozó ötletgazdája és fő szervezője Szabó Márton, aki egykor, 1984/85-ben maga is a fegyvernem sorkatonájaként szolgált az egerszegi laktanyában.

Fotó: ZH
- Az ötlet még a Covid előtt fogalmazódott meg, aztán némi csúszás után, 2021-ben szerveztük meg az első rendezvényt - mesélte. - Minden résztvevő nevében mondhatom: nagyon szép emlékeket őrzünk katonakorunkból, az egerszegi tüzér osztály remek közösség volt, kiváló katonákkal és nagyszerű parancsnokokkal.
Szabó Márton úgy meséli: a fegyvernemhez annak idején igazán megválogatták a katonákat, szakmai és emberi szempontból egyaránt, ez is hozzájárult, hogy a korabeli bajtársak jó szívvel gondolnak vissza a honvédség kötelékében töltött időszakra.
- Volt egy tragikus baleset, melyben két bajtársunk hősi halált halt, róluk minden alkalommal megemlékezünk - folytatta a főszervező. - De ezt leszámítva valóban csupa kellemes epizódot idéztünk fel most is.
A résztvevők jártak a Zalaegerszegi Honvédklub Egyesület által létesített helyőrségtörténeti múzeumban, ami nagy tetszést aratott körükben, illetve sétát tettek a laktanyában is, melyre már alig lehet ráismerni.
- Az idők változnak, ez természetes dolog, az átépített részekkel nincs is gond - mondta Szabó Márton. - Inkább azokat az épületeket volt rossz látni, amelyeknek nincs funkciójuk, s így pusztulásra vannak ítélve. Persze mi itt sem a romokat láttuk, hanem az egykori életet, amely megtöltötte az ezred, majd a dandár otthonát.
Jövőre is lesz tüzértalálkozó
A vacsorával és baráti beszélgetéssel zárult találkozón huszonegy bajtárs vett részt az ország különböző részeiből, és a sorozat biztosan folytatódik jövőre.
- Mindig vannak néhányan, akik bejelentkeznek, aztán döntően egészségi és családi okokból az utolsó pillanatban visszalépnek. És mindig ők az elsők, akik a következő évi összejövetelre feliratkoznak - mondta Szabó Márton.